Stres Anında Besinlerin Gücünden Faydalanın
Yeme-İçme

Stres Anında Besinlerin Gücünden Faydalanın

Stresle beraber yaşamanın formüllerini mercek altına alıyoruz.

Stres, hayatımızın bir çok noktasında yer alan kaçınılmaz bir gerçek. Ondan kaçmak ve onu görmezden gelmek bir seçenek ama çözüm değil. Aksine stresle beraber yaşamayı öğrenmek yaşam kalitesin artırmanın en önemli faktörlerinden. Elbette her bireyin stresle baş etme şekli de birbirinden farklı. Stresli durumlarda genelde rutindeki davranışların daha fazlasını veya çok daha azını yapmaya karşı bir eğilimli olur. Örneğin bazı bireyler normalden daha fazla uyurken, bazıları yeme davranışlarını değiştirir ve her zaman yediğinden çok daha az yemek yer.

 

Erkekler stres anında daha çok spora yöneliyor

Stresle baş etmede bireysel farklılıklar elbette var ama cinsiyet bazında farklılıklar görmek de mümkün. Kadınlar kaygılarını azaltmak ve sorunlarına çözüm bulmak için başkalarıyla konuşmaya ve paylaşmaya daha çok meyillidirler. Erkeklerde ise durum tam tersi genellikle stresle karşı karşıya kaldıklarında bulundukları ortamdan kaçmayı tercih ederler. Konuşmak ve paylaşmaktan çok durumu kendi içlerinde yaşar ve streslerini atmak için takım sporlarına veya bireysel sporlara yönelirler.

 

Triptofan kaynaklarına dikkat

Yapılan araştırmalar, fiziksel aktivitenin depresyon, stres ve anksiyete sorunlarının azalmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ayrıca bazı besinler de stresi azaltmaya yardımcı olur. Özellikle triptofan kaynağı besinler,  tüketildiğinde vücutta serotonine dönüşerek stresi azaltır. Beslenme düzeninizde triptofanın iyi kaynaklarından; kümes hayvanlarına, karides ve yengeç gibi deniz ürünlerine, yumurta, soya fasulyesi, buğday, pirinç ve mısır gibi tahıllara yer vermeniz stresinizi azalmaya yardımcı olabilir.

 

Probiyotikler strese karşı

Bağırsaklar ve probiyotikler son yılların en popüler konularından. Yapılan çalışmalar probiyotik içeren fermente besinlerin sosyal kaygıyı azalttığı gösteriyor.  Yani bağırsaklarınız ne kadar mutluysa siz de o kadar mutlusunuz.  Beslenmenize yoğurt ve diğer fermente besinlerin ekleyerek, kaygı ve stresin azalmasını destekleyebilirsiniz.

 

Yağlı tohumları ara öğüne ekleyebilirsiniz

Özellikle stresli dönemlerde atıştırma isteğiniz artıyor mu? Eğer öylese ara öğünde miktarına dikkat ederek yağlı tohum tüketmeniz stresi azaltmanıza yardımcı olur. Potasyum ve magnezyum içeriği yüksek keten tohumu, kabak çekirdeği ve ayçiçeği çekirdeği gibi yağlı tohumların stresi azaltan besinler olduğunu gösteren çalışmalar var. Badem de,  stresi kontrol altında tutmaya yardımcı olabilecek bir mineral olan magnezyum ve ayrıca E vitamini içerir.  Üstelik ona çok yakışan muzla beraber tüketildiklerinde gücüne güç katıyor. Muz, vücutta serotonine yani mutluluk hormonuna dönüştürülebilen, stresin azalmasına ve gevşemeye yardımcı olabilen triptofan adlı bir aminoasit içerir. Ara öğünde bu ikiliden faydalanabilirsiniz

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası