Henüz yapmadığınız en iyi antrenman
Fitness

Henüz yapmadığınız en iyi antrenman

Yaz mevsimi kendi antrenmanıyla birlikte geliyor.

Her sporun kendine has antrenman yöntemleri var. Kimi sizi salondan çıkarmazken kimi için doğada, açık havada saatlerinizi geçirmeniz gerekiyor. Ancak bir spor var ki, kendi başına bir antrenman yöntemi: Yüzme.

 

Yüzücüler yaptıkları kara antrenmanlarının dışındaki zamanlarının çoğunu suda geçiriyorlar, örneğin Michael Phelps’in Olimpiyat tarihinin en iyi sporcusu olduğunu anladığımız 2008 Pekin Olimpiyatları’na hazırlanırken günde yaklaşık 10 kilometre (evet, yani 10.000 metre, yani Olimpik bir havuzda 200 tam tur) yüzerek o seviyeye ulaştığını hatırlayalım. Fakat yüzme bir spor olduğu kadar, profesyonel yüzücü olmayan bizlere belki de en faydalı antrenman modelini sunuyor.

 

1. Suyun ortasında durmayın

 

Eğer havuzda fazla zaman geçirmemişseniz ya da suda bulunma deneyiminiz yazlıkta denize batıp çıkmaktan ibaretse, birkaç kulaç sonrasında nefesiniz kesilebilir, kendinizi dibe batarken bulabilirsiniz. Bu sizi yıldırmasın, boyunuzu geçmeyen bir havuz bulun, gerekirse her tur sonunda mola vererek başlayın ama kulacınızı yarıda kesmeyin, turu tamamlayın.

 

2. Bone ve gözlük sizin dostunuzdur

 

Gözlük, suyun içinde kulaçlarınızı daha rahat takip etmenizi sağladığı gibi boneyle birlikte hızınızı da artıracak. İlk antrenmanlarınızda serbest stili tercih edin, kabul etmek gerekir ki yüzme teknik bir spor, farklı disiplinler için biraz şekle girmeniz gerek. Kelebekle başlayıp havuzun yarısını dışarı taşırmayın.

 

3. Nefes kontrolü = doğru kulaç

 

Temelde 2 ya da 3 kulaçta bir nefesle başlamak idealdir. Nefes alırken kafanızı sudan tamamen çıkarmayın, sadece bir çevirme hareketiyle kafanızın yarısının (bir gözünüz suyun içinde diğeri dışarıda kalacak şekilde düşünebilirsiniz) suda kalmasını sağlayın. Ayakları da unutmamalı elbette, gizli formül 2 kulaca karşılık 4 ayak çırpma.

 

4. Salondaki setleri havuza getirin

 

Yani havuz antrenmanınızı “turlar” üzerinden değil “setler” üzerinden kurun. 4x100 metre başlamak için son derece uygun, turlar arasındaki dinlenmenizi fazla uzatmayın ve nefes temponuzu korumaya çalışın. Ve unutmayın, işin anahtarı devamlılık. Yüzerken sadece yüzmeyi düşünün, kendinizi Pekin’de bir Phelps gibi düşünün ve altını kimseye bırakmayın.

 

 

Bu kadar konuşmuşken, efsanenin 8 altınını hatırlamadan olmaz. 2008’e dönelim:

 

İZLE
#BenimAntrenörüm: Sıçramanızı Güçlendiren Çalışma
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası