Gittim ve Döndüm: Xavi Hernandez - F.C. Barcelona
GQ Sports

Gittim ve Döndüm: Xavi Hernandez - F.C. Barcelona

Gittim ve Döndüm serisinin bu yazısında Barcelona'dan 2015'te futbolcu olarak ayrılıp 2021'de teknik direktör olarak geri dönen Xavi'yi inceliyoruz. Xavi Hernandez başarılarından çok aldığı şok mağlubiyetler ve alışılmışın dışında hoca değişiklikleri ile spor kamuoyunda kendine yer bulan F.C. Barcelona'da gelinen durumu ve açıklanan yeni hocalarını analiz ediyoruz.

Geçtiğimiz iki sezondan bu yana Barcelona kulübünün en çok konuşulan konularından biri şüphesiz teknik direktörün kim olacağıydı. 2020 Ağustos ayında göreve getirdikleri Ronald Koeman ile 67 maç sonunda birlikteliğini sonlandıran İspanyol ekibinin yeni hocası, eski gözbebeklerinden biri oldu: Xavi Hernandez.

Başarılarından çok aldığı şok mağlubiyetler ve alışılmışın dışında hoca değişiklikleri ile spor kamuoyunda kendine yer bulan F.C. Barcelona kulübünde gelinen mevcut durumu ve açıklanan yeni hocalarını analiz ediyoruz.

Futbolu seven, araştıran ve takip edenlerin bildiği üzere Barcelona kulübünün en çok önem verdiği ve adından sıkça bahsettiren bir altyapısı var. La Masia. İhtişamlı başarılarının elde edildiği dönemlerde neredeyse ilk on birinin tamamını buradan yetişen oyunculardan oluşturduğu dönemlere oldukça uzak bir tablo çizen ve maddi bir buhranın içinde olan kulüp için işler hala düzelmiş değil.

Yaklaşık 1 sezonluk Ronald Koeman birlikteliğine 15 gün önce son veren Barcelona yönetimi, eski gözbebeklerinden biri olan Xavi Hernandez’i teknik direktör olarak takımın başına getirdi. Anlaşılan o ki La Masia’ya dönüş tekrar başlıyor.

Xavi Hernandez Barcelona

Xavi’nin gelişi aslında 2008 yazında Pep Guardiola’nın Barcelona’ya dönüşüne benziyor. Çünkü onlar bir ekolü temsil ediyor. Topa sahip olma ve yeteneğin birleştiği mutlak bir hakimiyet oyunu. Bu oyunun kurucu babası Johan Cruyff, temsilcileri de Pep Guardiola ve Xavi Hernandez. 13 sene önce olduğu gibi Barcelona yine finansal sorunlarla boğuşuyor. Öyle ki yaz transfer döneminde borçlardan ötürü Messi gibi bir efsanenin gidişine bile engel olamadılar.

Xavi’nin oyunculuk ve henüz çiçeği burnunda olan teknik direktörlük kariyerine bir göz atalım. La Masia’nın dünya futboluna sunduğu eşsiz oyunculardan biri olan ve İspanyol ekip ile 678 resmi müsabakaya çıkan Xavi, kaptanlığına kadar uzandığı Barcelona ile 8 La Liga, 8 İspanya Süper Kupası, 3 İspanya Kral Kupası ve 4 Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu kazandı. Ne muazzam bir kariyer ama!

Tarihler 2014 yazını gösterdiğinde de 17 yıllık Barcelona kariyerine son vererek Katar’ın Al-Sadd takımına geçen Xavi, 101 maça çıktığı Katar ekibiyle 1 Katar Süper Kupası ve 1 Katar Usta Kupası kazandı. 1 Temmuz 2019’da aktif futbol hayatını sonlandırarak mevcut kulübünün teknik direktörlüğüne geçiş yapan İspanyol maestro, yaklaşık 2 senedir parlak bir teknik adam kariyeri çiziyordu.

Teknik adamlığa başladığından bu yana Al-Sadd ekibiyle tam 7 kupa kazanan ve kazandığı kupalardan çok oynattığı futbol ile Asya futbolunda geleceği için olumlu sinyaller vermiş oldu. Katar’da tiki-taka futbolunu oynattı ve Barcelona kulübünden teklif gelmesine rağmen “Henüz hazır değilim, hazır olduğumda döneceğim.” mesajını vererek ret cevabı vermişti. Gün bugünmüş!

Artık ithal oyuncularla başarıya koşan Barcelona yerine, özüne, La Masia’ya dönüş yapan ve bir sistem oyunu oynayan Barcelona’yı izleyeceğiz gibi duruyor. Peki neler değişecek? Muhtemelen yavaş yavaş Barcelona kimliği taşımayan oyuncularla yollar ayrılacak. Eminim La Masia’daki genç futbolcular heyecandan yerlerinde duramıyordur. Genç ve diri bir Barcelona izleyeceğiz kuşkusuz.

 

GİTTİM VE DÖNDÜM: ROMELU LUKAKU

romelu-lukaku-chelsea-premier-lig-futbol-gq-turkiye-gq-sports-2

İZLE
Mario Gómez Kamera Arkası
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası