8 altın kuralla üç günlük stres detoksu
Hayat Rehberi

8 altın kuralla üç günlük stres detoksu

İş, ilişki, sosyal medya, trafik, gündem derken gerilmekten yorulan bünyelere en az bir hafta uygulanması gereken bir detoks programı hazırlıyoruz. Bize güvenin, sonrasında kendinizi çok daha dingin hissedeceksiniz.

Çalışma saatleriniz dışında teknolojiden uzak durun

 

Elimizde olsa sizi güzel bir tatile yollardık ama biliyoruz ki herkes çok yoğun ve yorucu tempo asla bitmiyor. Bitmek şöyle dursun yavaşlamıyor bile. O halde birinci önerimiz iş saatleri dışında şu yorucu teknolojiden uzak durmak. Cep telefonu, bilgisayar, televizyon dolayısıyla da mailler, çağrılar, Instagram, Twitter hiçbiri ama hiçbiri yok.

 

Sebzelerle sıkı dost olun

 

Stresten uzak durmak için midemizin de daha kolay sindirilen, kendini yormayacak taze ve yararlı besinlere ihtiyacı var. Tamam, küçük protein kaçışları serbest ama abartmamakta fayda var.

 

Bol bol su için

 

Su dünyanın en faydalı şeyi olabilir mi? Faydalarını saymakla bitiremeyiz elbette ama vücudumuzdaki toksinleri atarak bizi sakinleştirdiğini söyleyerek işe başlayabiliriz.

 

Bitki çayı tüketin

 

Bitki çayı içmeyi bir alışkanlık haline getirirseniz hem ruhen hem bedenen daha pozitif olacaksınız, bize güvenin. Bitkilerin mucizesinden yararlanmayı ihmal etmeyin.

 

Alkolle yollarınızı ayırın

 

Alkol, birkaç gün üst üste aldığınızda vücudunuzu yorarak, kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir. Alkolden uzak durmak en azından bir süreliğine size iyi gelecektir.

 

Spor yapın

 

Spor hayatımızın hemen hemen her anında olan bir aktivite. Her gün yürüyoruz, belki bir yerlere yetişmek için koşuyoruz, merdiven çıkıyoruz ama düzenli olarak yapıldığında spor hem vücudu dinçleştiren hem de huzur veren bir aktiviteye dönüşüyor.

 

Kendinizle baş başa kalın

 

Kahve için, kitap okuyun, sinemaya gidin, müzik dinleyin ya da hiçbir şey yapmadan pencereden dışarıya boş boş bakın. Ama kendinizle kalın. Kendinizi dinleyin. Ne istediğinizi, neyi istediğinizi sorgulayın. Uzun süredir yapmadığınız bir şeyi yapın ve kendinizle konuşun, dertleşin.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası