Berke Akçam: İşi Rekortmenlik, Hedefi Olimpiyat Madalyası

GQ Young Athlete Awards by Turkcell kazananlarından 19 yaşındaki Berke Akçam Türk atletizm tarihinin ilk Olimpiyat şampiyonu olmak istiyor.

26 Temmuz 2021

Berke Akçam: İşi Rekortmenlik, Hedefi Olimpiyat Madalyası

Sürekli yeni rekorlar kıran bir genç atlet şu sıralar, farklı dallarda Türkiye’nin 20 yaş altı rekorlarını güncellemekle meşgul. Bir gün 110 metre engellide, bir başka gün 400 metre engellide...

Enka Spor Kulübü sporcusu Berke, bugünlere gelmesinde en büyük payın ailesinin sonsuz sevgisi ve desteği olduğunu söylüyor. Büyük bir olgunlukla planlı ve disiplinli çalışmanın önemini vurguluyor, antrenörü Abdurrahman Deriş’i anmadan geçmiyor.

Hayatının -şimdilik- en unutulmaz anı 2019 Avrupa Gençler Şampiyonası’ndan... Türkiye bayrağıyla 4x400 bayrak takımıyla aldığı altın madalya aklından çıkmıyor.

banner

Türkiye için atletizm inişli çıkışlı, istikrarlı başarının gelemediği bir alan olageldi. Tokyo Olimpiyatları’nı kaçıracak olan Berke, atletizmin geleceğine dair iddialı: “2024 ve 2028 Olimpiyatları’nda başarılı olacak genç ve yetenekli milli takıma sahibiz. Hedefimiz bayrağımızı en üstte dalgalandırmak.”

Genç atletin idolü, 2004 ve 2012 yıllarında 400 metre engelli dalında altın madalyaya uzanan, Dominik Cumhuriyeti’nden Félix Sánchez. Dominikli atletin Olimpiyat şampiyonu olduğunda, göğsünden vefat eden annesinin resmini çıkardığı duygusal anı unutamadığını söylüyor.

Berke’nin en büyük hedefi ve motivasyonu, Türk atletizm tarihinin ilk Olimpiyat şampiyonu olmak. Berke hayalinin büyüklüğünü biliyor ve “Sorumluluğumun farkındayım” diyor.

 

21-07/26/gq_young_athlete_awards-1627284944.jpeg


Avrupa Şampiyonu Ampute Futbol Milli Takımımız

GQ SPORTS | Avrupa Şampiyonu Ampute Futbol Milli Takımımız

Gittim ve Döndüm: Romelu Lukaku

GQ SPORTS | Gittim ve Döndüm: Romelu Lukaku

Emma Raducanu Sorduruyor: Yeni Bir Williams mı Geliyor?

GQ SPORTS | Emma Raducanu Sorduruyor: Yeni Bir Williams mı Geliyor?

McLaren Pilotu Ricciardo'nun Yıllar Sonra Gelen F1 Zaferi

GQ SPORTS | McLaren Pilotu Ricciardo'nun Yıllar Sonra Gelen F1 Zaferi

Dario Costa’nın 245km/sa Hızla En Uzun Tünel Uçuşu Rekoru

GQ SPORTS | Dario Costa’nın 245km/sa Hızla En Uzun Tünel Uçuşu Rekoru

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları Ve #TeamTürkiye'nin Tarihi Başarısı

GQ SPORTS | Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları Ve #TeamTürkiye'nin Tarihi Başarısı

Daha Fazla Göster