Facebook’tan “Akıllı” Wayfarer
Güncel

Facebook’tan “Akıllı” Wayfarer

Mark Zuckerberg, favori gözlüğünüze yeni özellikler katmaya geliyor. Artırılmış gerçeklik gözlüğünde Facebook, Ray-Ban ile iş birliği yapıyor.

Geleceğe dair kurgu yapımlarda karakterlerin giydiklerini yavaş yavaş günlük hayatımıza dahil ediyoruz. Kostümlerde ilk ilgi çeken aksesuar gözlükler teknik özellikler kazanacak fakat model olarak öyle fütüristik, uç tasarımlar beklemeyin. 

2021’de piyasaya sürülmesi beklenen fakat pandemi sebebiyle üretim süreci geciken artırılmış gerçeklik gözlüğü için Facebook’un partneri Ray-Ban (Luxottica). Karar verilen model ise hemen herkesin favorisi “wayfarer”. 

Earnings Call konferansına karılan Mark Zuckerberg, tamamen artırılmış gerçeklik gözlükler alanında bir kilometre taşı olarak nitelediği gözlükler entegre bir izleme ekranı sunmuyor ve bu sebeple AR cihazı olarak lisanslanmıyor. 

facebook-aria

Aria Protoipi-Kaynak:Facebook

Kısıtlı bilgiler ışığında, ürün, Amazon’un Echo Frames’ini andırıyor. Yani muhtemelen akıllı telefonun aplikasyonu gözlükle eşlenebilecek. Ray-Ban’la birlikte işin içine giyilebilirliği katan Facebook, AR gözlüklerinin çatı projesi Project Aria’yı geçen yıl duyurmuştu. Proje dahilinde amaç “metevarse” platformları için fiziksel ve sanal gerçekliği birleştiren deneyimler yaşamamızı sağlamak. Kısacası Black Mirror misali, fiziksel olmayan aktivitelerimizin -mış gibi yapılması için cihazlar adım adım geliyor. En çok tercih edilen gözlük modellerinden birini oyuna dahil etmek giyilebilir teknoloji yaygınlaşmasında akıllıca bir hareket. 

NFT BALONU SÖNDÜ MÜ METAVERSE'DEN ARSA MI ALMALI? 

metaverse

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası