Sporcular için vazgeçilmez 3 besin

Spora yeni mi başladınız? Alternatif protein kaynaklarına mı ihtiyacınız var? Bu 3 besin tüm sorunlarınızı bir çırpıda çözecek.

24 Kasım 2017

Sporcular için vazgeçilmez 3 besin

1-Fıstık Ezmesi

 

Fıstık ezmesi, hemen hemen tüm sporcuların vazgeçilmez besinlerinin başında yer alıyor. İlk bakışta yağlı bir besin olduğu için insanların kafasında soru işareti yaratsada, içerdiği potasyum ve proteinle kaybettiğimiz enerjiyi hızlı bir şekilde geri kazanmamızı sağlıyor. Yaklaşık olarak 2 kaşık fıstık ezmesinin içinde barındırdığı protein miktarı da 8 ve 10 gram arasında değişebiliyor. Ancak fıstık ezmesi tüketirken dikkat etmemiz gereken noktalarda var. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus içinde barındırdığı yağ oranı. Fıstık ezmesi içinde sağlıklı yağlarda barındırsa fazla tüketildiğinde kiloyla ilgili sıkıntılar yaratabilir.

 17-11/24/658d4f3b75a4b3ba35ec2c5533833106.jpg

2- Granola

 

Sporcular için yulafın önemini anlatmamıza gerek yoktur. Ancak yulaf her ne kadar sağlıklı bir besin olsada tadı yüzünden belirli zamanlarla sıkıntılar çıkartabiliyor. İşte Granola tam bu sırada devreye giriyor. Granolanın temel malzemesi olan yulaf, içerdiği yüksek lif ve proteinler sayesinde vücudun uzun süre tok kalmasına yardımcı oluyor. Ayrıca Granola gün boyu enerjinizi yüksek tutarken fazla yağlarınızdan kurtulmanızı da kolaylaştırıyor. Haftada en az 2 gün granola tüketmenin bağışıklık sistemine iyi geldiği de bilinenler arasında.

 17-11/24/32f681ef1b954397512bcaa32dd16e73.jpg

3- Badem Sütü

 

Badem sütü, sadece sporuların değil tüm sağlıklı bireylerin vazgeçilmez besinlerinden biri. İçinde barındırdığı sağlıklı vitamin ve proteinlerle vüducu tüm gün dengede tutar. Ayrıca kilo, kolesterol ve sindirim problemlerini zamanla en aza indirir. Ancak yine de içinde barındırığı şekerden dolayı dikkatli tüketilmesi gerekmektedir.


Erkeklerin Sık Yaptığı 5 Diyet Hatası

YEME-İÇME | Erkeklerin Sık Yaptığı 5 Diyet Hatası

Stres Anında Besinlerin Gücünden Faydalanın

YEME-İÇME | Stres Anında Besinlerin Gücünden Faydalanın

Yalnız Yaşayan Erkekler İçin Tok Tutan Pratik Kahvaltı Önerileri

YEME-İÇME | Yalnız Yaşayan Erkekler İçin Tok Tutan Pratik Kahvaltı Önerileri

Erkeklerin Kalbine İyi Gelen 3 Besin

YEME-İÇME | Erkeklerin Kalbine İyi Gelen 3 Besin

Spor Sonrası Somon ile Beslenin

YEME-İÇME | Spor Sonrası Somon ile Beslenin

Yaz Aylarında Sizi Hastalıklardan Koruyacak 5 besin

YEME-İÇME | Yaz Aylarında Sizi Hastalıklardan Koruyacak 5 besin

Daha Fazla Göster