Olimpiyatlar için son 100 gün

Londra Olimpiyatları'na geri sayım başladı. Yarışlara ev sahipliği yapacak salonlar hazırlıktaki son dönemece hızlı giriyor.

18 Nisan 2012

Olimpiyatlar için son 100 gün

Londra 2008'den bu yana hareretli bir çalışma içinde. Rakamlar harcanan enerjinin en iyi kanıtı. Bu yıl Londra ve çevresinde 30 farklı mekanda olimpiyat yarışları düzenlenecek.

Dünyanın en hafif olimpiyat stadı

Aralarında en büyüğü olan ve atletizm yarışları ile açılış ve kapanış törenlerinin yapılacağı Olimpiyat Stadyumu yaklaşık 80 bin kişi kapasiteli. Dünyanın en hafif stadyumun yapımında 5250 kişi çalıştı. Stadyum 14 kuleye yerleştirilmiş 532 projektör ile aydınlatılıyor. 

Zaha Hadid imzalı Aquatics Center

17 bin 500 kişi kapasiteli salon yüzme ve su sporları yarışlarına ev sahipliği yapacak. Dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanan merkezin yapım aşaması sırasında tarih öncesi medeniyetlerden olduğuna inanılan dört iskelet bulundu. Aquatics Center olimpiyat parkına geçiş kapısı niteliği taşıyor. 

Dünyanın en hızlı parkuru: Velodrome

Bisiklet yarışlarının yapılacağı Velodrome 6 bin kişi kapasiteli. Olimpiyat parkının en dayanıklı binası olmasının yanında 17 km çelik kablo kullanılarak yapılan bir çatıya sahip. Salon aynı zamanda dünyanın en hızlı kapalı bisiklet parkuru. 

Horse Guards Parade

Plaj voleybolu maçlarının gerçekleştirileceği alan diğerlerinden farklı olarak hayli yaşlı. 15 bin kişi kapasiteli alan 1745 senesinde ilk yapıldığında İngiliz ordusuna ev sahipliği yapıyordu. Maçların yapılabilmesi için 2 bin tondan fazla kum kullanıldı.

Bunların dışında Wimbledon tenis tutkunlarının, Wembley stadyumu ise Amerikan futbol maçlarının yapılacağı alanlar. Lord's Cricket Ground'da okçular yeteneklerini sergilerken Lee Valley'de bulunan 30 km uzunluğundaki su parkuru kano yarışlarının yapılacağı bir olimpik park olacak. Yelkenli yarışları Dorset'te gerçekleştirilecek. 

2012 Londra Olimpiyatları'nda sporcuların misafir edileceği 2818 yeni apartman inşa edildi.

 

VİDEO: 100 gün kala Londra'da son durum


 


Dayanıklılığınızı Artırmak için En İyi 3 Kettlebell Egzersizi

FITNESS | Dayanıklılığınızı Artırmak için En İyi 3 Kettlebell Egzersizi

Bu Sonbaharın En İyi Koşu Ceketleri

FITNESS | Bu Sonbaharın En İyi Koşu Ceketleri

Hillside Outside ile Dışarı Çık!

FITNESS | Hillside Outside ile Dışarı Çık!

Zac Efron'un İlham Veren Spor Tutkusu

FITNESS | Zac Efron'un İlham Veren Spor Tutkusu

Bu Sezonun En İyi Antrenman Parçaları

FITNESS | Bu Sezonun En İyi Antrenman Parçaları

3 Sporcu Takviyesi

FITNESS | 3 Sporcu Takviyesi

Daha Fazla Göster