Dergi Konuları

Dans Fabrika: Dansın En Kapsayıcı Hali

Zihnimizin pes ettiği, umutsuzluğun etrafımızda kol gezdiği günlerde onların enerjisiyle bir anda kendimize geldik. Dansın bize ne kadar iyi geldiğini hatırlattığın için teşekkürler Dans Fabrika!

21-01/19/moty_ig_fotolar20-1611085978.jpg

Zihin ve beden arasında belirgin bir ayrım olduğuna inananlar hayatlarında hiç dans etmemiş olabilir. Beden, zihnin fiziksel dünyada kendini ifade edebilmesini sağlayan mükemmel bir araç ve bu ifade biçiminin en keyifli yollarından biri de dans etmek. Dans esnasında vücudun tüm hareketleri bir uyum içinde yapması, beynin ise dahil olan tüm hareketleri organize etmesi ve yönetmesi gerekir. Bilişsel anlamda hafıza, planlama, öğrenme gibi yetilerin bir arada çalışarak düşünce ve eylem arasında bir kestirme yol oluşturması olarak da özetlenebilir dans. Bu ifade biçimi, belki de insanların en eski egzersiz ve meditasyon yöntemlerinden biri. Dansın veya belli bir ritimde bedeni hareket ettirmenin dahil olmadığı herhangi bir pagan inancı yok. Dans etmenin kökenini, insanın bilincinin oluşmaya başladığı ilk zamanlara kadar bile götürebiliriz. 

 

 21-01/19/moty_ig_fotolar21.jpg

Hareket kabiliyetimizin hiç olmadığı kadar kısıtlandığı pandemi sürecinde her birimiz bedenlerimizle yeni ilişkiler kurmak zorunda kaldık. Vücuda ihtiyaç duyduğu hareketi dans ederek de sağlayabileceğimizi ve herkesin her koşulda istediği yerde bunu yapabileceğini Dans Fabrika’nın eğlenceli ve enerji dolu videolarıyla gördük. ‘High Heels Dance’ gibi cinsiyet rolleriyle tümüyle çakışan bir dans türünü Türkiye’ye tanıtarak risk alan ancak bu sayede yenilikçi hareketlere öncülük eden bir dans okulu Dans Fabrika. Yıllardır geniş kitlelere dans etme tutkusunu aşılayan, ismiyle uyumlu bir şekilde adeta bir fabrika gibi dansçı ve dans eğitmeni çıkaran bu okul şüphesiz bu sene bize iyi gelenlerden. 

 

Yazı: Şahin Çakıroğlu
Fotoğraf: @emredogru
Styling: @gunesguners
_______

Genel Yayın Yönetmeni: @alitufankoc
Projeler Koordinatörü: @alarakap
Moda Direktörü: @gunesguners
Moda Editörü: @erkanaltunay
Prodüktör: @ahmedcayli
Fotoğraf Asistanları: @mratkahya @omerserifkuru İbrahim Erdal, Murat Demir
Moda Asistanı: @can.busenurz @hackanyildirim
Sanat Yönetmeni: @ovapu
Sanat Ekibi: Abdül Kerim Taşcı, @ttdamla
Prodüksiyon: @ppristanbul Melis Özçelik, Zeynep Altunkut
Prodüksiyon Asistanları: Demirhan Sander, Gökhan Özkan, Tayfun Keskin
Set Gripim: @setgripim
Makyaj: @samaraji
Saç: @aliyilanci
Saç Asistanı: @hamzasaraa
 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası