Rıza Kayaalp'e Bir Madalya Daha
GQ Sports

Rıza Kayaalp'e Bir Madalya Daha

2012 Londra’da bronz ve 2016 Rio’da gümüş madalya alarak bu olimpiyatlara da favori olarak katılan güreşçimiz Rıza Kayaalp Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda grekoromen stil 130kg’da bronz madalya alarak kariyerine bir madalya daha ekledi.

6 Ekim 1989’da doğan Rıza Kayaalp 2000 yılında Yozgat’ta grekoromen stil güreşe ilk adımını atıyor. İyi fiziğe ve saf bir güce sahip olan sporcumuz farkını henüz o zamanlarda bile göstermeye başlıyor. İlk uluslararası madalyasını 2005 yılında Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’nda tüm rakiplerini yenerek alan Rıza, o dönem Türk güreşi adına parlak zamanların geldiğinin habercisiydi.

Parlak kariyerine 10 kez Avrupa birinciliği, 4 kez Dünya birinciliği, 2 kez Akdeniz Oyunları birinciliği, iki kez Dünya ikinciliği ve üçüncülüğü, 1 kez Avrupa ikinciliği, 1 kez Olimpiyat ikinciliği ve 1 kez de Olimpiyat üçüncülüğü sığdıran Rıza, tek eksiğinin Olimpiyat Şampiyonluğu olduğunu AA’ya verdiği röportajda belirtmişti.

Şampiyonluk hedefiyle katıldığı Olimpiyatlara hızlı bir giriş yapan Rıza son 16 maçında Litvanyalı rakibini 5-1, çeyrek finalde Alman rakibini 6-2 yenerek yarı finale yükseldi. Yarı final mücadelesinde rakibimiz daha önce ki 2 olimpiyatlarda da bizi yenmiş Kübalı efsane güreşçi Mijain Lopez’di. Karşılaşmayı 2-0 kaybeden Rıza şampiyonluk hedefini gerçekleştirememiş olsa da bronz madalya maçında İranlı rakibini 7-2 yendi. 3 farklı olimpiyatta madalya alma başarısı gösteren sporcumuza yaşattığı gurur için teşekkürler. 

İZLE
Ertan Balaban'la Challenge - Cenk İldem
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası