En sağlıklı atıştırmalık
Fitness

En sağlıklı atıştırmalık

Masumiyeti bilimsel olarak kanıtlandı: Patlamış mısır, tüm atıştırmalıklardan, hatta sebzelerden ve meyvelerden bile daha sağlıklı.

Bu akşam ve bundan sonrakilerde, televizyon karşısına geçip koca bir kase patlamış mısıra yumulurken vicdanınız rahat olsun. Bilimsel verilere göre patlamış mısır atıştırmalıklar arasında en sağlıklı olanı.

Pennsylvania Scranton Üniversitesi'nde yapılan araştırmanın sonuçları oldukça enteresan: Patlamış mısır meyve ve sebzelerden daha fazla antioksidan içeriyor. Bitmedi, o dişinizin arasına kaçan inatçı parçacıklar güçlü birer antioksidan ve lif deposu.

Araştırma ekibinden Joe Vinson, bu minik parçacıkları beslenme açısından altın taneleri olarak niteliyor. Winson'a göre: "Tam tahıllı olarak tanımlanan yiyecekler, teknik olarak sadece yüzde ellinin üzerinde tahıl içeriyor. Oysa patlamış mısır, başlı başına yüzde yüz tam tahıl. Bir porsiyon patlamış mısır günlük lif ihtiyacının yüzde yetmişini karşılıyor."

Araştırma sonuçlarına göre günde bir porsiyon patlamış mısır 300 miligram polifenol (antioksidan) içeriyor. Oysa ki günlük meyve ve sebze tüketimi, vücuda 200-250 miligram civarında polifenol sağlıyor. Galip, mısır.

Tabii ki patlamış mısırı sağlıklı tüketmek önemli bir ön şart. Mikrodalgada ya da yağda patlatılan mısır, sıcak havayla patlatılana göre en az iki kat daha fazla kalori içeriyor. Ayrıca dengeli beslenme için sadece  patlamış mısır tüketmek yeterli değil. Meyve ve sebze de diyetinizde mutlaka bulunmalı.

Kısacası, sadece mısır yiyerek sağlıklı beslenmeye kalkışmayın ama canınız lezzetli bir atıştırmalık çekiyorsa tercihiniz cipsler ve şekerlemeler yerine patlamış mısır olsun.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası