Euro 2012'yi kim kazanır?
Fitness

Euro 2012'yi kim kazanır?

Bahisler açıldı. Elimizde ahtapot Paul yok, daha iyisi var. Simon Kuper'in Euro 2012 kehanetlerine bakmadan maçları izlemeyin.


Ölüm grubu

Ölüm grubunun favorisi Almanya. Kendilerini son turnuvadan bu yana daha da geliştirdiler. Hollanda’yı geçen kasımdaki dostluk maçında 3-0 yenmişlerdi. Bu skor, iki takım arasındaki farkın da izahıdır. Ayrıca grupta Portekiz’in olması da Hollanda’nın aleyhine. Hollanda’nın en sevmediği rakiptir, Portekiz’le oynamaktan her zaman nefret ederler. Çünkü topa Hollanda’dan daha iyi hakim olan tek takım Portekiz.

En iyi teknik adam

Turnuvanın en iyi teknik adamı Almanya’nın başındaki Joachim Löw. Yeni şeyler öğrenmekten asla vazgeçmiyor. İspanya ve Hollanda örneklerini de iyi çalıştı. 2008’de genç bir takımla finale ulaştığında “Tamam, biz olduk” diyenlere “Hayır, İspanya bizden çok çok daha iyi” diyebilmişti. Sonra gidip Almanya futbolunda devrim yaptı; 1970’lerden beri en iyi pas yapan Alman takımı onun eseri. İspanya’nın hocası Vicente del Bosque’yi de unutmayalım ama. O müthiş bir teknik adam, kendini asla ciddiye almamasına hayranım.

Çıkış yapacak yeni yıldız

Danimarka’dan Christian Eriksen. Xavi gibi küçük bir adam, sahayı derinlemesine okuyabilen müthiş bir oyun kurucu. Bu sene şampiyon olan Ajax’ın en önemli oyuncusuydu.

Organizasyon başarılı olacak mı?

Polonya’da yapılanlar insanları etkileyecek. Gelişmeyi görünce şaşıracaksınız. Ama aynısını Ukrayna için söyleyemem. Orası şu an post-Sovyet dönemi yaşıyor. İnsanlar arasında gelir uçurumu var. Ülkenin kötü siyasi şöhreti de devam ediyor. Ukrayna daha turnuva başlamadan, eski Başbakan Timoşenko’nun hapsedilmesi yüzünden eleştiri yağmuruna tutuldu. Organizasyonda da aynı nahoşluğu göreceksiniz. Polonya’yı iyi, Ukrayna’yı ise pek de iyi olmayan bir şekilde hatırlayacağız.

En iyi futbolcular

Bugün Avrupa’nın en iyi iki futbolcusu Cristiano Ronaldo ve Robin van Persie. Turnuvada bu ikisini seyretmeye devam edeceğiz. Ne var ki Ronaldo, Real Madrid’deki performansını tekrarlayamayacak. Real, Portekiz’den çok daha iyi bir takım. Messi’nin Arjantin’de yaşadığı sendroma Ronaldo üzerinden yeniden şahit olacağız.

Gol kralı

Hollanda’dan Klaas-Jan Huntelaar. Avrupa’nın en iyi skoreri.

En iyi maçlar

Beklentinizi en yüksekte tutmanız gereken grup maçları İspanya-İtalya ve Hollanda-Almanya. Almanya, İspanya ve Hollanda zaten turnuvanın en iyi takımları; birbirleriyle karşılaştıkları her maç klasikler arasına girebilir.

En iyi başaltı

Hollanda’nın başındaki Bert van Marwijk. Ona kimse dikkat etmiyor. Sessiz, kendi halinde, sıradan bir adam. Hollanda’nın taşrasında yaşar. Karizmadan pek nasibini almamıştır. İyi bir oyuncu değildi, Hollanda milli takımının başına geçmeden evvel iyi bir teknik adam da kabul edilmezdi. Ama mesele şu; kendinden önceki sistemi devam ettirmeyi akıl etti. Güvendiği oyuncuları formsuz da olsa sahada görmek ister, takımı pek değiştirmez. Akıllıca kararlar veren muhafazakar bir teknik adamdır. Türkiye’de ya da İngiltere’de asla şansı olmazdı çünkü sizde sistemler sürekli değişiyor. Bu yüzden hep aynı soruyu soruyorsunuz: Teknik direktör kim olmalı?

Turnuva öncesi hararet

İngilizler milli takım için bu defa İngiliz bir teknik adam atadı. Demek ki dünyanın en iyisini aramıyorlar artık, çünkü en iyi hocalar İngiliz değil. Bir yandan da Avrupa deneyimi olan bir teknik adam istiyorlardı. Böyle düşününce ellerinde tek bir seçenek kaldı: Roy Hodgson. Harry Redknapp da bir ara gündeme gelmişti. Ama fark etmez; ikisi de 60’larında ve bugüne kadar pek bir şey kazanmamış teknik adamlar.

2016 Fransa

Bu sene tüm maçlarıyla heyecan veren son turnuva oynanacak. 2016’nın 24 takımlı organizasyonunda daha sıkıcı maçlar göreceğiz. Dünya Kupası’nı düşünün, bazı grup maçları hiç çekilmez. Avrupa Kupası’nda kalite garantisi vardı, artık maalesef ortadan kalktı.

Şampiyon?

Ya Almanya ya da İspanya kazanacak.

---------------------------------------

EURO 2012 EKİNDE NELER VAR?

- Sayılarla turnuva

- Kaçırılmayacak 5 maç

- Ev sahibi Ukrayna ve Polonya'nın karnesi

- 16 takımın hikayesi

- Turnuvanın 6 arıza futbolcusu

- Euro 2012 sürprizleri

- Kim kazanır, nasıl kazanır?

- Kent rehberi: Ukrayna ve Polonya

Canon'un katkılarıyla Euro 2012 eki GQ Haziran sayısının hediyesi. 

 

 

 

İLGİLİ İÇERİKLER spor futbol euro 2012
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası