Facebook’tan “Akıllı” Wayfarer

Mark Zuckerberg, favori gözlüğünüze yeni özellikler katmaya geliyor. Artırılmış gerçeklik gözlüğünde Facebook, Ray-Ban ile iş birliği yapıyor.

30 Temmuz 2021

Facebook’tan “Akıllı” Wayfarer

Geleceğe dair kurgu yapımlarda karakterlerin giydiklerini yavaş yavaş günlük hayatımıza dahil ediyoruz. Kostümlerde ilk ilgi çeken aksesuar gözlükler teknik özellikler kazanacak fakat model olarak öyle fütüristik, uç tasarımlar beklemeyin. 

2021’de piyasaya sürülmesi beklenen fakat pandemi sebebiyle üretim süreci geciken artırılmış gerçeklik gözlüğü için Facebook’un partneri Ray-Ban (Luxottica). Karar verilen model ise hemen herkesin favorisi “wayfarer”. 

Earnings Call konferansına karılan Mark Zuckerberg, tamamen artırılmış gerçeklik gözlükler alanında bir kilometre taşı olarak nitelediği gözlükler entegre bir izleme ekranı sunmuyor ve bu sebeple AR cihazı olarak lisanslanmıyor. 

facebook-aria

Aria Protoipi-Kaynak:Facebook

Kısıtlı bilgiler ışığında, ürün, Amazon’un Echo Frames’ini andırıyor. Yani muhtemelen akıllı telefonun aplikasyonu gözlükle eşlenebilecek. Ray-Ban’la birlikte işin içine giyilebilirliği katan Facebook, AR gözlüklerinin çatı projesi Project Aria’yı geçen yıl duyurmuştu. Proje dahilinde amaç “metevarse” platformları için fiziksel ve sanal gerçekliği birleştiren deneyimler yaşamamızı sağlamak. Kısacası Black Mirror misali, fiziksel olmayan aktivitelerimizin -mış gibi yapılması için cihazlar adım adım geliyor. En çok tercih edilen gözlük modellerinden birini oyuna dahil etmek giyilebilir teknoloji yaygınlaşmasında akıllıca bir hareket. 

NFT BALONU SÖNDÜ MÜ METAVERSE'DEN ARSA MI ALMALI? 

metaverse


Kıvanç Tatlıtuğ: Gelecek Nesillere Daha Yaşanılır Bir Dünya Bırakmalıyız

MODA | Kıvanç Tatlıtuğ: Gelecek Nesillere Daha Yaşanılır Bir Dünya Bırakmalıyız

Klavyemize Takılanlarla Kısa Kısa

GÜNCEL | Klavyemize Takılanlarla Kısa Kısa

Dario Costa’nın 245km/sa Hızla En Uzun Tünel Uçuşu Rekoru

GQ SPORTS | Dario Costa’nın 245km/sa Hızla En Uzun Tünel Uçuşu Rekoru

Paris Saint-Germain'in Stil Oyunlarında Partneri Dior

GÜNCEL | Paris Saint-Germain'in Stil Oyunlarında Partneri Dior

"Erkek Adamın" İklim Krizine Katkısı

GÜNCEL | "Erkek Adamın" İklim Krizine Katkısı

Ekokırım - Ecocide Nedir?

GÜNCEL | Ekokırım - Ecocide Nedir?

Daha Fazla Göster