Strese son

Ondan uzak durmayı düşünmek bile strese girmeye yetiyor. Tatil sonrası biriken işler, yoğun iş yaşamı ve koşuşturma yüzünden muhtemelen daha da gerildiniz. Cildinizi bu durumun olumsuz etkilerinden korumak için kolları sıvayın.

04 Eylül 2013

Strese son

Yaşam kalitenizi belirlerken stres faktörünü göz ardı etmeniz mümkün değil. Bu gerginlik yüzünden akne, ürtiker, egzama, sedef hastalığı, rosacea, siğil, uçuk ve kırmızı kabarcıklar gibi ciddi sorunların yanı sıra ince kırışıklıklar, derinleşmeye başlayan alın ve gülme çizgileri, aşırı yağlanma ve parlama, yüz terlemesi sonucu oluşan sivilcelerle kendini gösteren cilt sorunları yaşamaya başlayabilirsiniz. Tüm bunlar yaşlanma işaretlerinin zamanından önce belirmesine neden olur. Durumun ciddiyetini anlamak için cildinizi gözden geçirin.

Beyin bilir

Stresli olduğunuz zamanlarda beyniniz bunu algılıyor ve cortisol adlı bir hormon salgılıyor. Bu da saç ve kıl moleküllerinin kalınlaşmasına yani siyah noktalar ve beyaz uçlu sivilcelerle karşılaşmanıza neden oluyor. Fazla cortisol salgılandığında çok daha tehlikeli boyutlara varan hastalıkları da çağırmaya başlıyorsunuz. Stresin bağışıklık sisteminizi de etkilediğini unutmayın. İnsanın en büyük organı olan deri, vücudun her bölümüyle bağlantılı olduğu için her reaksiyonu cildinizde gözlemleyebiliyorsunuz.

Yaşadığınız gerginliğin yoğunluğu oksijen kalitesi ve kan şekerini de değişime uğratıyor. Aşırı yağlanma, akne, cilt kuruluğu, cansız ve renksiz görüntü bir bakışta okunan izlerden sadece birkaçı. Cortisol salımı başladığı anda kandaki şeker oranı artmaya başlıyor. Şeker ciltte glikasyon olmasını sağlıyor, bu da kolajeni bozarak çizgilerin arttığı bir cilt görüntüsüne yol açıyor.

Haberin devamı GQ Türkiye Eylül sayısında ve iPad edisyonunda


Evde Yapılan Antrenmandan, Şeker Tüketimine, Fitness Sorularınız Cevaplanıyor

FITNESS | Evde Yapılan Antrenmandan, Şeker Tüketimine, Fitness Sorularınız Cevaplanıyor

‘Yağlanma’ Konusu, Sizden Gelen Sorularla Açıklanıyor

FITNESS | ‘Yağlanma’ Konusu, Sizden Gelen Sorularla Açıklanıyor

3 Adımda Sakatlıkların Önüne Geçin

FITNESS | 3 Adımda Sakatlıkların Önüne Geçin

Sadece Bir Sandalye ile Antrenman Nasıl Yapılır?

FITNESS | Sadece Bir Sandalye ile Antrenman Nasıl Yapılır?

Hızlı Kalori Yakmanıza Yardımcı Olacak Antrenmanlar

FITNESS | Hızlı Kalori Yakmanıza Yardımcı Olacak Antrenmanlar

Michael B. Jordan “Creed II” İçin Nasıl Hazırlandı?

FITNESS | Michael B. Jordan “Creed II” İçin Nasıl Hazırlandı?

Daha Fazla Göster