Kış Bunalımı Varsa Ondan Kurtulma Yolları da Var
Hayat Rehberi

Kış Bunalımı Varsa Ondan Kurtulma Yolları da Var

Kısa, karanlık ve soğuk kış günleri sizi depresif, yorgun ve asosyal yapabilir. Yapsın. Şimdi bundan nasıl kurtulacağınızı anlatıyoruz.
GÜN IŞIĞINDAN FAYDALANIN

Sabah uyanınca perdelerinizi açarak, gündüz dışarda vakit geçirerek, öğle yemeklerinizi pencere kenarında veya en çok ışık alan yerlerde yiyerek doğal güneş ışığından faydalanın.

ARKADAŞLARINIZLA EGZERSİZ YAPIN

Fiziksel egzersiz yapmak stres ve gerginliği azaltır. Arkadaşlarınızla birlikte yapabileceğiniz bir grup aktivitesi belirleyin. Jogging gibi açık hava sporlarını tercih ederek gün ışığından daha çok faydalanabilirsiniz. Bunu yapmak hem ruh halinizi düzeltecek hem de sosyalleşmenize yardımcı olacak.

BESLENMEYE DİKKAT

Kış bunalımı, kilo alımına neden olabilir bu yüzden sürekli el altında sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmanızda fayda var. Fındık, ceviz, badem gibi sağlıklı kuruyemişlerden sevdiklerinizi, kurutulmuş meyveleri ve bitter çikolata parçalarını karıştırıp kendi karışık çerezinizi hazırlayarak tatlı veya açlık krizlerinizi doğru şekilde frenleyebilirsiniz.

ÇARŞAF RENGİNİZİ DOĞRU SEÇİN!

Geceleri uyuyamadan dönüp durmanızın sebebi çarşaflarınızın rengi olabilir. İşte kaliteli bir uyku için en iyi renk rehberi…

Eğer beyaz çarşaflar üzerinde uyuyorsanız, uykunuzu sabote ediyor olabilirsiniz. Beyaz renk ışığı yansıtarak uyku düzeninden sorumlu olan melatonin hormonu üretimini engeller. Turuncu, sarı, kırmızı ve siyah çarşafları tercih edin. Mavi, yeşil ve beyaz renkten uzak durun.

GÖBEK YAĞLARINDAN KURTULMAK İÇİN PORTAKAL VE AVOKADO

Bel bölgesi geniş kişilerin, vücudun temel stres hormonu olan kortizol seviyesi daha yüksektir. Çok fazla kortizol, metabolizmayı yavaşlatır ve aynı zamanda kasları güçsüzleştirerek sizi yağ depolamaya daha yatkın hale getirir. C vitamini, kortizol seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Portakalın yanı sıra inflamasyonu ve göbek bölgesindeki yağ depolanmasını azalttığı bilinen, tekli doymamış yağlar bakımından zengin avokado tüketin.

 

Akciğer hastalığından korunmak için nasıl bir beslenme programı uygulamalıyım?

Meyve, sebze, balık ve tam tahıllı gıdalar bakımından zengin bir beslenme programı, kronik akciğer hastalığı ve yaşlanmaya bağlı diğer birçok hastalığa karşı koruma sağlar. Ancak diğer birçok örneğin aksine, bunun nedeninden tam olarak emin değiliz. Yine de şunu söyleyebiliriz ki, düşük kalitede beslenenlerde akciğer hastalığı, yüksek kalitede beslenen kişilere oranla neredeyse beş kat daha fazla. Yani sadece nefes darlığı çekiyorsanız bile, besin değeri yüksek gıdalara yönelin.

Sık idrara çıkmak bir hastalık belirtisi olabilir mi?

Sık idrara çıkma, yüksek kan şekeri seviyesi nedeniyle tanı konulmamış diyabette görülür. Böbrekleriniz fazla şekeri temizleme amacıyla vücuttan su atmak için fazla mesai yapar. Bu süreç ayrıca çok susamış hissetmenize neden olur. Eğer diyabetli olabileceğinizden şüpheleniyorsanız idrar tahlili ve parmak ucundan kan alınarak yapılan kan şekeri testi uygulaması için doktorunuza başvurun.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası