3 Adımda Sakatlıkların Önüne Geçin

Egzersiz programınızı daha sağlıklı bir hale getirmeyi düşündünüz mü?

02 Haziran 2020

3 Adımda Sakatlıkların Önüne Geçin

Uzun zamandır evde devam ettiğimiz egzersizlerin doğru yapılmadığı takdirde kötü sonuçlar doğurabileceğini biliyor musunuz? Spor salonlarında sizi yönlendiren eğitmenler olabilir ancak, evde kendi eğitmeniniz sizsiniz. Bu yüzden egzersizleri olabildiğince doğru şekilde devam etmeli ve sakatlıklarınızın önüne geçmelisiniz.

 

Kendinizi Analiz Edin

Spor yapmaya oldukça hevesli olmanızı anlayabiliyoruz. Büyük ihtimalle yapılabilecek tüm hareketleri en kısa sürede yapmak istiyorsunuz. Ancak bu doğru bir yöntem değil. Adım adım kendi performansınızı ve yapabileceğiniz hareketleri analiz etmelisiniz. Düzenli spor yapmaya yeni başlayan biriyseniz, günde 45-60 dakikalık antrenmanlar sizin için yeterli olacaktır. Kendinizi her konuda zorlamaya çalışmayın.

Isınmak ve Soğumak

Büyük ihtimal spordan önce ısınmanın önemli olduğunu duydunuz. Peki bunu gerçekten doğru şekilde yapıyor musunuz? Kasları germek sandınız kadar kolay değildir, başlangıçta esnelik gerektirir ve gerilme süresi kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu yüzden antrenmana başlamadan önce ısınmanın doğru şekilde gerçekleştiğinden emin olun. Aynı zamanda, antrenman bittikten sonra da en az 15 dakika boyunca temel hareketlerle soğumaya çalışın.

Erken Kalkın!

Birçok insanın bu konuyla ilgili farklı görüşleri olsa da, çoğu insan egzersiz yapmanın en iyi zamanının sabahın ilk saatleri olduğunu düşünür. Sabahın ilk saatlerinde yapacağınız 5K’lık bir koşu sizi daha erken harekete geçirebileceği gibi vücudunuzun da gün boyu aktif olmasını sağlayacak. Bu şekilde günün diğer kısmında yapabileceğiniz bir ağırlık antrenmanına daha hale gelebilirsiniz.


Bench Press, Deadlift, Squat: Hangi Kasları Nasıl Çalıştırır?

FITNESS | Bench Press, Deadlift, Squat: Hangi Kasları Nasıl Çalıştırır?

İri ve Kuvvetli Kollar İçin Kritik Tüyolar

FITNESS | İri ve Kuvvetli Kollar İçin Kritik Tüyolar

Kas Büyütmenin Temel Prensipleri

FITNESS | Kas Büyütmenin Temel Prensipleri

Kardiyo İçin Maksimum Verim

FITNESS | Kardiyo İçin Maksimum Verim

Kusursuz Barfiks: Nasıl Yapılır?

FITNESS | Kusursuz Barfiks: Nasıl Yapılır?

Fitness Soru - Cevap Seansında Bu Hafta

FITNESS | Fitness Soru - Cevap Seansında Bu Hafta

Daha Fazla Göster