Ertan Balaban'la Challenge
Fitness

Ertan Balaban'la Challenge

GQ Fitness Danışmanı Ertan Balaban bu ay ringlerdeki gururumuz Adem Kılıççı'nın antrenmanına konuk oldu.

Kökleri antik Yunan’dan çok daha öncesine uzanan boksu, bu sayfalara Adem Kılıççı gibi değerli bir sporcuyla taşımaktan daha güzeli olamazdı. Aslında bugün bildiğimiz modern boksun geçmişi 18’inci yüzyıla dayanıyor. 1741 senesinde rakibinin ölümüne sebep olan Jack Broughton, boksörleri korumak için hazırladığı yedi temel kuralı 1743’te yayınlıyor. Bu tarihten itibaren kural ve düzenlemeler sporun kendisiyle aynı doğrultuda gelişmeye devam ederek, boksun çok daha geniş kitlelere ulaşmasına yardımcı oluyor. Ve boks bu popülaritenin karşılığını 1904 St. Louis Olimpik Oyunları’nda yer alarak alıyor.

Türkiye’deki ilk ferdi boks şampiyonasının düzenlenmesi, 1949 yılını buluyor. Cemal Kamacı, 1973’te Ali Sami Yen Stadı’nda Avrupa Şampiyonu olduğunda, henüz kendisine profesyonel boks lisansı verebilecek herhangi bir kurum bulunmuyor ve Kamacı lisansını Avusturya’dan almak durumunda kalıyor.

Bu noktadan bakınca Adem Kılıççı’nın başarısının neden önemli olduğu da daha açık anlaşılıyor. Yine de bu sorunun her biri birbirinden önemli çok fazla cevabı var. Benim ilgimi asıl çeken şey, bu başarının kaynağı değil; ileride sebep olabilecekleri. Adem’in başarısı boksu çok daha geniş kitlelere ulaştırmamız ve sporun üzerindeki yanlış algıyı kırmamız için önemli bir şans. Elimizdeki fırsatı değerlendirmek ve açılan bu kapıdan adım atmak zorundayız.

Karşımda Nâzım Hikmet’ten alıntılar yapan, öğrenmenin sonu olmadığına inanan bir sporcu var. Antrenmanımızda bize onun kondisyonerliğini üstlenen, benim de çok yakın dostum olan Umut Duygu eşlik ediyor. Her boksörün yaptığı gibi ip atlamayla başlıyoruz. İp atlama, koordinasyonu geliştiren ve ayak çabukluğuna yardımcı olan bir çalışma.

Adem çok rahat görünüyor çünkü antrenmanlardan önce kimi zaman saatlerce ip atladığını söylüyor. Sağ, sol, çapraz... Ardından dans edercesine ayak değiştiriyor. Aktif sporculuk dönemim ve CrossFit antrenmanlarım sayesinde ben de ipe çok uzak değilim. Adem kadar hızlı olmasa da seri bir şekilde atlıyorum.

#related_item_#


Yazının tamamı ve çok daha fazlası GQ Türkiye Mart sayısında ve GQ Türkiye Dijital edisyonunda...

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası