Fazla spor vücuda zarar mı?
Fitness

Fazla spor vücuda zarar mı?

Spor salonunda biraz fazla zaman mı geçiriyorsunuz? Sporda doz aşımı vücudunuza zarar veriyor olabilir.

Spor kuşkusuz ki sağlıklı yaşamın ayrılmaz bir parçası. Ancak dikkatli olmakta fayda var; her şeyde olduğu gibi sporda da belirli bir dozu aşmak olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Yeni yıla sağlıklı bir giriş yapıp spora başlamaya karar verdiniz ama iki aylık maceranız sancılı bir güç gösterisine dönüştü. Ağrılarınızın üstüne mi gitmelisiniz yoksa bir doktora mı görünmelisiniz? Uzmanlar öncelikle sporu düzenli bir hale getirmenizi öneriyor. Düzenli egzersizlerle vücudunuzu tanımalı ve ağrı işaretlerini doğru değerlendirmelisiniz.

Yıllarca spor yapmadıktan sonra vücudunuza bir anda yüklenmek elbette ki zorlayıcı bir deneyim olacaktır. Öncelikle hafif bir program izleyerek vücudunuzu ağır egzersizlere hazırlamalısınız.

Kas ağrıları yaşıyorsanız

Ani ve ağır bir egzersiz programıyla kendinizi sakatlamanız olası. Eğer spordan hemen sonra kas ağrıları yaşıyorsanız egzersize tamamen ara vermek yerine daha hafif hareketlerle devam etmenizde fayda var. Bildiğiniz "çivi çiviyi söker" prensibi burada geçerli ama sadece daha küçük çiviler kullanırsanız...

Yaralanmayla yorulmanın farkı

Kas ağrılarınızın spordan sonra uzun süre devam etmesi ve basit ağrı kesicilerle geçmemesi, ciddi bir yaralanmanın habercisi olabilir. Aynı kasın kronik biçimde ağrıması, bir bölgenin şişmesi ya da hafif morarması tehlike işaretleri. Bu tür bir durumla karşılaştığınızda gecikmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Basit ağrıların tedavisi deneme yanılma tekniğini uygulayın. Yaptığınız bir hareket ağrınızı hafifletiyorsa ağrı anında bunu uygulamaya devam edin. Eğer ağrınız geçmiyorsa seçenekleri yeniden değerlendirin. Spor salonundaki antrenörlere danışmaktan çekinmeyin, sorununuz basit görünse bile gerekirse doktora görünün.

Isınmanın önemi

Gelecekte çekebileceğiniz ağrılarınızı önlemek için basit bir kuralı asla unutmayın: Isınmadan asla vücudunuzu esnetmeyin. Önce biraz bisiklete binin, hafif bir koşu yapın, kaslarınıza kan akışını hızlandırın. Böylece kaslarınız ve bütün vücudunuz daha esnek olacak. Belki şaşıracaksınız ama esnemek için en iyi zamanın, antrenmanın sonu olduğunu biliyor muydunuz?

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası