Başarı neden başarana kalmaz?
Fitness

Başarı neden başarana kalmaz?

Aktörler binlerce kez değişebilir ama asla değişmeyen bir sahne var: Başarının makama ve güce yenilmesi


Zordur 1500 metre koşmak. Güç, zekâ ve stratejinin birleştiği ender sporlardan biridir. Herhangi bir atletin gösterdiği kuvvetin üstüne orta mesafe koşusunun vefasızlığını en aza indirmek için müthiş bir strateji de ortaya koymak gerekir. Aslı Çakır Alptekin bunların hepsini yaparak Türk spor tarihinin en büyük başarılarından birine imza attı. Aynı zamanda antrenör olan eşi İhsan Alptekin’le piste koydukları ortak zekâ ile ilgili düzülecek her türlü methiye yetersiz kalır.
 
Bireysel bir sporun takım ruhuyla kazanılmasının da resmiydi bu. Ne olduysa sonrasında oldu. Yapbozun hiçbir tarafına sığmayan nerden tutulsa elinizde kalacak bir David Lynch filmi sahnesi izledik adeta. Aslı Çakır Alptekin, pist dışı faktörlerin, bütün o primlerin, ödüllerin etkisinde kalmadan kazandığı inanılmaz zaferin ardından 'yalnız ve güzel ülkem'in resmi kanalında, canlı yayında, bu ülkenin en üst makamına teşekkür etti. Kurgulanmış mı gelişigüzel mi olduğu bile belli olmayan çok renkli, çok renksiz bir beş dakika yaşadık. O beş dakika sonunda hayata geri çağrıldık hep beraber. Türkiye'nin en başarılı sporcularından biri bütün başarısını bir bilgelik anında ya da bir çılgınlık anında bir makama, bir güce devretti.
 
Aslı Çakır Alptekin ve İhsan Alptekin olimpiyatlara hazırlanmak adına 2,5 yıl erteledikleri düğünlerini geçtiğimiz hafta sonu yaptı. Başarının kime ait olduğu gözümüze sokulmak istenircesine bir “Deus Ex Machina” misali, başarının ithaf edildiği makam yine oradaydı. Artık herkes emindi ki sportif bir başarı kesinlikle sadece sporcuya mal edilemezdi. Alptekin çiftinin en güzel anı ve belki de en kötü anıydı o an, tamamen kendilerinin yarattığı başarıyı üstlenmedikleri için değil başarıyı üstlenemedikleri için...
 
İSPANYOL ENGİZİSYONU
Alex de Souza’nın futbolculuğu, saha içindeki ve saha dışındaki duruşu, başarıları, rekorları, Fenerbahçe’yi dönüştürmesi, geçtiğimiz 8 seneye her anlamda damgasını vurmasıyla ilgili yazılacak, tartışılacak çok şey var elbet. Sadece futbolcu olarak değil sporcu olarak, daha da önemlisi insan olarak kalacak hep hafızalarda. Alex de Souza’nın gidişiyle ilgili yazılan birçok şeye karşın en önemli noktalar, görmezden geldiğimiz konular satır aralarındaydı.
 
Fenerbahçe’nin en üst makamı, Alex-Aykut Kocaman olayına, tartışmasız bir efsanenin efsaneliğini tartışarak girdi. Mevzu büyüdükçe absürdleşen olayların son noktası, en üst makamın, yanına Fenerbahçe tercümanı Samet Güzel’i alarak yaptığı açıklamalardı. Bir Monty Python skeci ilginçliğinde dönen konuşmanın sonucunda kimse ne olduğunu anlamadı. Kimse böyle bir İspanyol Engizisyonu beklemiyordu. Fenerbahçe tarihinin en büyük oyuncularından biri Fenerbahçe’nin en üst makamının odasındaki toplantıya 15 dakika geç kalmış, üstüne üstlük utanmadan bir de elinde tweet’le(!?) bacak bacak üstüne atmıştı. Makam sahibi, bütün tartışmayı bu can alıcı savlarıyla bitirdiğini düşünüyor olacak ki Fenerbahçe Kulübü Alex’le ilgili daha fazla açıklama yapma gereği hissetmedi. Hatta Samet Güzel de çok sevdiği kulübünden muhtemelen başarısız bulunan 'oyunculuğu' sonucu ayrıldı.
 


TARİH BAŞARANI YAZACAK
Alex de Souza ise 2 saat süren basın toplantısında, Aziz Yıldırım ile ilişkisi sorulduğunda, kimsenin tartışmadığı, tartışmak istemediği bambaşka bir şey söyledi yine satır arasında: "Son derece lüks bir hayat yaşıyorum. Benim için mevki önemli değildir. Başkana da aşçıya da aynı saygıyı gösteririm. Çünkü ikisi de insandır.” Alex’in kimsenin izini süremediği fırtına gibi basın toplantısının en can alıcı noktası da uzaklarda bir anı olarak kaldı yine.
 
Gelmemiz gereken nokta şu, bundan 20 sene sonra kimse, spordaki başarılarımızdan bahsederken 2012’de başbakanın kim olduğunu anlatmayacak, hiçbir Fenerbahçeli, en güzel Fenerbahçe anılarını çocuğuna anlatırken Başkan’ın başarılarından bahsetmeyecek ama Aslı Çakır Alptekin ve Alex de Souza isimleri sonsuza kadar hafızalarda kalacak.

Aybars Aram

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası