Beyin gücü

Sporda başarı beyinde başlıyor. Fiziğinizi korumanız, geliştirmeniz ve takım oyunlarında doğru kararlar verebilmeniz için önce onu ele geçirmeniz gerekiyor. Sizi tembelliğe zorlayan tüm sinyalleri kovup sıkı disiplin ve doğru planlamayla zirveye oynayabilirsiniz.

01 Ağustos 2013

Beyin gücü

Söz konusu spor olunca bazılarımızın diğer insanlarla yarışmak ve onları geride bırakmak için daha yüksek bir motivasyonu var. İster takım oyunları olsun, ister kendi başınıza konsantre olduğunuz salon çalışması, vücudunuzu bu zorlu disipline alıştırmadan önce işi beyninizde bitirmek şart.

Bugün spor psikolojisinin bu alanda kullandığı çok sayıda teknik var. Bu çalışmalar zihinsel antrenmanın yanı sıra nefes egzersizlerinden konsantrasyona, dikkat yoğunlaştırmadan olumlu düşünce ve kendi kendine telkine kadar geniş bir alana yayılıyor. Bunun sebebi, insan beyninde bir hareketin canlandırılmasıyla gerçekleştirilmesi arasındaki farkın sadece eylemin yapılması için emir verilen noktada belirmesi. Bunun dışında beyinde aktive olan bölümler aynı. Zihinsel antrenman da en az fiziksel egzersiz gibi kapsamlı bir disiplin. Zaman, emek ve bilgi gerektiriyor. İkisini birlikte yürütebilen sporcuların çok daha başarılı oldukları da bilinen bir gerçek.

Takım hocası, akıl hocası

Spor psikoloğu ve yazar Prof. Dr. Acar Baltaş, bir sporcunun başarılı olabilmesi için gerekli aşamaları anlatırken, “Hayatlarında değişiklik yapmak isteyen insanların atmaları gereken üç adım var” diyor: “Birincisi doğru yöntemi bulmak. İkinci adım, konfor alanının dışına çıkmak, günün belirli bir saatinde fiziksel egzersiz için zaman ayırmak. En önemli ve zor olanı üçüncü adımdır; o da disiplin. Büyük çoğunluğun başarısız olduğu nokta burası. Hayatının farklı cephelerinde disiplin gösteremeyen insanlar (dil öğrenmek, sağlıklı beslenmek, iş hayatında başarıya götüren davranışlar vs) söz konusu fitness olduğunda da zorluk çekerler. Önerim, kendileri için bir haftalık program yapmaları ve ne pahasına olursa olsun ulaşmak istedikleri hedefi gözlerinde canlandırarak bu programdan vazgeçmemeleri.”

Haberin devamı GQ Türkiye Ağustos sayısında ve iPad edisyonunda


Ünlü Aktörlerin Unutulmaz Fitness Dönüşümleri

FITNESS | Ünlü Aktörlerin Unutulmaz Fitness Dönüşümleri

Dayanıklılığınızı Artırmak için En İyi 3 Kettlebell Egzersizi

FITNESS | Dayanıklılığınızı Artırmak için En İyi 3 Kettlebell Egzersizi

Mat Fraser’ın Beslenme Programına Göz Atın

FITNESS | Mat Fraser’ın Beslenme Programına Göz Atın

Kevin Hart’ın Spor Rutinine Göz Atın

FITNESS | Kevin Hart’ın Spor Rutinine Göz Atın

Evde Yapılacak En İyi Egzersiz (ve Kaçınmanız Gereken 4 Hata)

FITNESS | Evde Yapılacak En İyi Egzersiz (ve Kaçınmanız Gereken 4 Hata)

Fitness Motivasyonu: Zac Efron'un Spor Tutkusu

FITNESS | Fitness Motivasyonu: Zac Efron'un Spor Tutkusu

Daha Fazla Göster