Belçika GP: Başlatılamayan Yarış
GQ Sports

Belçika GP: Başlatılamayan Yarış

Verilen 1 aylık yaz arasından sonra tüm F1 takipçileri Belçika’da koşulacak olan, sezonun 12. yarışını bekliyordu. Bol yağış ve aksiyon içereceğinin fragmanını henüz yarış haftası başladığında hissettiren Belçika’da Formula 1 açısından tarihi bir hafta sonu geride kaldı. Yarışı Red Bull pilotu Max Verstappen kazandı.

Yarışsız geçen hemen hemen 30 günlük süre zarfında bol transfer spekülasyonu, ertelenen yarış takvimleri, iptal edilen ve yarışa dahil olmaya çalışan pist haberleri gibi konularla doymuştuk. Artık gözlerimiz padoklarda yerini almış araç içindeki pilotlara, kulaklarımız ise o enfes motor seslerine hasret haldeydi. Nitekim bu, hafta sonu ile son buldu. Cuma ve cumartesi seansları ile yeniden bu heyecana ortak olduk.

Uzun yaz arasından sonra ilk durak olan Belçika GP’de ilk antrenman seansları başladı. Pistin belirli yerlerinde oluşan yağmur suları birkaç pilotu zorlasa da büyük bir kaza yaşanmadı. İlk antrenman seansını Valtteri Bottas ilk sırada tamamladı. Günün sürpriz isimleri ise Hamilton ve Gasly oldu. Gasly ilk günü 3.sırada tamamlarken, Mercedes pilotu Hamilton ise şaşırılacak bir performans ile 18.sırada tamamladı turları. Doğrusu, tatilde modundan henüz çıkamadığı izlenimi verdi.

Cumartesi gününe geçtiğimizde ise önce ikinci antrenman seansı ve ardından sıralama turları koşuldu. Günün ilk seansında dünkü gibi ıslak zemin vardı ve bunun yaptırımını Leclerc bariyerlere bir nevi toslayarak yaşadı. Aynı zamanda Max Verstappen de aracının kontrolünü bir anlık kaybedip aracının arkasına hasar vermiş olsa da ikinci sıralama turlarını lider olarak tamamladı. Bottas ikinci ve takım arkadaşı Hamilton üçüncü oldu. Dünün hızlı ismi olan Gasly ise bu sefer 5. olarak hızlı başlayan hafta sonu macerasına dolu dizgin devam etti. Sıralama turlarına geçtiğimizde ise güzel bir pole mücadelesi izledik. Islak zeminde başlayan sıralama seansında pole pozisyonunu fırtına gibi bir sürüş sergileyen Lando Norris’in büyük bir kaza yapmasıyla Max Verstappen kazandı. Onu takiple birlikte ikinci sırayı kapan Williams sürücüsü George Russell kariyerinin en iyi sıralamasını elde etti. Mercedes pilotu Hamilton ise üçüncülük ile yetinmek zorunda kaldı. Bu pilotları sırasıyla Ricciardo, Vettel, Gasly, Perez, Bottas, Ocon ve Norris takip ederek ilk on sırayı oluşturdular. Ferrari ise maalesef severlerine yine hüzün dağıttı.

Ve sonunda tüm gözler Formula 1 takipçileri için çok önemli olan pazar gününe çevrilmişti. Verstappen puan farkını kapatıp öne geçebilecek mi, Russel ilk podyumunu alacak mı, Vettel iptal edilen ikinciliğinin acısını çıkarır mı, Hamilton şikayetlerine rağmen yarışı kazanır mı, Ferrari ilk beş sırayı zorlar mı sorularıyla dolu aklımız ve heyecanlı bekleyişimiz resmen kursağımızda kaldı.

Yarış başlangıcında o kadar çok yağış vardı ki yarışın erteleneceği duyuruldu. Derken güvenlik aracıyla formasyon turu atılacağı haberi ile pilotlar piste çıktı ancak 1-2 tur sonra kötü şartlardan ötürü yarış ertelendi ve bu erteleyiş tamı tamına 3.5 saat sürdü. Emektar F1 izleyicileri olarak ekranların başından ayrılmayıp o yarışın başlayacağı umudunu hep koruduk ancak öyle olmadı.

Yeniden piste çıkan güvenlik aracıyla birlikte atılan 3 turun ardından FIA, bu yarışın tamamlanamayacağını açıkladı. Bu kara haberden sonra kurallar gereği atılan 3 turla birlikte oluşan sıralama ile yarış finişi belirlendi ve tüm pilotlara normalde alacakları puanların yarısı dağıtıldı. Sonuç olarak Verstappen, Formula 1 tarihinin en garip yarışlarından birini kazanmış oldu.

-12.5 puan alan Verstappen, Hamilton ile puan farkını 3’e indirdi.

-George Russel, kariyerinin ilk podyumunu kazandı.

-Williams takımı, 2017 Azerbaycan GP sonrası ilk podyumunu aldı.

-McLaren pilotu Ricciardo, yarışı dördüncü bitirerek takımı ile en iyi sonucu aldı.

-Normal şartlarda yedinci sırada olan Sergio Perez ise keşif turunda kaza yaptığı için pit yolundan startına izin verildi ve yarış gerçek anlamda başlayamayınca sonuncu oldu.

Sezonun bir sonraki yarışı 5 Eylül’de Hollanda’da gerçekleştirilecek. Gerçek bir yarış keyfi için beklemedeyiz. 

 

2021 F1 ARACINA DAİR BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY!

 F1 car

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası