Göl Kıyısında Hayat

Bu ay Avrupa’nın kalabalık rotalarından uzaklaşıp göl kıyılarına uzanıyoruz. Karşınızda akıp giden müthiş manzara eşliğinde hissedeceğiniz huzuru hafızanıza olabildiğince kazıyın...

05 Ekim 2015

Göl Kıyısında Hayat

Yoğun şehir hayatından bunalıp tatile çıkmak istediğinizde soluğu yine bir başka şehir merkezinde almak ne kadar akıllıca? Böylesini her zaman bulamazsınız.

HALLSTATTER GÖLÜ / AVUSTURYA

Avusturya Salzkammergut Göller Bölgesi’nde Salzburg ve Graz şehirleri arasında yer alan Hallstatter Gölü, hemen kıyısında Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden Hallstatt’ı ağırlıyor. 7 bin yıla varan geçmişiyle bu kasaba, UNESCO Dünya Mirası listesinde.

Nasıl gidilir?

İstanbul’dan Viyana’ya vardıktan sonra Hallstatt’a gitmek biraz meşakkatli. Salzburg-Viyana tren hattının Attnang-Puchheim durağında inip Bad Ischl ve Obertraun yönüne giden trene binin, Hallstatt durağında inin. Buraya ulaştığınızda her treni karşılayan botlarla gölü geçebilirsiniz.

Nerede kalınır?

Bölgenin en görkemli oteli Heritage Hotel. Göle bakan büyük pencereleri ve küçük ama sevimli balkonlarıyla müthiş bir manzara sunuyor.

hotel-hallstatt.com

Ne yenir?

Buraların geleneksel yiyeceği Salzburger nockerl, yani Salzburg usulü sufle. Yemeden dönmeyin.

Bilmelisiniz

Hallstatt küçük bir kasaba. Bir ucundan diğer ucuna 1.5 saatte rahatlıkla yürüyebilirsiniz. Ayrıca dünyanın ilk tuz madenine de ev sahipliği yapıyor. Göz kamaştıran bu tuz mağaralarının yanı sıra bölgede çokça bulunan buz mağaralarını da görülecekler listenize ekleyin.

15-10/01/gezi_ekim1.JPG

BLED GÖLÜ / SLOVENYA

Başkent Ljubljana’dan sadece 70 km uzaklıktaki Triglav Milli Parkı’nın içinde bulunan Bled Gölü, üzerinde Slovenya’nın sahip olduğu tek adayı da barındırıyor.

Nasıl gidilir?

İstanbul-Ljubljana uçuşu yaklaşık iki saat.

Havaalanından yarım saatte bir kalkan otobüsler, Ljubljana merkezindeki otobüs garına 20 dakikada götürüyor. Oradan saat başı kalkan otobüslerle yaklaşık bir saatte Bled kasabasına ulaşabilirsiniz.

Nerede kalınır?

Hotel Triglav, tarihten fırlayıp gelmiş yapısı ve kendine ait ruhuyla, Bled Gölü’nün batısında. 1906’da açılan otel, aynı yıl Avusturya Arşidükü Franz Ferdinand’ı konuk etme onurunu da yaşamış. Göl üzerindeki romantik ada ve ardında yemyeşil ormanlarla kaplı dağlardan oluşan büyüleyici bir manzarası var.

hoteltriglavbled.si

Ne yenir?

Bölgeye has yemeklerden, bir tür patates köftesi olan idrian žlikrofi’yi ve Hırvat kökenli hamur köfteleri štruklji’yi deneyebilirsiniz.

Bilmelisiniz

Bled, etrafını 40 dakikada dolaşabileceğiniz küçük bir göl. Tam ortasındaki Bled Adası’na ise geleneksel gezi kayıklarıyla ulaşılıyor. Etrafında gezi parkları, yürüyüş ve bisiklet yolları bulunuyor. Gölde yazın tüm doğa sporlarını yapabilirsiniz, kışın da kayak mümkün.

15-10/01/gezi_ekim2.JPG

GARDA GÖLÜ / İTALYA

Ülkenin kuzeyinde yer alan bu gölün etrafı dik dağlarla çevrili. Kuzey kısmı, sert rüzgarlar sayesinde sörf ve yelken severlerin gözdesi. Hava sıcaksa gölde yüzmek de başka bir alternatif ancak yaz aylarını geride bıraktığımıza göre siz, bu muhteşem doğada yürüyüşe çıkabilir ya da gölde teknelerle bir gezinti yapabilirsiniz.

Nasıl gidilir?

Buraya ulaşım için en uygun şehir Milano. Şehir merkezindeki yerel tren istasyonlarından bölgeye kalkan trenlerle iki saatte varabilirsiniz.

Nerede kalınır?

Garda Gölü’nün en güzel manzarasına sahip, taştan bir villa Arcadio. Otelin terasından manzaraya baktığınızda göl size daha çok bir deniz gibi görünecek. 18 odasıyla antikalarla dolu bu villada eski çağlarda yaşadığınız hissine kapılacaksınız.

hotelvillaarcadio.it

Ne yenir?

La Rucola, 1970’lerin çiftlik evlerini andıran dekorasyonuyla güzel bir restoran. Burada buharda pişmiş fesleğenli göl balığını deneyebilirsiniz. Mekanın perşembe günleri kapalı olduğunu hatırlatalım.

Bilmelisiniz

Üzüm bağlarıyla ünlü Bardolino bölgesini es geçmeyin. Bu bölgedeki bağlar arasında bisikletle dolaşabilir, şarap tadımı yapabilirsiniz.

15-10/01/gezi_ekim3.JPG

GÖLLER BÖLGESİ / İNGİLTERE

İngiltere’nin kuzeyindeki Göller Bölgesi’nde sizi kartpostaldan fırlamış gibi görünen köyler karşılıyor. Bir yanda yeşilliklerle dolu tepeler, diğer yanda uçsuz bucaksız uzanan göller var. Bölgenin en uzun gölü olan Windermere’e doğru yol alabilirsiniz.

Nasıl gidilir?

İngiltere’nin her şehrinden bölgeye otobüsler var. Ancak yerel istasyonlardan direkt Windermere Gölü’ne giden trenler de kalkıyor. Size hangisi uyarsa...

Nerede kalınır?

Windermere Gölü’ne yalnızca birkaç km uzaklıkta yer alan Gilpin Lake House, dağların hemen altında kurulmuş bir otel. Otel dediğimize bakmayın, yalnızca altı odası bulunuyor ve ağaç kütüklerinden cephesiyle otelden çok, bir ağaç eve benziyor. İçindeki Jetty Spa ise huzurlu atmosferi daha da kusursuz kılmak için yola çıkmış. Ağaçların arasında müthiş bir göl manzarasına karşı uzanıp kendinizi Uzakdoğulu ellere emanet edebilirsiniz.

thegilpin.co.uk

Ne yenir?

Bölgenin en meşhur lezzeti ciğerli tart. Windermere’de bulunan The Mortal Man Inn ise otel olmasına rağmen restoranıyla ünlü. Göl manzaralı mekanda geleneksel lezzetlerin tadını çıkarın.

Bilmelisiniz

Mutlaka görülecekler listenize gölün batı kıyısında yer alan, 1840 yapımı Wray Kalesi’ni ekleyin.

 

Peki 'göl stili' nasıl olur? Bu manzaralar karşısında nasıl giyinmeniz gerektiğini öğrenmek için, yazının tamamı dopdolu içeriğiyle GQ Türkiye Ekim sayısı ile bayinizde ve GQ Türkiye dijital edisyonu ile cebinizde!