Fincandaki düşman kafein

Günde bir iki fincan kahvenin kimseye zararı olmaz. Sözümüz kafeinde sınır tanımayanlara...

13 Ekim 2015

Fincandaki düşman kafein

Günde iki fincandan fazla kahve, stres hormonlarının aşırı salgılanmasına neden olur; bu da uyku problemlerine ve ne yazık ki şişmanlamaya sebebiyet verir.

Kahvenizi öğleden sonra veya akşam içmeyi tercih ediyorsanız ya siz farkında değilsiniz ama aslında çok ciddi uyku sorunlarıyla baş başasınız ya da bu şekilde devam ederseniz bu problemin farkına varmanızı sağlayacak uyku düzeni bozuklukları kapınızı çalmak üzere. Akşam saatlerinde kahve içip rahat uyuduğunu iddia edenler olabilir. Ama maalesef onlar, vücudun dinlenmesi ve hücrelerin, organların kendisini yenilemesi için gerekli olan “derin uyku”dan yoksun kalıyorlar. Belki yine 7-8 saat uyuyorlar ancak bu, iyileştirici etkileri olan bir uyku olmaktan ziyade yüzeysel bir uyku.

Kaliteli uyku uyuyamayan kişiler, ertesi gün daha çok yemek yiyorlar ve tercihleri atıştırmalıktan yana oluyor. Kahve içecekseniz seçiminiz kesinlikle kremasız ve şekersiz çeşitlerden yana olsun. Bu haliyle size çok acı geliyorsa tatlandırmak için tarçın kullanmayı deneyebilirsiniz.

Kafein, kahve ve yeşil çay dışında hangi besinlerde bulunur?

Çikolatada, siyah çayda ve tüm enerji içeceklerinde kafein vardır. Asla enerji içeceği tüketmem ve kimseye de tavsiye etmem.

Kafein dehidrasyona sebep olur mu?

Kafeinin idrar söktürücü etkisi vardır yani dehidrasyona sebebiyet verir diyebiliriz. Kahve ve su tüketimini daima dengelemek gerekir. İdeal formül, bir fincan kahveye bir bardak sudur.

Kafeinsiz kahve zararlı mıdır?

Zararlı olduğunu söyleyemeyiz ama manasız olduğu kesin. Kafeinsiz kahve çok fazla işleme tabi tutuluyor. Eğer sıcak bir içecek tüketmek istiyorsanız bitki çaylarını tercih etmeniz daha yararlı olacaktır.


#GQEvde: Uykuya Dalmanıza Yardımcı Olacak Müzikler

HAYAT REHBERİ | #GQEvde: Uykuya Dalmanıza Yardımcı Olacak Müzikler

#GQEvde: Zamanını Evde Geçireceklere En İyi 8 Tavsiye

HAYAT REHBERİ | #GQEvde: Zamanını Evde Geçireceklere En İyi 8 Tavsiye

İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları

HAYAT REHBERİ | İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları

Daha Sağlıklı Bir Yaşam için Neler Yapmalısınız?

HAYAT REHBERİ | Daha Sağlıklı Bir Yaşam için Neler Yapmalısınız?

WhatsApp’ta Hayatta Kalma Sanatı

HAYAT REHBERİ | WhatsApp’ta Hayatta Kalma Sanatı

Konuşmamız Lazım: Erken Boşalma Sorunsalı

HAYAT REHBERİ | Konuşmamız Lazım: Erken Boşalma Sorunsalı

Daha Fazla Göster