Bruce Lee Gibi Dövüşün

"Kaslar, onları kullanmayı bilmediğiniz sürece işe yaramazlar."

07 Mart 2016

Bruce Lee Gibi Dövüşün

Bruce Lee’nin hakim olduğu dövüş sanatını yapabilmek için Wing Chun tekniklerini bilmek gerekir. Şunu söylemeliyiz ki, Bruce Lee hiçbir zaman ağırlık kaldırmadı çünkü kendini yavaşlatmak istemiyordu. Bu noktada, güç ve kuvvet arasındaki farkı iyi bilmekte fayda var. Ve güç; vücudunuzun patlamasını sağlayan hareketlerle sağlanır, ağırlığınızı artıran hareketlerle değil.

Sadece şınav yaptığını söylemen yeterli, hangisini yaptığın önemli mi?

Bildiğimiz şınav hareketlerinden sıkıldıysanız gücünüzü kullanabileceğiniz, modifiye edilmiş üst düzey şınav hareketlerine geçiş yapabilirsiniz. “Jump push-up” ve “clap push-up” dediğimiz bu iki hareket, değişikliği sevmenizi ve aynı zamanda bacaklarınızdaki gücü hissetmenizi sağlayacak. Bacak demişken, Bruce Lee’nin bacak kaslarını vurgulamadan geçemeyiz. Onlara ulaşmak için yapmanız gereken iki altın hareket ise işte burada…

“Jump-squat” ve “box-jump” bacak şekillendirmek için birebir. İp atlama gibi düzenli yapılması gereken kardiyo hareketlerini bileklerinize ağırlıklar takarak denemeyi unutmayın. Bilin ki, içinizdeki gücü dışarı çıkarmak için ağırlık kaldırmaya ihtiyacınız yok. Sadece gereken yerlere baskı uygulamanız, dövüş sanatlarına yaklaşmanız için yeterli olacaktır.

Dikkat ettiyseniz, dövüş sanatlarına “yaklaşmak” için diyoruz. Çünkü Bruce Lee severler bilir ki güç, dövüş sanatları için ilk şart olsa da tek şart değildir. Düzenli egzersiz ile eklemlerinizi ve vücudunuzu yoğun baskıya alışabilir duruma getirmek, başkasının sizin üzerinde güç denemesine engel olacaktır. Bruce Lee kadar güçlü olmak demek, aynı zamanda başkasına da aynı güç ile karşı koyabilmek demektir.


3 Adımda Sakatlıkların Önüne Geçin

FITNESS | 3 Adımda Sakatlıkların Önüne Geçin

Sadece Bir Sandalye ile Antrenman Nasıl Yapılır?

FITNESS | Sadece Bir Sandalye ile Antrenman Nasıl Yapılır?

Hızlı Kalori Yakmanıza Yardımcı Olacak Antrenmanlar

FITNESS | Hızlı Kalori Yakmanıza Yardımcı Olacak Antrenmanlar

Michael B. Jordan “Creed II” İçin Nasıl Hazırlandı?

FITNESS | Michael B. Jordan “Creed II” İçin Nasıl Hazırlandı?

Vücut Ağırlığınızla Yapabileceğiniz En İyi 5 Egzersiz

FITNESS | Vücut Ağırlığınızla Yapabileceğiniz En İyi 5 Egzersiz

Evinize Uygun En Etkili Fitness Ekipmanları

FITNESS | Evinize Uygun En Etkili Fitness Ekipmanları

Daha Fazla Göster