Dergi Konuları

Sahte Süper Kahramanlar

KUSURSUZLUĞUN, BİTMEYEN GÜCÜN, MÜKEMMELLiĞiN, BÜKÜLMEZLİĞİN VE YENİLMEZLİĞİN SEMBOLÜ süper kahramanların ortaya çıkışı biraz acıklıdır aslında.

''1930’ların sonunda, ‘Büyük Buhran’ zamanı, yaşadığı zorluklarla kendini yılgın ve gururu incinmiş hisseden ABD, hem halkına hem dünyaya aslında ne kadar güçlü ve yenilmez olduğunu hatırlatmanın çaresini hayali bir ‘Süpermen’ yaratmakta bulur.

İlk kez Haziran 1938’de ‘Action Comics #1’ çizgi romanının kapağında görünür Süpermen. İkinci Dünya Savaşı döneminde yenilgiyi hisseden, gücü sarsılan ABD, biraz halkına moral vermek biraz da kimin gerçek kahraman olduğunu dünya aleme gösterebilmek için kazananın hep belli olduğu bir oyun icat eder. Adına da ‘süper kahraman dünyası’ der.

Böylece gerçek hayatlarında yenilgiye uğrayan Amerikalılar, en azından hayal dünyalarında kazanmaya başlar. İlk süper kahramanlardan birinin adının ‘Captain America’ olması ve hikâyenin İkinci Dünya Savaşı yıllarında geçmesi tabii ki tesadüf değildir. Gerçeği inkâr edip, kendi gerçeğini yaratmanın insan tarihindeki en pahalı prodüksiyonudur bu aynı zamanda.''

Gaye Su Akyol

 

Hikayeleştiren: Melikşah Altuntaş

Fotoğraflar: Aylin Güngör

Prodüksiyon: Aylin Güngör,
James Hakan Dedeoğlu, Sadi Güran, Gaye Su Akyol

Hikayelerin tamamı GQ Türkiye Yaz 2020 sayısında. 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası