Test Lab: PowerDot 2.0 UNO
DAHASI+

Test Lab: PowerDot 2.0 UNO

Kas iyileşmesini hızlandırması yeterli mi? Sakatlık ve ameliyat sonrası rehabilitasyon sürecinde faydalı olabilir mi?

Marka: PowerDot

HQ: Kaliforniya, ABD

Fiyatı: 2.750 Türk Lirası

Test Süresi: 1 ay

Neden bu ürün?

Yaklaşık 6 ay önce dizimden ameliyat oldum. Uzun bir süre boyunca dizimi neredeyse hiç bükemedim. Sporu geçiyorum, neredeyse tüm fiziksel aktivite hayatımdan tamamen çıkmak zorunda kaldı. Günden güne kaslarımın erimesini izledim.

Sonunda doktorumdan egzersiz izni aldığım, fizik tedaviye başladığım günlerde karşıma ilginç bir ürün çıktı. PowerDot, fizik tedavi ofislerinde kullanılan elektrik kas stimülasyonunu (NMES) eve getiriyor ve toparlanma sürecimi hızlandırmayı vaadediyor. 

Çirkin ve kullanması zor NMES sistemleri yerine minimal tasarımlı bu ürün, telefonunuza bağlanıp akıllı bir şekilde programlanabiliyor.

Çalışma prensibi şu şekilde, Powerdot kaslara elektrik akımı vererek kasılmalarını sağlıyor. Bu, ameliyat sonrası süreçlerde hem kasları uyandırmaya ve aktivasyonlarını artırmaya yarıyor, hem de eklemlere baskı uygulamadan Tip I ve Tip II kas liflerini çalıştırabiliyor. 

Egzersiz fizyolojisi ödevini yapmış arkadaşlarımızın bileceği gibi Tip II kas liflerini aktive etmek için belli bir miktarın üstünde güç uygulamak gerekir. Bu nedenle eklem sorunları olduğunda Tip II kas liflerini aktive edecek gücü kaslara uygulamak mümkün olmayabilir. NMES sayesinde kendi sinir sistemimizin bu limitasyonunun etrafından dolanıp Tip II lifleri de çalıştırabiliyor, bu sayede kas kaybının önüne geçebiliyoruz. 

En azından ben PowerDot’ı araştırırken bu kadarını öğrenebildim. Bu bilgileri gittiğim fizik tedavi doçenti de doğruladı, ancak siz eğer bir sakatlık sonrası rehabilitasyon için kullanacak olursanız elbet kendi doktorunuza danışın derim. 

PowerDot’ın internet sitesi rehabilitasyon dışında birçok faydadan bahsediyor. Spordan sonra yorulan kasların ağrılarını azaltmak, masaj programları, güç arttırmak üzerine antrenmanlar, ve egzersiz öncesi kasları ısıtma programları. Aynı zamanda eklem ağrılarını da geçici bir süre de olsa TENS yöntemi ile dindirebileceğini vaadediyor.

Türkiye’de stoklarda bulunması ve hızlı kargo imkanını görünce dayanamadım, hemen siparişi verdim. Acaba teknoloji ile daha hızlı iyileşebilecek miyim? Yoksa PowerDot medikal olarak kendini ispatlamış NMES ve TENS yöntemlerini bir oyuncağa mı çevirmiş?

power dot

Artısı

Farklı kas gruplarına göre akıllı antrenman programları sayesinde TENS ve NMES (ürün ikisini de yapabiliyor) üzerinde doktora yapmadan elektrik stimülasyona kolayca başlamak mümkün. (Çok basite indirgersek TENS ağrı yönetimi için, NMES ise kas aktivasyonu için kullanılıyor.)

Atrofiye uğramış (küçülmüş) kasları uyandırmak ve kas rehabilitasyonu için gerçekten mükemmel bir ürün. PowerDot kullandıktan sonra yaptığım egzersizlerden çok daha fazla verim aldığımı hissediyorum. Aylardır kaslarımı bu kadar efektif kullanmamıştım.

TENS programı diz ağrılarımı bir-iki saatliğine gerçekten dindirebilir, ancak ben ağrının faydalı bir sinyal olduğuna inandığım için bu programı denemek dışında bir daha kullanmadım. Zira ağrı bana kendimi zorlamayı nerede bırakmam gerektiği ipucunu veren bir his. Ancak kronik ağrısı olanlar için ilaç alternatifi olabilir.

Kolay taşınabilir minik bir seyahat çantasında geliyor. USB üzerinden şarj olabildiği için yanımda ekstra bir şarj aleti taşımam da gerekmiyor.

Elektrot pedleri 25-30 kullanıma kadar dayanıyor.


newsletter_haftalık

Eksisi

Elektrik stimülasyonu acı vermese de keyifli bir his değil. Gerçek anlamıyla çarpılıyorsunuz. Bu da ürünü rehabilitasyon veya ağrı yönetimi için kullanırken bir problem oluşturmasa da sağlıklı bir sporcunun kas iyileşmesini hızlandırmak için kullanmasına engel olabilir. Keyfi kullanımda attığınız taş ürküttüğünüz kuşa değmeyecektir diye düşünüyorum.

Pahalı bir ürün, ve elektrot pedleri de sürekli yenilemek gerekiyor.

Ürün telefon uygulaması olmadan çalışmıyor, bu da eğer PowerDot bir gün batarsa elinizdeki ürünün çöp olacağı anlamına geliyor. 

Medikal seviye TENS ve NMES ürünleri daha yüksek akım güçlerine çıkabiliyor. (Ancak ben ürünün voltaj potansiyelinin yarısına bile zar zor dayanabiliyorum, o nedenle bu ürünün yetersiz kalma ihtimalini düşük görüyorum.)

Son Kararım

Teknoloji ve sağlığın gitgide birleştiği bu dönemde PowerDot gerçekten kullanımı basit ve kaliteli bir ürün yapmayı başarmış. Sakatlık ve ameliyat sonrası rehabilitasyon sürecinde gerçekten çok faydalı olabilir. Beni bisiklete binmeye, koşmaya, atlayıp zıplamaya normal süreçten iki ay önce döndürebilirse bu benim için paha biçilemez bir değer. 

Ancak sporcuların kas iyileşmesini hızlandırması veya masaj programları için satın almalarını önermiyorum. PowerDot pazarlamasını bunun üzerinden yapsa da iki kere kullanıp bir kenara atacağınız bir cihaz olma ihtimali yüksek.

Tıpkı benim iki bacağımdaki quadriceps kaslarım arasındaki 5 santimetre fark gibi, PowerDot’ı efektif kullanmak için gerçekten büyük bir motivasyona ihtiyacınız olması şart.


Bu yazı #GQyaz21 sayısında yayınlanmıştır. 

2021'de iPod NE ALAKA? 

ipod

 

İZLE
#BenimAntrenörüm: 2. Hafta
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası