Fatih Terim Etkisi
GQ Sports

Fatih Terim Etkisi

İçinde bulunduğu ortamdaki etkisi, kütle çekim yasası ile açıklanabilecek bir isim Fatih Terim. Çevresindeki herkes gözünün içine bakıyor ve göz teması kurduğunuz andan itibaren o artık sizin için Fatih Hoca. Elinizi sıktığında kurduğu samimiyet rahatlamanızı sağlıyor. Gerginlik ve heyecan onun için, hayatını bu duygularla geçirmiş biri olarak, yönetilmesi gereken enstrümanlar sadece. GQ Türkiye ilk spor sayısında Fatih Hoca ile 2022 Dünya Kupası'nın gerçekleştirildiği Katar'da buluşuyor.

Fatih Terim ile tanışmak benim jenerasyonumdan biri için ilginç bir deneyim. Futbolu hayatın içinde yaşayan bir ülkenin yakın tarihinde rol model olmuş, seveni olduğu kadar sevmeyeni de olan, milyonlarla bağ kurmuş bir insan… Onunla bağdaştırdığınız duygu her ne olursa olsun, aura’sı bu denli farklı bir karakterle buluşmanın insanı altüst ettiği su götürmez bir gerçek. Öyle ki, tanıştıktan birkaç dakika sonra “Hocam” hitabı ile birlikte bünyeye kendiliğinden yüklenen bir beden diline sahip oluyorsunuz.

Siz onu izlerken aslında o da sizi izliyor… Etraftaki herkesin ve her şeyin farkında… Çok uzak ve sıcak bir coğrafyada, bir otel lobisinde ilk karşılaşmamızda, yorucu geçen bir alan keşfinin yorgunluğu yüzüme vurmuş olacak ki, ilk sorusu “Hazırsak başlayalım? Aç mısınız?” oluyor. Terim’in sizinle tanıştığı ilk andan itibaren sizi de “düzenine” dahil etmesi, kariyerine baktığınızda hiç şaşırtıcı değil…

Yemek boyunca konuşurken, anlattığı anıları adeta tekrar yaşıyor. Öncelikle anlattığı ne olursa olsun sizden tam bir konsantrasyon bekliyor. Kesintisiz bir ilgi ve göz teması… Sanki atlayacağı en ufak ayrıntıda o anı ıskalayacakmış gibi özenli. Onun için kolay bir yaşanmışlık yok, “o ana” her seferinde yeniden saygı gösteriyor. Hiçbir başarıyı “kolay erişilmiş” olarak aksettirmiyor. Her seferinde yüzünde o anki çabayı ve hırsı görüyorsunuz. Aynı duygu durumunu hayatındaki zorluklara ve yaşadığı anlaşmazlıklara değinirken de görüyorsunuz. Özetle “Hoca”, yaşamayı ciddiye alıyor.

 

Gece ilerliyor. Artık siz de takımın bir parçasısınız, performansınız değerlendiriliyor. Öyle ki yol yorgunluğunun gözlerime yansıdığını fark eden Hoca, “değişiklik” hareketini yapıyor. Masanın diğer ucundan ertesi gün yapılacak çekimin sorumluluğunu bana hatırlatıp “bazıları odaya gidip iyi bir uyku almalı, bunda utanılacak bir şey yok” diye tatlı sert uyarıyor.

Çekim sabahı Qatar National Museum’da buluşuyoruz. Yaşanan bazı aksilikler nedeniyle biraz gergin görünen Terim, İstanbul’dan beri “Hoca” ile tanışmanın gerginliğini yaşayan set ekibinin ellerini kuvvetlice sıkarak herkesi motive ediyor. Hızla giyineceği yeri soruyor ve “aforizmalar” başlıyor…

- “Biz bu sektöre yeni girmedik.”

- “Tabii ki Hocam.”

Hocanın çekimler sırasında kullandığı her sözün motive edici olması elbette şaşırtıcı değil. Yola çıkarken futbola olan ilgisizlikleriyle adeta övünen set ekibi, çekim sonunda kendilerini Hocanın büyüsüne kaptırmış durumda buluyor. Terim’in kendi ekibiyle ve çekimde bize eşlik eden kızı Merve Terim ile arasında olan esprili motivasyon hali bütün set ekibine yayılıyor. Kendinizi çekim yapmaya gelmiş bir ekip gibi değil de, çok daha büyük hedefleri olan bir takım gibi hissetmeye başlıyorsunuz.

Çekimin ikinci planı için Lusail Stadyumu’na gidiyoruz. Terim’in bu coğrafyada bulunması pek çok spekülasyona sebebiyet verebilir, o da bunun farkında ve dikkatli. Stada girdiğimizde Hoca evine gelmiş gibi oluyor. Stadın heybetli atmosferi Hocaya yabancı değil ama program sıkışık. Katar Prensesi ile görüşmeye yetişmesi gerek. Fakat yine de profesyonellikten ödün vermeden bize istediğimiz kareleri veriyor. Basamaklardan çıktığı sırada tedirginlikle “Hocam yüksek…” diyecek oluyorum; Hoca lafımı büyük bir ciddiyetle kesiyor “Biz yükseklerden…” lafını bitiremeden ufak bir göz temasımız oluyor ve ikimiz de kahkahaya boğuluyoruz. Hoca “Derya Hanım önce pas atıyorsunuz ondan sonra aforizma…” diyor. Ekibe dönerek “Az kalsın bir aforizma daha geliyordu uyanık olun” diyorum.

Çekimlerden sonra röportaj için bir araya geliyoruz. Artık Hocayı tanımanın verdiği rahatlıkla sorularımı sıralıyorum. Manşet çıkarmaya yönelik gazetecilik çabalarımı usta çalımlarla atlatıyor. Bütün sorularımı büyük bir içtenlikle ama oldukça kontrollü ve dikkatli bir şekilde cevaplıyor. Fatih Terim ile röportajımızı, uzatmalara gitmiş Dünya Kupası finali heyecanıyla paylaşıyoruz.

Hazırsak başlayalım!

gq_newsletter 

İZLE
Hazırsak Başlayalım!
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası