Egzersiz Önerisi Getty Images
Wellness

Bilime Göre Zihinsel Yorgunlukla Mücadele Etmek İçin En İyi Egzersiz

Egzersiz, yorgun olduğunuzda yapmak isteyeceğiniz en son şey olabilir, ancak size düşündüğünüzden daha fazla yardımı var.

Zihinsel yorgunluğa neden olabilecek pek çok şey var - iş, stres, sorumluluklar, baskılar ve hatta ilişki sorunları kendinizi tükenmiş ve hiçbir şey yapmak istemez halde hissetmenize neden olabilir - ancak fiziksel yorgunluk için nasıl bir çözüm varsa, bunun için de bir çözüm var.

Aslında zihinsel yorgunluk da en az bedensel yorgunluk kadar kötü ve yıkıcı olabilir çünkü özellikle performansınız, üretkenliğiniz, hafızanız, öğrenmeniz ve beyin fonksiyonlarınız üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilir - konsantre olmakta zorlanmanıza ve basit bir görevi göz korkutucu, ezici ve çözülmesi imkansız gibi hissetmenize neden olabilir.

Bazen yorgunluğu sona erdirmek için biraz uyku yeterli olmaz ve başka önlemlerin alınması gerekir. Zihin yorgunluğu söz konusu olduğunda, uzmanlar fiziksel egzersizin çok yardımcı olabileceğini ve özellikle en çok fayda sağlayan tür olduğunu söylüyor.

Ve evet, zihniniz yorgun olduğunda egzersiz fikri kulağa daha da yorucu gelebilir, ancak aslında harika bir çözüm, sadece kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olan hormonları salgıladığı için de değil.

Bilime Göre Zihinsel Yorgunlukla Mücadele Etmek İçin En İyi EgzersizZihinsel yorgunlukla nasıl mücadele edilir?

Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne göre, zihinsel olarak yorgun olduğunuzda enerjinizi yeniden kazanmak için yapabileceğiniz en iyi egzersiz aerobik.

Ulusal Tıp Kütüphanesi'nde yayınlanan bir çalışmada, egzersizin zihinsel yorgunluk üzerindeki etkileri analiz edildikten sonra, "orta derecede aerobik egzersizin aktif kontrol tedavisine kıyasla bilişsel esneklik, ruh hali, yorgunluk, kendi kendine algılanan bilişsel yetenek ve motivasyonda iyileşmeye yol açtığı bulundu. Orta düzeyde aerobik egzersiz, yorgunluk ve huzursuzluk dışında pasif kontrol tedavisinden de daha etkili olabilir.

Çalışma, bir fiziksel egzersiz seansının bilişsel esnekliği, daha iyi performansı ve rahatlık durumunu yeniden oluşturmaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

Fiziksel egzersizden bahsederken koşmak, yürümek, yüzmek, ip atlamak ve hatta dans etmek gibi kardiyovasküler egzersiz seçeneklerinden bahsediyoruz ve çalışma, faydalarından yararlanmak için orta düzeyde bir seansın yeterli olduğunu söylüyor. Buna ek olarak, Runner's World'e göre, koltukta oturup TV programları izlemek ya da dikkat dağıtıcı şeyler aramak gibi şeylerin yorgunlukla mücadele etmek için gerçekten işe yaramadığı gösterildi.

Uzmanlar günde en az 30 dakika orta düzeyde egzersiz yapılmasını öneriyor ve bu süre zihinsel enerji için fiziksel antrenman yapabileceğiniz süreyle aynı, hatta daha iyi uyumanıza ve stresle mücadele etmenize yardımcı olabilecek bir şey, bu yüzden her yönden bir win-win. Runner's World, "30 dakikalık egzersiz hafıza, akıl yürütme ve planlama konularında iyileşme göstermeye yarar" diyor ve bunun sebebinin egzersizin merkezi sinir sisteminin tepkisini iyileştirmesi ve bilişsel süreçlerin iyileşmesine ve daha iyi çalışmasına yardımcı olması olabileceğini ekliyor.

Bu da her gün sabah işe gitmeden önce ya da akşamları, uykuya dalmak daha zor olabileceğinden yatma saatinize çok yakın bir zamanda yapmamanız gerektiğini akılda tutarak biraz egzersiz yapmanın tavsiye edilmesinin bir başka nedeni. Ve bunu bir partnerle yapmanız en iyisi, çünkü bu sizi motive eder ve beyni bozulmaya karşı korumak için de iyi olan sosyalleşme faktörüne katkıda bulunur.

Bu İçerik İlk Olarak GQ Meksika Web Sitesinde Yayınlanmıştır

İZLE
Ryan Gosling Yeniden Hollywood’da
İLGİLİ İÇERİKLER yorgunluk Zihin Sağlığı
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası