Dergi Konuları

Mehmet&Tanyeli: Modaya Taze ve Faydalı Bir Soluk

Yetenek, hatta genç yetenek; gelecek vaat eden yetenek… Yetenek yaşanır mı yaşlanır mı? Aklımda onlarca soru, önümde şahane iki yetenek; Mehmet Demir, Tanyeli Erdem. Gelin bu şahane ikiliye birlikte bakalım.

21-01/18/moty_ig_fotolar18.jpg

 

Yetenek kimilerine göre bireyin anlama, yapabilme niteliği kimilerine göre de bir duruma uyma konusunda doğuştan gelen gücü. Bana sorarsanız ‘doğuştan mı gelir, sonradan mı edinilir konusu’ yaşayan ve yaşayacak olan bir soru. Benim için yetenek vecd anı. Her yetenek karşısında kendimi kaybettiğimi zevkle itiraf ediyorum.

Mehmet Demir ve Tanyeli Erdem tasarımlarını ilk kez, yarışma platformu olarak kurulan bir podyumda izledim. Yaşadığım heyecanı, hayranlığı ve ikisinden sadece bir ‘birinci’ seçme stresini kelimelerle tarif etmem güç. 

Genç yaşlarında tasarımlarına kendi dünyalarını sığdırmış, fark ve farkındalıklarını dokuya, kumaşa, renge aktarmış bu iki isimle tanışmak için çılgınca heyecanlanmış bir halde etkinliğin bitmesini bekledim. Daha sonrasında da onları dünya moda basınına anlatmak, farklı etkinliklerde onlara alan tasarlamak gibi süreçlerde yanlarında olup heyecanlarını paylaşabildim.

Mehmet ve Tanyeli’nin ortak noktası, çok sevdikleri şeyin farkına varmış olmaları. Her ikisi de tasarımı kendilerini en iyi ifade edebildikleri alan olarak tanımlıyor. Her ikisi de, ortak tutkuları olan giysi tasarımını yeteneğe dönüştürmek için ısrarcı davranıp, çok sıkı çalışmaya devam ediyor. Bu iki tasarımcı da sürdürülebilir, uzun ömürlü, renkli, kapsayıcı, pozitif yaklaşımlarıyla moda endüstrisine taptaze ve faydalı önerilerde bulunup, bize iyi gelmek için sınırlarını zorluyor.  

 

21-01/18/moty_ig_fotolar19.jpg

 

Mehmet Demir’in masalsı dünyası

Türk desen ve dokularını modern ve evrensel bir tasarım diline aktaran Mehmet Demir dünya basının radarına girdi bile. Renkleri özgün desenlere ve farklı dokulara dönüştürerek kurguladığı  koleksiyonlarının masalsı bir anlatımı var. Onun için en zevkli kısım; tasarımlarının karşısına geçip hikâyesini kitap gibi okumak. Analog fotoğraf makinesiyle çekilen bir fotoğraf gibi tasarımlarına bakıldığında tüm hikâyenin zihinlerde canlanmasını, duyguları harekete geçirmesini, unutulan, kaybedilen, kimi zaman üstü örtülen olayları hatırlatmasını hayal ediyor.

Tasarladığı kıyafetlerin kumaş ve çalışma gücü olarak sürdürülebilir olması kadar, nesilden nesile aktarılabilmesi ve kullanılabilmesini hedefleyen Mehmet, tüm hayallerini gerçekleştirmek konusunda kararlı; “Pablo Picasso’nun ‘Everything you can imagine is real’ cümlesi bana hep cesaret vermiştir, soyut fikirlerimi somutlaştırırken korkusuzca adım atabiliyorum” diyor.

 

Tanyeli Erdem’den cinsiyetsiz giysiler

Tanyeli Erdem için ise tasarım bir yansıma yöntemi: “Tasarım aracılığıyla iletişimde olmak kendimi ifade etmenin en iyi yollarından biri; hayatımın her noktasında kullandığım, birlikte yaşadığım bir olgu.“ Tasarladığı koleksiyonlarda ayrımcılık karşıtı yaklaşımıyla hemen her yaştan, cinsten, kökenden bireyin hevesini kabartacak parçalar oluşturuyor. 

Hızlı moda algısını yavaşlatmak, değişimi, giysilerin niteliğini ve kalıcılığını vurgulamak onun için önemli. Tasarım ve üretim süreçlerinde giysilere harcanan kıymetli emek ve kaynakların kullanımına özen gösteren Tanyeli Erdem, naif ve pozitif renklerle cinsiyetsiz giysi kavramını geliştirmeye çalışıyor. 

Bana sorarsanız ikisinin iyi gelme sınırları ülke coğrafyasını aşarak, dünyanın farklı noktalarına da ulaşacak. Çeşitliliği, kapsayıcılığı, sürdürülebilirliği pozitif bir tasarım diliyle belki de tüm dünyaya aktaracaklar.

 

Yazı: @gunesguners
Fotoğraf: @emredogru
Styling: Mehmet Demir, Tanyeli Erdem
_______

Genel Yayın Yönetmeni: @alitufankoc
Projeler Koordinatörü: @alarakap
Moda Direktörü: @gunesguners
Moda Editörü: @erkanaltunay
Prodüktör: @ahmedcayli
Fotoğraf Asistanları: @mratkahya @omerserifkuru İbrahim Erdal, Murat Demir
Moda Asistanı: @can.busenurz @hackanyildirim
Sanat Yönetmeni: @ovapu
Sanat Ekibi: Abdül Kerim Taşcı, @ttdamla
Prodüksiyon: @ppristanbul Melis Özçelik, Zeynep Altunkut
Prodüksiyon Asistanları: Demirhan Sander, Gökhan Özkan, Tayfun Keskin
Set Gripim: @setgripim
Makyaj: @samaraji
Saç: @aliyilanci
Saç Asistanı: @hamzasaraa
 

 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası