Teniste 2021'in Son Kazananı: Alexander Zverev
GQ Sports

Teniste 2021'in Son Kazananı: Alexander Zverev

ATP Sezon Sonu turnuvasının kazananı Alexander Zverev'in 2021 yılı karnesini, şampiyonluk öyküsünü ve dönüm noktalarını inceliyoruz.

Teniste 2021 yılının son turnuvası Torino’da oynandı. ATP 2021’in kazananı, 2018 yılının kazananı 24 yaşındaki Alexander Zverev oldu. Gelin kupaya uzanan serüvene bir göz atalım.

Elemelerde Hubert Hurkacz’ 6-2 ve 6-4’le geçen Alexander Zverev için yarı finalde daha önce aşina olduğu, turnuvanın en dişli rakibi vardı: Novak Djokovic. 2018’de henüz 21 yaşındayken finalde 6-3 ve 6-4’lük setlerle yenip ilk ATP turnuvasını kazanmıştı ve aynı özgüvenle yarı finalde dünya bir numarasını geçmeyi başardı. 

Aslında bu yarı final maçının başka bir anlamı da vardı. Djokovic altıncı ATP şampiyonluğu için korttaydı ve eğer turnuvanın şampiyonu olsaydı Roger Federer’in rekoruna erişecekti. Şampiyonun belli olacağı bir maçtı ve erken final havasındaydı. Belli ki Zverev, Djokovic’e ters geliyor. Böyle kırılma anlarından galibiyetle ayrılmak, momentumu Zverev lehine çevirdi. 

Finale geldiğimizde rakip son şampiyon Daniil Medvedev’di. Onun da amacı iki sene üst üste bu turnuvanın bir numarası olarak korttan ayrılmaktı fakat Medvedev’in finalde kendisi gibi oynamadığını söylemek yanlış olmaz. Psikolojik üstünlük başından beri Zverev’den yanaydı. Karşılaşmanın sonucu ilk setten belliydi. İkinci sette zaman zaman Medvedev, Zverev’in oyununu bozsa da sonuca kararlı bir şekilde ulaşan isim Alman tenisçi oldu.

Bir dönüm noktası da ikili rekabet oldu. Zverev, Medvedev’le oynadığı son 5 karşılaşmayı da kaybetmişti fakat bu kez hem fiziksel hem de mental açıdan üstün taraf olmayı başardı. İki seti de 6-4’lük skorlarla geçen Zverev, karşılaşma sonrası seremonide bu konuya değindi. Medvedev’e karşı kötü giden istatistiğinin farkında olduğunu ve ona göre oyununu değiştirdiğini söyledi.

Yaptığı klasik ama bir o kadar da sempatik konuşmayla 2025 yılına kadar ATP turnuvasına ev sahipliği yapacak olan Torino’ya övgüler yağdırdı. Açıkçası tribündekilerin korta bu kadar dahil olacağını ben de beklemiyordum. Zverev de bu konuya değinerek Torino ve İngiltere kıyaslaması yaptı ve Torino’daki atmosferin daha sıcak ve tutkulu olduğunu söyledi. Haksız sayılmaz.

2021 yılını Viyana, ATP (Cincinnati, Madrid), Acapulco ve Tokyo Olimpiyat Oyunları (altın madalya) birincilikleriyle geçiren Alexander Zverev için artık tatil vakti. Bir süre tatil yapacağını kendisi de açıkladı. Soğukkanlılıkla kupasını kaldırırken bu yılki başarısının aslında kendisi için çok da yeterli olmadığının, istikrarlı bir sürece girmek istediğinin izlenimini verdi. 

 Günün kazananı Alexander Zverev ATP sıralamasında finalde elediği Daniil Medvedev’in hemen arkasında üçüncü sıradaki yerini bir nebze daha sağlamlaştırmış oldu. 2022 yılında ondan mevcut başarısından daha fazlası bekleniyor. Zverev, yeni sezonda gözünü hangi turnuva şampiyonluklarına dikecek? Hep birlikte izleyip göreceğiz.

 

KARŞINIZDA 2021 DÜNYA SUPERBIKE ŞAMPİYONU TOPRAK RAZGATLIOĞLU

toprak-razgatlioglu-kimdir

İZLE
Ertan Balaban'la Challenge - Goran Ivanisevic
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası