Strese son
Fitness

Strese son

Tatil sonrası biriken işler, yoğun iş yaşamı ve koşuşturma yüzünden muhtemelen gerildiniz. Cildinizi bu olumsuz etkilerden koruyun.

Yaşam kalitenizi belirlerken stres faktörünü göz ardı etmeniz mümkün değil. Bu gerginlik yüzünden akne, ürtiker, egzama, sedef hastalığı, rosacea, siğil, uçuk ve kırmızı kabarcıklar gibi ciddi sorunların yanı sıra ince kırışıklıklar, derinleşmeye başlayan alın ve gülme çizgileri, aşırı yağlanma ve parlama, yüz terlemesi sonucu oluşan sivilcelerle kendini gösteren cilt sorunları yaşamaya başlayabilirsiniz. Tüm bunlar yaşlanma işaretlerinin zamanından önce belirmesine neden olur. Durumun ciddiyetini anlamak için cildinizi gözden geçirin.

Beyin bilir

Stresli olduğunuz zamanlarda beyniniz bunu algılıyor ve cortisol adlı bir hormon salgılıyor. Bu da saç ve kıl moleküllerinin kalınlaşmasına yani siyah noktalar ve beyaz uçlu sivilcelerle karşılaşmanıza neden oluyor. Fazla cortisol salgılandığında çok daha tehlikeli boyutlara varan hastalıkları da çağırmaya başlıyorsunuz. Stresin bağışıklık sisteminizi de etkilediğini unutmayın. İnsanın en büyük organı olan deri, vücudun her bölümüyle bağlantılı olduğu için her reaksiyonu cildinizde gözlemleyebiliyorsunuz.

Yaşadığınız gerginliğin yoğunluğu oksijen kalitesi ve kan şekerini de değişime uğratıyor. Aşırı yağlanma, akne, cilt kuruluğu, cansız ve renksiz görüntü bir bakışta okunan izlerden sadece birkaçı. Cortisol salımı başladığı anda kandaki şeker oranı artmaya başlıyor. Şeker ciltte glikasyon olmasını sağlıyor, bu da kolajeni bozarak çizgilerin arttığı bir cilt görüntüsüne yol açıyor.

Haberin devamı GQ Türkiye Eylül sayısında ve iPad edisyonunda

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası