Dünyanın En İyi Sporcularından Hoşunuza Gidecek 5 Beslenme Önerisi

Ocak ayı yalnızca yeni yıl kararlarınızı verdiğiniz bir ay değil, yılbaşının ertesinde tavan yapan rehavetinizi de kontrol altına almanız gereken zaman.

20 Ocak 2016

Dünyanın En İyi Sporcularından Hoşunuza Gidecek 5 Beslenme Önerisi
#1. Güne yulaf ezmesi ile başlayın.

Evet, yulaf ezmesi insanoğlunun mutfağına girmiş en lezzetli besin olmayabilir ama en faydalılarından biri olduğunu kabul etmek zorundayız. Hem size sonsuza dek acıkmayacakmışsınız gibi hissettirmesi hem de içerdiği liflerle fazlasıyla sağlıklı. Amerika'nın ilk Ninja Warrior şampiyonu Isaac Caldiero seçimini yulaftan yana kullanmasını şöyle açıklıyor: "Yulafı süt, pekmezi tarçın, yabanmersini ve yoğunluk katması için biraz da chia çekirdeği ile birlikte yiyorum. Vücudunuzun ihtiyacı olan her şey bu tarifin içinde var, öğle yemeği yemeden antrenmanıma devam edebildiğime emin olabilirsiniz." Tebrikler Isaac. Daldan dala zıplayan biri bunu tercih ediyorsa, sizin tercih etmemeniz için hiçbir sebep yok.

#2. Yiyeceklerinizi sulandırmanın bir yolunu bulun.

İtiraf edin, bazen yemek yememenizin tek sebebi masanın başında dakikalarca oturup vakit kaybetmek istememeniz. Size kısmen hak verebiliriz ama bu sorun da çözümsüz değil: smoothie diye bir tabir çoktandır dilimizde. Eskrimci ve model Miles Chamley-Watson, yukarıdaki öneriye de uygulayabileceğiniz bu yöntemin müdavimlerinden. Yapmanız gereken yiyeceklerinizi mikserde çırpmak ve... İçmek.

#3. Balık yiyebileceğiniz en iyi protein kaynağıdır.

Stan Wawrinka yapıyorsa doğrudur değil mi? Tıpkı 2015 Fransa Açık şampiyonunun listesinde olduğu gibi somon, sizin de alışveriş listenizin ilk sırasında olsun.

#4. Vegan olmak o kadar da zor değil.

Hayvansal gıdaları menülerinden çıkarmak hem maraton koşucusu Scott Jurek'in (oldukça zayıf bir adam) hem de NFL oyuncusu David Carter'ın (oldukça iri bir adam) perfonmansını artırmış. Üstelik David'in günde yaklaşık 10.000 kalori almasını gerektiren bir beslenme programı varken bunu yapması takdir edilesi. Sırrını da açıklıyor: ceviz.

#5. Bize söz verin, arada kaçamak yapacaksınız.

Dünyanın en iyi sporcuları bile şu konuda hemfikir: disiplin zordur. Disiplinli yaşamanın size çok şey kazandıracağı ortada, çevremizde bir dolu yaşanmış örnek mevcut ancak bu disiplini uzun süre korumak için ara ara kendinize nefes alacak zamanlar da yaratmanız gerekiyor (örneğin birkaç dilim Antep baklavası ciğerlerinizi yeterince havayla doldurur). Hem ne de olsa, her yeni yıl yeni kararlar almamız değil mi?


Michael B. Jordan “Creed II” İçin Nasıl Hazırlandı?

FITNESS | Michael B. Jordan “Creed II” İçin Nasıl Hazırlandı?

Vücut Ağırlığınızla Yapabileceğiniz En İyi 5 Egzersiz

FITNESS | Vücut Ağırlığınızla Yapabileceğiniz En İyi 5 Egzersiz

Evinize Uygun En Etkili Fitness Ekipmanları

FITNESS | Evinize Uygun En Etkili Fitness Ekipmanları

Egzersizleriniz İçin En İyi 5 Mobil Uygulama

FITNESS | Egzersizleriniz İçin En İyi 5 Mobil Uygulama

#GQEvde: En Etkili Spor Ekipmanları

FITNESS | #GQEvde: En Etkili Spor Ekipmanları

Dayanıklılığınızı Artırmak için En İyi 3 Kettlebell Egzersizi

FITNESS | Dayanıklılığınızı Artırmak için En İyi 3 Kettlebell Egzersizi

Daha Fazla Göster