Mutlu İnsanların Takmadığı 9 Şey
Hayat Rehberi

Mutlu İnsanların Takmadığı 9 Şey

Mutluluğun formülü çok açık: Kafanı fazla meşgul etmeyeceksin. Zihninizi boşaltmak için nerelerden başlamanız gerektiğini de biz söyleyelim...
1. BAŞKALARININ DÜŞÜNCELERİ

Eninde sonunda hayatınızın bir noktasında kalp atışlarınız ve gözyaşlarınızla yalnız kalacaksınız. O vakit geldiğinde kendinizi dinlemeyi öğrenmiş olmanız önemli. Başkalarının kendilerini başarılı hissedeceği doğrulara göre yaşamak, sizi “gerçek siz”den uzaklaştırır. Onları duyun, vardıkları yargılardan beslenin ama korkmayın. İnsanları etkilemek için başkası gibi davranmanıza gerek olmadığını unutmayın.

2. GEÇMİŞTE KALAN HATALAR

Değiştirebileceğiniz şeylere odaklanın. Geçmişte yaptığınız hatalar size rehberlik etsin, sizi tanımlamasın. Kendi zaaflarınızı bildiğiniz kadar güçlüsünüz. Saçmalamayan insanlar kolay kolay bilgeleşemez. Üzüntü yaşamayanların kahkahası hep biraz eksik olur.

3. GÜNDELİK DERTLER

Günlük rutin içinde birçok terslik yaşayacaksınız. Bazı günler daha fazla. Onları olduğundan daha ağır bir sorun gibi algılayacaksınız. Ama genelde değiller. Öyle olsalar bile her zaman elimizde ikinci madde var.

4. HEDEFE GÖTÜREN ACILAR

İstediğiniz hedefe ulaşmak için çok çalışmanız gerekebilir. Ve bu acı dolu bir deneyimdir. İnsanlar gücünü, yetenekleri dışındaki alanlarda başarılı olarak geliştirir. Bu yolda çekilen acıyı görmezden gelmeye değer.

5. DAHA AZ GEREKLİ İŞLER

Hedeflerinizi anlamak için bol “evet”li bir yolculuk başlatırsınız. Ancak yolculuğun başarıyla bitmesi bol “hayır”lı bir zihinsel dönüşümü gerçekleştirmenize bağlıdır. Aynı anda birden fazla işi yapmaya çalışmak sizi hedefinizden saptırır. Tutamayacağınız sözler vermeyin. Daha fazla “hayır” demek, inanın daha hayırlı. Önceliklerinizi belirlerken acil değil, önemli olanlara odaklanın.

6. SABIRSIZLIK DÜRTÜSÜ

Sabretmek kelimesi genelde olumsuz tarafıyla algılanır. Negatif gelişmelere karşı örülen ve kaçınılmaz sonunu bekleyen beton bir duvar... Ancak sonucu değiştirmeyen bu sabır şeklinin insanoğluna hiçbir faydası yoktur. Sabretmenin insana katkısı, hedef koyduğunuzda başlar. Çok inandığınız bir amaç için çalışırken sabırlı olup, her minik bebek adımının bir gelişme olduğunu görerek ilerlediğinizde... Çünkü gerçek değişimler zaman alır.

7. KONTROL EDİLEMEYENLER

Kontrolünüz dışındaki gelişmeler için motivasyonunuzu düşürmeyin. Soruna değil çözüme odaklanıp elinizden gelenin en iyisini yapmanız yeterli. Kontrol edemediğiniz problemlerin kapıyı çalmasını fırsat olarak görün. İşleri yolunda giden kişilere özgü rehavetten uzak olacağınız için sevinin hatta.

8. KORKULAR

Herkes korkar. Ancak risk almamak, alabileceğiniz en büyük risktir. Yalnızca, kendi konforlu alanından çıkıp korkusuyla yüzleşenler mutlu ve başarılı olabilir.

9. ÖZGÜVENSİZLİK KIRINTILARI

Zor zamanlarda kendinize inanın. Başarılı olacağınıza, ilişkinizin mücadele etmeye değdiğine, harika bir sonuca giderken hataların yapılacağına inanın. Aynı insanların hem aptal hem de zeki, hem bencil hem de cömert, hem stresli hem de mutlu olabileceğine inanın. Unutmayın; hayat sizi sürekli, tekrar ve tekrar şaşırtmaya devam edecek.

İLGİLİ İÇERİKLER mutluluk stres korku
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası