12 Ayda Vücudunuzu Şekle Sokun
Fitness

12 Ayda Vücudunuzu Şekle Sokun

Spora gittiğinize değsin istiyorsanız gereksiz ekipmanlar arasında kaybolmamak ve motivasyonunuzu canlı tutmak için yeterli bilgi, irade ve gerçek bir oyun planına ihtiyacınız var.
1. SALONDA TEST SÜRÜŞÜNE ÇIKIN

Evinize 15 dakika uzaklıkta bir yer bulun. Bisikletle ya da yürüyerek gidebileceğiniz kadar yakınsa çok daha iyi. Ardından insanlara bu spor salonu hakkında sorular sorun. Kilitli dolapları güvenilir mi? Özel dersler veriliyor mu? Aletler için sıra beklemeniz gerekecek mi? Son soruya alacağınız yanıt mutlaka “hayır” olmalı. Spor salonunuz sizi asla yavaşlatmamalı.

2. BİR EĞİTMEN BULUN

Belli başlı teknikleri öğrenmek için, en azından bir aylığına bir eğitmen ayarlayın. Ve sizi, hiç istemediğiniz türde bir egzersiz programının içine sürüklemesine izin vermeyin. Ne tür bir şey istediğinizi iyi anlatın. Bir beden küçülmek mi istiyorsunuz yoksa karın kaslarınızı geliştirmek mi? Net olun.

3. ALETLERİ ES GEÇİN

Bu noktada Stew Smith’e güvenin. The Navy SEAL Weight Training Workout kitabının yazarı, aletlerin her zaman en iyi çözüm olmadığını savunuyor. Ağırlıklarla koordinasyonunuzu ve dengenizi sağlarken, farklı kas gruplarını da gayet güzel çalıştırabilirsiniz.

4. AĞIRLIK MI, CARDIO MU? İŞTE BÜTÜN MESELE BU!

Smith’e göre, eski moda demir ağırlıklarla kas yapmaya çalışmak, hem daha hızlı yağ yaktırır hem de kalp atış hızınızı yükseltir. Bu tür bir egzersiz, idman bisikletinde pedal basmaktan çok daha etkilidir. Hem konsantrasyonunuz da kolay kolay bozulmaz.

5. DEADLIFT’TE UZMAN OLUN

Deadlift kalçalarınızı, alt bacak kaslarınızı, karın bölgenizi ve sırtınızı en iyi çalıştıran egzersizlerdendir. Taşımak için üç insan gerektiğini düşündüğünüz mobilyaları bile bu sayede tek başınıza kaldırabilirsiniz.

15-11/10/12ay.JPG

6. HER SEFERİNDE YENİ BİR HAREKET DENEYİN

Gözünüz sürekli cimnastik topu, Swiss ball ve kettlebell’e kayıyor fakat belli bir rutine uymak istediğiniz için bu değişikliklerden kaçınıyor musunuz? Şimdi yeniliklere yelken açma zamanı. Nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, eğitmeninize danışın. Onu tam da bu gibi nedenler için tutmuştunuz zaten.

7. SET ARALARINDA DİNLENMEK DEMEK INSTAGRAM’A BAKMAK DEMEK DEĞİLDİR

Aksine, bu sürede diğer kas gruplarını çalıştırmanız gerekiyor. Mesela deadlift setleri arasında 30 şınav çekip ardından bir dakika boyunca plank pozisyonunda bekleyebilirsiniz. Önemli olan, spor salonuna adım attığınız andan itibaren hiç durmadan çalışmak. Dinlenme kısmını akşam eve gittiğinizde halledin.

8. SERBEST TAKILIN

Kayıtlı olduğunuz spor salonunda lap pool (Tek kişi için yapılmış, kulvarı tamamlayıp dönme amaçlı kullanılan mini havuz) bulacak kadar şanslıysanız kullanın. En zor egzersizler bile yüzme gibi vücudunuzun her bölümünü çalıştıramaz.

9. YENİ EGZERSİZ ALETİNİZ: ELİPTİK BİSİKLET

Hayır, şaka yapmıyoruz. Kilonuzu bisikletin kayıt bölümüne girin, zorluk seviyesini en yükseğe ayarlayın ve 100 kaloriyi ne kadar sürede yaktığınızı görün. 6 dakikalık egzersizle başlayıp süreyi yavaş yavaş uzatmayı deneyin.

10. VE MUTLU SON

Sizden beklenen her şeyi yaptıysanız, şimdi smoothie bara ilerleme zamanı. Taze meyve, protein tozu ve bademli sütten yapılmış bir smoothie sipariş edin. İhtiyacınız olan tüm besinleri, 30 dakikada ağrılarınızı kesecek olan ve kas oluşumunuzu hızlandıran bu karışımdan elde edebilirsiniz.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası