Dergi Konuları

Ruh ve Beden Sağlığınız İçin Haftada 2 x Tok Karnına Enduro

Sokaktan 100 kişi çevirelim ve soralım: “Ruh sağlığına iyi gelecek bir öneriniz var mı?” Büyük çoğunluktan ‘yoga’ cevabını alırsak şaşırmayız herhalde. Bazı semtlerde bu oran yüzde 100’e bile yaklaşabilir. ‘Haksızlar’ demiyorum! Ama dönemin trendi haline dönüştüğünü de kabul edelim. Tehlikeli sularda daha fazla yüzmeyerek, size kendi yanıtımı vereyim: Enduro.

sezer-savasli-gq-turkiye

Size enduronun doktoru olarak değil, tam karşıt cepheden yani enduronun hastası olarak sesleniyorum! Benim psikolojime ve bedenime nasıl iyi geldiğinin sırlarını tüm şeffaflığıyla sansürsüz olarak paylaşmaya hazırım. Ve bunu yaptığım için pişmanlık bir yana dursun, bu gece daha da rahat uyuyacağım. Karantina, pandemi, Covid kelimeleri hayatımıza girdiği günden beri enduro ile ya da enduro için yapabildiklerim konusunda köşeye sıkışmış boksör gibiyim. Tam kafayı kaldıracakken bir darbe daha... Biliyorum sen de öylesin. Herkes öyle. Haliyle psikolojimle ilgili reçetemde enduro ile ilgili bilgi paylaşmak da fena bir seçenek değil!

sezer-savasli-gq-turkiye

Ruhum ‘Enduro’da Kaldı

 

Romantik bir ilişkiden bahsetmiyorum. Ormanda motora binerken hissettiğim gerçeklik, anda olma hali belli ki insan ruhunun ihtiyacı. Kimi bunu yogada buluyor kimi benim gibi enduroda. Hayal edin; ağaçların arasında hızla süzülüyorsunuz. Gözleriniz yalnızca 10 ilâ 20 metre uzaklıktaki mesafeyi tarıyor ve beyniniz yalnızca görebildiğiniz alandaki verileri işliyor. ‘Yalnızca’ kısmı önemli! Çünkü o esnada sivil hayatınızdaki dertleriniz orada değil. Tek derdiniz düşmemek, hızlı ve eğlenerek devam etmek. 

 

Kendime dışarıdan bakıp nasıl biri olduğumu görmeye çalıştığımda en belirgin ve beni en çok eğlendiren özelliklerimden biri çocukluktan itibaren içinde atlama-zıplama, aksiyon olan her ne varsa dikkat kesilen, bir çitin yanında açık bir kapı varsa bile çitten atlamayı oyun edinen (hâlâ) biri olmam! Öte yandan toplum içinde yaşamanın kuralları, güvenlik kuralları gibi tamamen ihtiyaç olan düzenlemeler nedeniyle de yavaş yavaş ehlileşmeye başlıyor, daha doğrusu ruhumu baskılıyordum. Ta ki enduro ile tanışana dek! (Rock müzik girer.)

 

Ormanda sınır yok. Bedenim için fizik kuralları söz konusu olsa da ruhum için tamamen özgürlük hazır kıta! Her şeyi, herkesi oyunun dışında bırakıp sadece Sezer’le takılabildiğim yalıtılmış bir an. Ruhuma yazdığım tedavi reçetesiyle aramıza Covid girdi. Ama her şey normalleştiğinde ruhumun derinliklerine yolculuk için kendimi enduro kampına alacağım kesin.

sezer-savasli-gq-turkiye

(N/B)EDEN Enduro? 

 

Klasik bir açıdan yaklaşırsak; fiziksel olarak insanı oldukça aktif tutan, yoran ve gün sonunda sinirleri alınmış ve saatlerce tezgahta dövülmüş biftek haline getirip, suratta şapşal bir tebessümle koltukta uyuya kalmasını sağlayan bir spor. Yetmez! Bu öyle bir yorgunluk hali ki, uzun ve güzel bir enduro gününün ardından sizi deli gibi sinirlendiren bir olay karşısında sinirlenecek enerjiyi bile kendinizde bulamazsınız. Ben bulamadım.

 

Fakat bedene iyi gelmesinin esas nedeni başka! Özellikle trafikte motosiklet kullanıyorsanız ve bu motosikletin, minik olduğunu iddia ettiğiniz scooter ya da her an dünya turuna çıkacakmışcasına gezdiğiniz büyük adventure motosiklet olması fark-et-mez. Günün sonunda yerle temas önde 2, arkada 2, toplam 4 santimetre. Ve olağanüstü durumlarda üzerindeki sürücünün vereceği tepkiler kaza önleyici ve hatta çoğu zaman hayat kurtarıcı olabiliyor. Bu durumların simüle edildiği, reflekslerin eğitildiği ileri sürüş eğitimleri var. Ancak enduro bunları çok daha sık tecrübe edebileceğiniz tamamen güvenli ortamı sunuyor. Ormanda yapacağınız enduro sürüşünde yerdeki çukurdan, çamurdan, daldan, taştan birçok engel sizin dengenizi bozmak için ellerinden geleni yapacak. Zaman zaman düşürecekler de... Güvenli ortamda, tam korumalı ve en önemlisi tarifsiz şekilde eğlenerek öğrenecekleriniz; trafikte olağanüstü bir durumla karşılaştığınızda ani şekilde karar vermeye ihtiyaç duyduğunuzda sizin için orada olacaklar. O tehlikeyi atlattığınızda enduronun bedene faydasını daha iyi kavrayacaksınız.

 

Enduro bir ilaç değil, multivitamin. Herkese bir faydası var.

 

Bu yazı GQ MOTY 2020 Özel Sayısında yayımlanmıştır.

 

 

Ödevini Yap, Sonra Oynarsın

odevini-yap-sonra-oynarsin-gq-turkiye

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası