Yeni Bir Macera İçin Garajda Bir Sayfa Aç
Dergi Konuları

Yeni Bir Macera İçin Garajda Bir Sayfa Aç

Yeni bir başlangıcın çıkış noktası hobiler olabiliyor. Hobiler işe dönüşüyor. Garaj editörümüz Sezer Savaşlı'nın yeni maceraları bir UTV'yla başlıyor.

Uluslararası araştırma şirketi OnePoll’un yaptığı bir çalışmaya göre ABD’liler salgın nedeniyle yeni hobiler kazanmış ya da mevcut hobilerine imkanları oranında daha fazla ekonomik kaynak ayırmaya başlamış. Onlar ABD’de de araştırmış olabilirler ama bu gerçeğin tüm dünya için aynı olduğunu söylemek sanırım mümkün. Hatta bir süredir hobinin tanımının da değiştiğini söyleyebiliriz. Sadece “Kişinin işi, meslek çalışması, asıl uğraşı dışında, dinlendirici bir iş olarak yaptığı, oyalayıcı şey,” tanımına sığmaz oldu. Kimi hobiler işe dönüştü bile…

Pek çok sektör pandemi nedeni ile çok ciddi zorluklar yaşarken, hobi diye tanımlanan sektörlerde ise çılgınca hareketlilik var. Sanırım “Bi’ daha mı gelicez dünyaya!” hissi yapılan harcamalara yön veriyor. Ekonomik zorluklara rağmen stoklarda kalmayan enduro motosikletler de bu tezi doğruluyor. Özellikle doğada ve az nüfus ile yapılan aktiviteler kesinlikle trend oldu! 

Gözlemlerim sadece topluma dışarıdan bakan bir dış göz olarak değil. Bilakis kendimden de tespitler içeriyor. Yıllardır içimde bir köşede sessiz sessiz beslediğim, büyüttüğüm UTV araç ilgimi sonunda gerçekleştirmenin adımını attım. Bi’ daha mı gelicez dünyaya!

UTV araçlar adını hizmet görevi aracı anlamına gelen Utility Task Vehicle’dan alıyor. Zamanla işin hizmet amacı dışında eğlenceye de kaydığını görünce üretici firmalar da ürün isimlerine performans vurgusu yapan farklı kısaltmalar de ekleyerek yeni alanlar açıyorlar. Yani bu tür araçlar ile ilgili bir marka sitesine girdiğinizde UTV menüsü altında bulabileceğiniz gibi SSV ve SxS (Side by Side Vehicle) kısaltmaları altında da görebilirsiniz. 

gq_bahar_2021_garaj_sezer_savasli

Tamamen arazi koşullarında kullanılmak için üretilen bu güçlü araçların sınırsız aksesuar dünyası ile dönüşebildikleri şeyleri görünce insanda hayranlık yaratıyor. Meksikalılar en güçlü ses sistemleri ve en renkli aydınlatmaları kullanıp yüksek ses müzik ile gezerken, Amerikalılar kum tepelerinden metrelerce uçacak şekilde, dev süspansiyon sistemleri, güçlendirilmiş motorlar, kocaman paletli lastikler ve kulaklara zarar verecek seviyelerde ses çıkaran egzozlar ile modifiye ediyorlar. Kuzeyde ise karlı dağlarda paletleri ile gezen bir araca dönüştürülmüş günlük hayata karışmış araçlar görmek mümkün. Bir bölümünün eğlencesi de 1.5 metre derinlikli çamur deryasında bile gidebilecek bir canavara dönüşmüş araçları ile grup sürüşleri. Hepsinin ortak özelliği ise sizi sıra dışı yerlere götürebiliyorlar ve çok eğlenceliler!

Türkiye tam anlamıyla bir doğa cenneti! Bu klişe bir söylem gibi gelse de sizi şaşırtmayacak, hayranlıktan bakakalmayacağınız tek bir köşesi olmayan bir ülkede yaşıyoruz. Ve bunu görmek ve hatta ülke turizmine kazandırmak için bile harika bir seçenek UTV araçlar. 

Üstelik sportif alanda sürmek istediğinizde önünüzde 13-21 Ağustos’ta Eskişehir’den start alarak Kars’ta finiş görecek olan uluslararası yarış Transanatolia var. Aracın limitlerini zorlamak için harika ve güvenli bir fırsat! Eğer yarışmak istemez ama yine de Transanatolia’nın rotasını geçmek ve doğa harikası manzaraları keşfetmek isterseniz o zaman da RAID kategorisine kayıt yaptırarak serüvenin tadını çıkarabilirsiniz! UTV’nin bonusu ise; yanınızda macerayı paylaşacağınız, “O viraja nasıl girdik ama!” sohbetlerini edebileceğiniz kişi için bir adet daha yer olması.

gq_bahar_2021_garaj_sezer_savasli

Araç konusunda Türkiye pazarında çok seçenek olduğunu söyleyemem. Ve fiyat farklılıkları çok fazla. İyi bir araştırma sonucunda bütçenize ve planlarınıza en uygun aracı bulacağınıza eminim. Kimi araç çok özellikli ve güçlü fakat trafik tescili yapılamadığı için yalnızca trafiğe kapalı alanlarda kullanılabilirken, kimi araç ise trafik tescili mümkün ve otoyol hariç olmak üzere trafiğe de katılabiliyor. Pandeminin öğrettiği şeylerden biri de; önemli olan hangi oyuncaklara sahip olduğun değil. Oyun arkadaşların.

UTV’yi alırken bir beyaz sayfa açtım zihnimde. Yeni deneyim, macera, eski bildik kahkaha… Doğaya gelen bahar ile birlikte insanlık için de yine bahar gelirse planlarımız var. Haritayı önümüzde açıp bir il ya da bir hedefe düz çizgi çekeceğiz. Daha sonra yola düşeceğiz. Plan buraya kadar. Gerisi macera… 

Bu yazı  Garajda Biri Var! başlığıyla #GQBahar21 sayısında yayınlanmıştır. 

Abone Ol Kapına Gelelim!

Abonelik

İZLE
Çağatay Ulusoy Kapakta #GQBahar21
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası