Berk Oktay’ın “Savaşçı” Vücudu
Fitness

Berk Oktay’ın “Savaşçı” Vücudu

Fox TV’de geçen hafta başlayan Savaşçı dizisinde Yüzbaşı Kağan’ı canlandıran Berk Oktay’ın rolü öncesi bu kondisyona sahip olabilmek için yaptığı antrenman ve diyeti sorduk.

 

Yüzbaşı Kağan Bozok rolüyle ekranlara dönen Berk Oktay’a bu role bürünmek için kaybettiği 8 kilonun sırrını, vücudunu korumak için yaptığı antrenmanı ve şu anki beslenme programını sorduk. Bakalım ünlü aktör nasıl bir diyet ve antrenmanla komando kondisyonuna kavuşmuş.

1- Savaşçı dizisindeki rolün için nasıl bir diyet ve antrenman programı uyguladın?

Zaten ben 25 yıldır spor yapıyorum, o yüzden her daim uyguladığım bir programım vardı. Ama Savaşçı dizisindeki bu karakteri oynayacağım belli olduktan sonra daha çok kondisyon ağırlıklı bir program izledim çünkü aksiyon sahneleri olacak diye. Helikopterden 2-2.5 metreden mesela indirme yaptık ya da halatla indirme sahnelerimiz var. Hiç yorulmadan bu sahneleri çekebilmek için günde yaklaşık 6-7 km koşu yapıyorum, nabzı sürekli yoracak bir koşu planı izliyorum. Tabata antrenmanı yapıyorum, tek seti 4 dakikalık bir antrenman 20 sn hareketi yapıp 10 sn dinlendiğin bir antrenman, amaç nabzı hep yüksek tutmak. Bunun yanı sıra bol miktarda vitaminli gıda tükettim, bol bol C vitamini aldım. Karbonhidratı da çok kesmedim ki enerji versin diye, bu şekilde günde beslenmemi 4-5 öğüne bölerek yaptım.

 

2- Şu an günde kaç öğün yiyorsun, nasıl besleniyorsun?

Şu an günde ne bulsam yiyorum. 3 öğün mutlaka yiyorum ama onun dışında yanıma ara öğünler alıyorum çekime giderken. Özellikle meyve, kuru yemiş, bol miktarda tahin pekmez tüketiyorum. Acıktığımda ya da düştüğümü hissettiğimde ara öğünümü tüketiyorum. Tahin pekmez doğal enerji, o yüzden çok tavsiye ederim. Onun dışında öğünlerimin içinde mutlaka yumurta gibi bol protein kaynağı besinler tüketmeye önem veriyorum. Olabildiğince de sebze tüketmeye çalışıyorum. Ama pilav gibi karbonhidratları da tamamen kesmedim çünkü günde 17-18 saat arazide geçirdiğimiz oluyor, koşuyorum, zıplıyorum, yürüyorum, çok enerji kaybediyorum, o yüzden mutlaka karbonhidrat alıyorum. Tabi yağlı yememeye özen gösteriyorum. Bir de ekleyeyim bu rolden önce normal hayatımda hiç tatlı yemezdim, basit şeker tüketmemeye özen gösterirdim, ancak bu rolle beraber gün çok yoğunsa sabah kahvaltılarının sonunda petek bal ve helva tüketmeye özen gösteriyorum. Tıpkı komando askerleri gibi, helva onların da vazgeçilmezidir.

 

3- Peki rol için 7-8 kilo verdin, kilo kaybederken kaslarını korumak için ne yaptın?

Valla hepsini koruyamadım tabi, işin doğasında bu var, bu kadar kilo giderken yağ ile beraber kas da dışarıdan alınan herhangi bir anabolik, kimyasal gıda olmadığı takdirde ister istemez gidiyor. Bu takviyeler de son derece zararlı olduğundan kullanmıyorum. Ama tabii beslenirken protein dengesini sağladığınız sürece mümkün olduğunca kaslar da kalıyor.

 

4- Spor programını hangi egzersizler oluşturuyor?

İş takvimim şu an çok yoğun olduğundan şu an ancak 3 gün antrenman yapabiliyorum. Geri kalanı sahada kardiyo olarak düşünebilirsiniz. Saha yoğun olduğundan da spor salonunda ekstra bir kardiyo yapmıyorum, eriyip gitmemek için. Şu an spor yaparken 45-50 dakikalık total body antrenmanı yapıyorum. Bugün gögüs, triceps, karın çalıştıysam ertesi gün sırt, bacak, karın çalışıyorum. Yani ikiye bölüyorum antrenmanımı. 

17-04/13/berk-oktay_1.jpg

 

Berk Oktay "Yüzbaşı Kağan Bozok"

5- Hangisi daha keyifli; Kardiyo mu Ağırlık mı?

Bence ağırlık daha keyifli ama bizim yaptığımız işte oyunculukta kardiyonun çok büyük önemi var. Çünkü çok yuvarlak ve sert kaslar çok hoş ve göze güzel görünse de ne yazık ki oyunculuk için uzun ve esnek kaslara ihtiyacım var.  Vücudumun kasık olmaması gerekiyor. Hem duruşumu etkilememesi hem de kendimi salabilmem için. O yüzden cross fit, bol kardiyo ve pilates öneririm herkese.

 

6- Antrenman yapan birinin kesinlikle bilmesi gereken kural nedir?

Uyku, iyi ve dozunda antrenman ve beslenme. Bölgesel çalışmayı iyi biliyor olması gerekiyor çünkü bir kası çalıştırırken aynı bölgede başka bir kası da çalıştırırsanız birinden birinde kası yakmanız söz konusu. Hep söylerler bu işin yüzde 70’i mutfaktır ama ben beslenmeye uykuyu da katıyorum, çünkü uykusuz ve yorgun bir bünyeyle yaptığınız antrenmanın hiç bir faydası olmuyor.

 

7- Peki sence sporda yapılan en büyük hata nedir?

Bilinçsizce yapılması. Örneğin hiç durmadan 3 saat antrenman yapan biri sadece vücuduna yazık ediyor, dolayısıyla mutlaka bilerek yapılması gerekiyor.

 

8- En sevdiğin spor nedir? Denemek istediğin bir spor var mı?

Nerdeyse bütün sporlarla uğraştım sadece sörfü beceremedim. Altından kayan şeylerle bir sorunum var galiba. Kayak yapabiliyorum ama board yapamıyorum mesela. Dövüş sporlarıyla çok haşır neşirim, çok seviyorum. Adrenalini seviyorum galiba. Motor sporlarını da çok severim ve uğraşırım. Özellikle motorsikler.

 

9- En sevdiğin fit yemek nedir?

Aslında tavuk çok severim ama şu an bol miktarda GDO’lu olduğundan yemiyorum, kimse de yemesin. Onun yerine hindi eti yiyorum. Bonfile ve haşlanmış sebze çok severim.

 

10- Kaçamak yaptığında ne yiyorsun? 

Benim hiç fast food gibi bir alışkanlığım olmadı, 25 senedir spor yapıyorum çünkü basketbolla başlayan bir spor hayatım oldu. Cips falan gibi şeyleri de sevmem. Ama iskendere bayılırım. Tabii içinde et olduğundan o bana kaçamak gibi gelmiyor ama düşününce onu sayabiliriz.

 

 

İZLE
Berk Oktay ile GQ Özel
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası