Bruce Lee Gibi Dövüşün
Fitness

Bruce Lee Gibi Dövüşün

"Kaslar, onları kullanmayı bilmediğiniz sürece işe yaramazlar."

Bruce Lee’nin hakim olduğu dövüş sanatını yapabilmek için Wing Chun tekniklerini bilmek gerekir. Şunu söylemeliyiz ki, Bruce Lee hiçbir zaman ağırlık kaldırmadı çünkü kendini yavaşlatmak istemiyordu. Bu noktada, güç ve kuvvet arasındaki farkı iyi bilmekte fayda var. Ve güç; vücudunuzun patlamasını sağlayan hareketlerle sağlanır, ağırlığınızı artıran hareketlerle değil.

Sadece şınav yaptığını söylemen yeterli, hangisini yaptığın önemli mi?

Bildiğimiz şınav hareketlerinden sıkıldıysanız gücünüzü kullanabileceğiniz, modifiye edilmiş üst düzey şınav hareketlerine geçiş yapabilirsiniz. “Jump push-up” ve “clap push-up” dediğimiz bu iki hareket, değişikliği sevmenizi ve aynı zamanda bacaklarınızdaki gücü hissetmenizi sağlayacak. Bacak demişken, Bruce Lee’nin bacak kaslarını vurgulamadan geçemeyiz. Onlara ulaşmak için yapmanız gereken iki altın hareket ise işte burada…

“Jump-squat” ve “box-jump” bacak şekillendirmek için birebir. İp atlama gibi düzenli yapılması gereken kardiyo hareketlerini bileklerinize ağırlıklar takarak denemeyi unutmayın. Bilin ki, içinizdeki gücü dışarı çıkarmak için ağırlık kaldırmaya ihtiyacınız yok. Sadece gereken yerlere baskı uygulamanız, dövüş sanatlarına yaklaşmanız için yeterli olacaktır.

Dikkat ettiyseniz, dövüş sanatlarına “yaklaşmak” için diyoruz. Çünkü Bruce Lee severler bilir ki güç, dövüş sanatları için ilk şart olsa da tek şart değildir. Düzenli egzersiz ile eklemlerinizi ve vücudunuzu yoğun baskıya alışabilir duruma getirmek, başkasının sizin üzerinde güç denemesine engel olacaktır. Bruce Lee kadar güçlü olmak demek, aynı zamanda başkasına da aynı güç ile karşı koyabilmek demektir.

İLGİLİ İÇERİKLER bruce lee şınav egzersiz
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası