Mesleğinizden sıkıldınız mı? Yenisini verelim!
Hayat Rehberi

Mesleğinizden sıkıldınız mı? Yenisini verelim!

Kulağa tuhaf gelen ancak fazlasıyla heyecan verici yeni meslekler yolda. Tabii cesaretiniz varsa...

Deneyim uzmanlığı

Günümüzde özellikle bloglar sayesinde bir ürünü deneyimlemek ve ardından görüşlerini yazmak oldukça yaygınlaştı. Zaten çoğu insan bir ürünü satın almadan önce mutlaka bloglara göz gezdirerek yazarların görüşlerine başvuruyor. Yakında yaygın bir meslek halini alacak bu iş, markalarla anlaşarak ürünlerin denenmesinden ve gerçeği yansıtan yorumlarla tüketicileri bilgilendirmekten ibaret. Yani hem zahmetsiz hem de keyifli.

Sanal hukuk danışmanlığı

Gittikçe yaygınlaşan internet kullanımı hayatımızı kolaylaştırdığı gibi, ciddi sorunları da beraberinde getirebiliyor. Sosyal medya mecralarında telif hakları ve reklamcılık, nefret söylemleri ve benzeri suçlar gibi birçok konuya dair hukuki sorunlarla başımız derde girebiliyor. İşte bu sorunların soruşturulması ve bilgi güvenliğinin sağlanması için yakında bu alanda eğitimli kişilere ihtiyaç duyulacak. Branşınızı bu yöne kaydırmaya ne dersiniz?

Değişim yöneticiliği

AR-GE ve İş geliştirme pozisyonlarının yeni versiyonu diyebileceğimiz bir meslek bu. Kurumların gelecek hedeflerini oluşturmak ana prensip. İş tanımı gelecek planlama sürecinde insan, ürün, hizmet, süreç, paydaş, iletişim gibi değiştirilmesi gereken alanları saptamak, iletişimini ve hazırlıklarını yapmak, teknolojik gereksinimlerini tespit edip, tedarik etmek olarak açıklanıyor. Bu pozisyonun en zorlayıcı yönü ise önce kurum içindeki insanları değişime ikna etmek!

Sanal market işletmeciliği

Aramızda internetten alışveriş yapmayan kaldı mı? Muhtemelen hayır. Gelecekte de her türlü alışverişin çoğu internet üzerinden yapılacak. Perakende satış noktalarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurgulanmış tüm diğer servis sağlayıcı kişi ve kurumlar, sanal sistemlerle yer değiştirecek. Tüm bu sistemlerin yöneticiliği ve yaratıcı uygulamalar geliştirilmesinden sorumlu pozisyonun adı ise Sanal Market İşletmeciliği.

 

Daha uzak geleceğin sıradışı meslekleri için GQ Türkiye Mart sayısına ve GQ Türkiye iPhone/iPad edisyonuna göz atın...

İZLE
Marni erkekleri gelecek yaza hazır
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası