Barcelona'da Neler Dönüyor?
GQ Sports

Barcelona'da Neler Dönüyor?

FC Barcelona’da perde arkasında neler oluyor? Bartemou’nun geçmiş skandallarını, tutuklanma sebebini, ezeli rekabeti ve sosyal medyanın kirli yüzünü inceledik.

Getty Images Turkey

FC Barcelona, Messi’nin ayrılık talebi sonrası tekrar çalkalanıyor. Başkan Josep Maria Bartomeu bu yazın en sık konuşulan başkanlarından biriydi. Messi ile yaşadığı sert restleşme sonucu herkes onun takımdan ayrılacağını düşünüyordu fakat son dakika kararıyla takımda kalacağını açıkladı. Bu psikolojide nasıl katkı sağlayacağı, ya da sağlayamayacağı merak konusuydu fakat beklenen oldu. Lionel Messi hiç de parlak bir sezon geçirmiyor, sadece birkaç ay sonra da sözleşmesi bitiyor. Şimdiden bavullarını hazırladığından emin gibiyim.

 

Bu kez gündemin odağında başkan-futbolcu gerilimi değil, ekonomik skandal var. Bartomeu ve ekibindeki birkaç isimle birlikte 2013 yılında gerçekleşen Neymar transferindeki usülsüzlükler sonucu birkaç gün önce evinde tutuklandı. Transferin önce 57 milyon euro bedelle gerçeklendiği açıklanmıştı. Ardından bu bedel bazı açıklamalarla 96 milyon euro’ya kadar çıktı. Aradaki farkın nereye gittiğine dair soruşturma önümüzdeki günlerde derinleşmeyi sürdürecek gibi duruyor. Hali hazırda kötü giden Barcelona kulüp yönetiminde olan çatlak da böylece derinleşmiş oldu. Endüstriyelleşen futbol çağında perdenin arkasında kirli bir düzeni bir kez daha görmüş olduk.

 

bartemou-barcelonaGetty Images Turkey 

Peki bu Bartomeu’nun ilk skandalı mıydı? Elbette hayır. Daha önce The Hater’dan bahsettiğim yazımda bu konuya değinmiştim. Bartomeu sadece ekonomiyi değil, sosyal medyayı da kirli bir şekilde yönetmişti. “Barcagate” diye adlandırılan sosyal medya skandalında I3 Ventures adlı PR şirketiyle anlaşmış, kulübün son 10 yılında simge isim haline gelen Xavi, Pique ve Messi hakkında çok ciddi karalama kampanyaları başlatmıştı. 

 

“Aman canım sosyal medya işte!” diyip geçmemek gerek. Çünkü hepimiz biliyoruz ki futbol sadece futbol değildir. İşin büyük hacimli bir reklam boyutu var ve karalama kampanyalarıyla Bartemou, kendi kulübünün futbolcularının ekran yüzlerine saldırmış oldu. Barcagate davası afişe olduktan sonra da hiç de planlamadığı bir şekilde okları kendi üzerine çevirdi. Süreçten hala Barcelona’da oynayan Messi ve Pique’nin güçlü çıkması bekleniyordu fakat iki isim de hem yaşları sebebi ile hem de mental durgunluk sebebiyle düşüş yaşıyorlar.

 

Rekabet sadece sahada olmuyor. Barcelona’yla ilgili bu skandalların afişe edilmesinde ezeli rakibin, yani Real Madrid’in önemli isimlerinin payı olduğu kulislerde konuşuluyor. Neymar’ın tekrar Barcelona’ya döneceği kısık sesle konuşuluyordu. Real Madrid’in de Neymar’ı istediğini, hatta uzun süredir sessiz geçirdiği transfer dönemleri sonrasında yeni bir Los Galacticos kurmak istediğini biliyoruz. Neymar’ı ayartma çabası içinde olduklarını ıspatlayamayız ama bu fikirde olan kimsenin de yadırganacağını düşünmüyorum. 

 

Yıllarca “dünyanın en iyi takımı” benzetmesi için “Barcelona gibi” kelime öbeği kullanıldı. Geldiğimiz günde Barcelona’nın bu konumdan uzak olduğunu görebiliyoruz. Barcelona çatırdıyor, çalkalanıyor. Saha içinden çok saha dışı konuşuluyor. Sular yakın vadede durulacak mı? Öngörü yapmak zor. Hatta iddialı konuşacak olursam, yeni skandallara gebe bir atmosferin olduğunu söyleyebilirim.

 

Tartışmaya Açtık: Lionel Messi'den Barcelona'ya Veda Vakti Mi?

lionel-messi-bartomeu-barcelona

İZLE
Mario Gómez Kamera Arkası
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası