Centilmenler DVD Kulübü: Home Alone

Centilmenler DVD Kulübü: Home Alone

Yılbaşını evde mi geçirmeyi planlıyorsunuz? Sizin için samimi ve sıcak bir komedimiz var.

Senaryosunu John Hughes’un yazdığı ve yönetmen koltuğunda Harry Potter serisinin ilk iki filminin yönetmeni Chris Colombus’un oturduğu Home Alone (Evde Tek Başına), sonradan devam filmleri de çekilen, 90’lı yılların unutulmaz komedilerinden biri olduğu kadar o zamanın çocuk oyuncusu Macaulay Culkin’in büyük bir üne kavuşmasına da neden olan oldukça eğlenceli ve bir o kadar da keyifli bir yılbaşı filmi.

KONU

Bir çekirge ordusu kadar kalabalık ailesi Fransa’ya tatile giderken, her nasılsa o hengame içerisinde Kevin’i evde tek başına unuturlar. Evde bir başına kaldığını fark eden Kevin’i ise mahalleye dadanan hırsızlar Harry ve Marv ile amansız bir mücadele beklemektedir. Bu iki kafadar hırsız ise Kevin’in oturduğu evi soymanın hiç de kolay lokma olmadığını çok acı deneyimler yaşayarak öğreneceklerdir.

NEDEN İZLEMELİ?

- Yüzlerce çocukla görüşülmesine rağmen, yönetmen Chris Columbus’a göre Kevin rolü için en uygun kişinin en başından beri neden Macaulay Culkin olduğuna tanık olmak için.

- Orson Welles’in “The Third Man” filminde canlandırdığı Harry Lime'dan esinlenilen karakterde Joe Pesci’nin performansını görmek için.

- "Elvis yaşıyor" şehir efsanesine katkıda bulunmak için. Zira 1977 yılında ölen Elvis Presley'nin filmde rol aldığına dair iddialar var. Pek çok insan Elvis'in hâlâ hayatta olduğuna inandığı Amerika'da, filmde Bayan MacCallister'ın bilet görevlisine bağırdığı esnada arka planda ayakta dururken görülen sakallı kişinin de Elvis olduğu söyleniyor.

FİLME DAİR AZ BİLİNEN GERÇEKLER

- Filmde Joe Pesci'nin canlandırdığı Harry rolü ilk önce Robert De Niro'ya teklif edilmiş ancak usta aktör rolü kabul etmemiş.

- Frank Amca rolü aslında Frasier ve Boss'la ünlü Kelsey Grammer için yazılmış.

- Harry'nin Kevin'in parmağını ısırdığı sahnede Joe Pesci, Macaulay Culkin'in parmağını gerçekten ısırmış ve parmağında bir yara izi bırakmış.

- Filmin afişi ve DVD kapağında yer alan Culkin’in elleri yüzündeyken çığlık atar şekilde verdiği poz daha sonra da Scream serisine ve afişlerine ilham veren Edvard Munch’ün ünlü tablosu “Çığlık”tan esinlenilerek yapılmış.

UNUTULMAZ REPLİK

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

- Don’t Tell Mom the Babysitter’s Dead
- Sitter
- Baby's Day Out
- Problem Child
- Richie Rich

Begüm Özdemir

İZLE
Deniz Tortum’dan Belirsizlik Çağında Hayatı Olumlama
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası