Olimpiyatlar için son 100 gün

Londra Olimpiyatları'na geri sayım başladı. Yarışlara ev sahipliği yapacak salonlar hazırlıktaki son dönemece hızlı giriyor.

18 Nisan 2012

Olimpiyatlar için son 100 gün

Londra 2008'den bu yana hareretli bir çalışma içinde. Rakamlar harcanan enerjinin en iyi kanıtı. Bu yıl Londra ve çevresinde 30 farklı mekanda olimpiyat yarışları düzenlenecek.

Dünyanın en hafif olimpiyat stadı

Aralarında en büyüğü olan ve atletizm yarışları ile açılış ve kapanış törenlerinin yapılacağı Olimpiyat Stadyumu yaklaşık 80 bin kişi kapasiteli. Dünyanın en hafif stadyumun yapımında 5250 kişi çalıştı. Stadyum 14 kuleye yerleştirilmiş 532 projektör ile aydınlatılıyor. 

Zaha Hadid imzalı Aquatics Center

17 bin 500 kişi kapasiteli salon yüzme ve su sporları yarışlarına ev sahipliği yapacak. Dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanan merkezin yapım aşaması sırasında tarih öncesi medeniyetlerden olduğuna inanılan dört iskelet bulundu. Aquatics Center olimpiyat parkına geçiş kapısı niteliği taşıyor. 

Dünyanın en hızlı parkuru: Velodrome

Bisiklet yarışlarının yapılacağı Velodrome 6 bin kişi kapasiteli. Olimpiyat parkının en dayanıklı binası olmasının yanında 17 km çelik kablo kullanılarak yapılan bir çatıya sahip. Salon aynı zamanda dünyanın en hızlı kapalı bisiklet parkuru. 

Horse Guards Parade

Plaj voleybolu maçlarının gerçekleştirileceği alan diğerlerinden farklı olarak hayli yaşlı. 15 bin kişi kapasiteli alan 1745 senesinde ilk yapıldığında İngiliz ordusuna ev sahipliği yapıyordu. Maçların yapılabilmesi için 2 bin tondan fazla kum kullanıldı.

Bunların dışında Wimbledon tenis tutkunlarının, Wembley stadyumu ise Amerikan futbol maçlarının yapılacağı alanlar. Lord's Cricket Ground'da okçular yeteneklerini sergilerken Lee Valley'de bulunan 30 km uzunluğundaki su parkuru kano yarışlarının yapılacağı bir olimpik park olacak. Yelkenli yarışları Dorset'te gerçekleştirilecek. 

2012 Londra Olimpiyatları'nda sporcuların misafir edileceği 2818 yeni apartman inşa edildi.

 

VİDEO: 100 gün kala Londra'da son durum


 


‘Yağlanma’ Konusu, Sizden Gelen Sorularla Açıklanıyor

FITNESS | ‘Yağlanma’ Konusu, Sizden Gelen Sorularla Açıklanıyor

3 Adımda Sakatlıkların Önüne Geçin

FITNESS | 3 Adımda Sakatlıkların Önüne Geçin

Sadece Bir Sandalye ile Antrenman Nasıl Yapılır?

FITNESS | Sadece Bir Sandalye ile Antrenman Nasıl Yapılır?

Hızlı Kalori Yakmanıza Yardımcı Olacak Antrenmanlar

FITNESS | Hızlı Kalori Yakmanıza Yardımcı Olacak Antrenmanlar

Michael B. Jordan “Creed II” İçin Nasıl Hazırlandı?

FITNESS | Michael B. Jordan “Creed II” İçin Nasıl Hazırlandı?

Vücut Ağırlığınızla Yapabileceğiniz En İyi 5 Egzersiz

FITNESS | Vücut Ağırlığınızla Yapabileceğiniz En İyi 5 Egzersiz

Daha Fazla Göster