Fincandaki düşman kafein
Hayat Rehberi

Fincandaki düşman kafein

Günde bir iki fincan kahvenin kimseye zararı olmaz. Sözümüz kafeinde sınır tanımayanlara...

Günde iki fincandan fazla kahve, stres hormonlarının aşırı salgılanmasına neden olur; bu da uyku problemlerine ve ne yazık ki şişmanlamaya sebebiyet verir.

Kahvenizi öğleden sonra veya akşam içmeyi tercih ediyorsanız ya siz farkında değilsiniz ama aslında çok ciddi uyku sorunlarıyla baş başasınız ya da bu şekilde devam ederseniz bu problemin farkına varmanızı sağlayacak uyku düzeni bozuklukları kapınızı çalmak üzere. Akşam saatlerinde kahve içip rahat uyuduğunu iddia edenler olabilir. Ama maalesef onlar, vücudun dinlenmesi ve hücrelerin, organların kendisini yenilemesi için gerekli olan “derin uyku”dan yoksun kalıyorlar. Belki yine 7-8 saat uyuyorlar ancak bu, iyileştirici etkileri olan bir uyku olmaktan ziyade yüzeysel bir uyku.

Kaliteli uyku uyuyamayan kişiler, ertesi gün daha çok yemek yiyorlar ve tercihleri atıştırmalıktan yana oluyor. Kahve içecekseniz seçiminiz kesinlikle kremasız ve şekersiz çeşitlerden yana olsun. Bu haliyle size çok acı geliyorsa tatlandırmak için tarçın kullanmayı deneyebilirsiniz.

Kafein, kahve ve yeşil çay dışında hangi besinlerde bulunur?

Çikolatada, siyah çayda ve tüm enerji içeceklerinde kafein vardır. Asla enerji içeceği tüketmem ve kimseye de tavsiye etmem.

Kafein dehidrasyona sebep olur mu?

Kafeinin idrar söktürücü etkisi vardır yani dehidrasyona sebebiyet verir diyebiliriz. Kahve ve su tüketimini daima dengelemek gerekir. İdeal formül, bir fincan kahveye bir bardak sudur.

Kafeinsiz kahve zararlı mıdır?

Zararlı olduğunu söyleyemeyiz ama manasız olduğu kesin. Kafeinsiz kahve çok fazla işleme tabi tutuluyor. Eğer sıcak bir içecek tüketmek istiyorsanız bitki çaylarını tercih etmeniz daha yararlı olacaktır.

İLGİLİ İÇERİKLER kahve kafein
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası