Müziğin Yeni Dünyalısı: Kit Sebastian
Dergi Konuları

Müziğin Yeni Dünyalısı: Kit Sebastian

Kit Sebastian, Merve Erdem ve Kit Martin tarafından 2018 yılında kurulmuş bir duo. Anadolu Rock’tan Brezilya'nın Tropicália’sına, 1960’ların Fransız popundan caza uzanan melodilerin arasına dikkatlice yerleştirilmiş sözler bazen bir Tarkovski filminden, bazense sadece bestenin ruhundan yola çıkılarak yazılmış.

Fotoğraf: Muneyuki Sugiyama

İnternette sizinle ilgili çok az bilgi var. Bu yüzden şu soruyla başlayabilirim; gizem bilinçli bir tercih mi? Yoksa yalnızca pazarlamanın gücüne inanmamaktan mı kaynaklanıyor?

Çevrimiçi varlığımızı, birinin kendi müziğine göstereceği özenle oluşturmaya çalışıyoruz. Analog resimleri ve filmleri seviyoruz. Bu durum süreci yavaşlatsa da estetik algımızı daha iyi temsil eden içerikler üretmemizi sağlıyor. Instagram, favori sanatçınızın kahvaltısını nasıl yaptığını göstermenin ötesinde sanatsal bir günlük olarak kullanılmaya uygun birçok potansiyele sahip

Nasıl bir araya geldiniz? Merve kim? Kit kim? 

Kit: Londra ve Fransa arasında yaşayan multi-enstrümantalist bir Londralıyım. Türkiye etkili bir proje için iş birliği yapmak üzere, Londra’da yaşayan Türklere ait bir Facebook grubunda tanıştık. Selda’ya (Bağcan) olan sevgimiz bizi birbirimize bağladı. 
Merve: İstanbulluyum, Boğaziçi Üniversitesi’nde sosyoloji okuduktan sonra film eğitimi almak için bir süreliğine İtalya’ya taşındım. Sonrasında bir süre Amerika’da kaldım ve nihayetinde şu an yaşadığım şehre, Londra’ya yerleştim. Birkaç film ve video prodüksiyon şirketinde çalıştım. Kit ve ben sinemaya, müziğe yönelik ortak bir saplantıyı paylaşıyoruz ve yaratma arzusu içindeyiz. Beraberken genelde durdurulamaz oluyoruz ve hep yeni bir müzik, film, video veya fotoğraf üzerinde çalışıyoruz.

 

Çok farklı türlerden etkilenen Kit Sebastian, ilham aldığı şarkıları Mood Board çalma listesinde topladı. 

 

 

Türki ülkelerin etkisi 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlıyorsunuz? Müzik dinlemenin yanında nelerden ilham alıyorsunuz? 

Yaptığımız müzik her şeyden önce funk pop ancak bu sadece kendimizi uluslararası alanda anlatmak için kullandığımız bir tanım. Dünyanın her yanından müziği seviyoruz ve bunu göstermeye çalışıyoruz. Ancak Türkiye ve Azerbaycan, Özbekistan gibi diğer Türki ülkelerin müzikal zenginliğinin üzerimizdeki etkisi çok büyük.

Hem yerelden hem de dünyadan favori müzisyen/sanatçılarınız kimler?

Brezilya’dan, Caetano Veloso; Azerbaycan’dan, Vagif Mustafazadeh; Türkiye’den, Sezen Aksu; İtalya’dan, Mina; Fransa’dan, Jacques Dutronc;  İngiltere’den Jake Thackray; Guadeloupe’tan, Camille Soprann; Lübnan’dan, Fairuz; İran’dan, Googoosh; Etiyopya’dan, Alemayehu Eshete dünyanın dört bir yanından ilham aldığımız isimler arasında.

 

 Grubun ilham almak için dinlediği müzisyenlerden en sevdiklerini Kit Sebastian Mood Board çalma listesinde dinleyebilirsiniz

 

“İstanbul manevi yuvamız”

İnternette müziğiniz hakkında ilginç bir yoruma denk geldim. ''Kit Sebastian'ın şarkılarını dinlediğinizde dünya şu anki halinden uzaklaşıyor ve sınırları olmayan bir gezegenin kalbinde yer alıyorsunuz. Düşünceler zaman dilimlerinden uçarak birbirlerinin düşünceleriyle buluşmak ve birleşmek adına bir araya gelmeye başlıyor'' diyordu. Bu yorumla ilgili neler söylemek istersiniz?  

Bunu duymamıştık ama çok etkileyici bir tanım ve bize hitap ediyor. Brexit sonrası İngiltere ve ABD’de Trump dönemi şüphesiz müziğimizi etkiliyor. Buralar, diğer kültürlerin kucaklanmak yerine korkulduğu yerler. Bütün kültürlerin bazı ortak özellikleri var ve tüm kültürler yeni düşünme şekillerine kapı açarak diğer bütün ilham kaynaklarından daha büyük bir potansiyele sahip.

 

 

Bu röportajın tamamı GQ Türkiye Sonbahar 2020 Yeni Kökler dosyasında… 

İZLE
Dilara Gönder & Caner Cindoruk kamera arkası
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası