Erkek Sağlığı İçin 3 Besin
Yeme-İçme

Erkek Sağlığı İçin 3 Besin

Erkek sağlığına en iyi gelen 3 besini sizin için mercek altına aldık.

Gözlem ve tecrübelerime göre genellikle erkeklerin kadınların besin seçimleri değişebiliyor. Erkekler kıyasla daha az sebze meyve tüketirken, protein kaynağı besinlere de daha düşkünler. Besinler de erkek ve kadın metabolizması üzerinde farklı etkiler gösterebiliyor. Bazı besinler kadınlar için çok daha faydalıyken bazıları erkek sağlığını destekler nitelikte. Bu yüzden bende bugün sizlere erkek sağlığına iyi gelecek besinlerden bahsetmek istedim.

 

Domates Tüketmek Kalp Sağlığını Destekliyor

Likopen vücut için bilinen en etkili antioksidanlardan biri olup en çok domateste bulunur. Domatesin yanında kavun ve karpuz gibi meyvelerin de likopen içeriği de yüksektir. Yapılan bir meta analizde likopen ve domates tüketimi ile yetişkin bireylerde kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölümler arasındaki ilişkiye bakılmış. Çalışmanın sonucu yüksek likopen alımının ya da yüksek serum likopen konsantrasyonunun inme (% 26), ölüm (% 37) ve kardiyovasküler hastalık (% 14) riskinde önemli ölçüde azalmalarla ilişkili olduğunu gösteriyor. Erkeklerin kadınlara oranla kardiyovasküler hastalıklarla 10 yıl daha erken tanıştığını düşünürsek öğünlerinizde likopen içeriği yüksek sebze ve meyvelere yer vermeniz kalp sağlığınızı daha da destekleyecektir.

 

Yağlı tohum tüketmek sperm kalitesini artırıyor

Yağlı tohumlar iyi protein kaynağı olmalarının yanı sıra posa, E vitamini, magnezyum, potasyum, çinko ve bakır gibi vitamin mineralleri de içerirler. Yani sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazlarındandır. Yapılan araştırmalara göre yağlı tohumlar kardiyovasküler, metabolik ve gastrointestinal sağlığı olumlu etkilemekle kalmıyor aynı zamanda erkek üreme sağlığını da olumlu yönde etkiliyor. European Society of Human Reproduction and Embryology’de  yayımladığı bir çalışmada yağlı tohum tüketimi ile sperm kalitesi arasındaki ilişkiye bakılmış. Çalışmada, 14 haftalık bir çalışma süresi boyunca diyete  günde 60 gram yağlı tohum dahil edilmesinin sperm sayısını, canlılığını ve hareketliliğini önemli ölçüde artırdığı sonucuna ulaşılmış.

 

Mantar tüketmek prostat kanserine karşı koruyor

International Journal of Cancer Dergisi’nde yayımlanan yaklaşık 36 bin erkeğin dahil edildiği bir kohort çalışmasında, mantar tüketimi ile prostat kanseri arasındaki ilişkiye bakılmış. Çalışmada, haftada bir veya iki kez mantar tüketen bireylerin, haftada bir kereden az mantar tüketenlere kıyasla prostat kanseri gelişme riski  % 8 daha düşük görülmüşken ; haftada üç ya da daha fazla kez mantar tüketenlerin, haftada bir kereden  az mantar tüketenlere kıyasla % 17 daha düşük riske sahip olduğu bulunmuş.

İZLE
Restoran Haftası 5 yaşında
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası