Neden Her Gün Yatak Topluyoruz?
Hayat Rehberi

Neden Her Gün Yatak Topluyoruz?

GQ Türkiye editörlerinden Barkın Özdemir, ikinci yazısıyla karşımızda.

Modern yaşamda gereksiz bulduğum bir şey varsa o da kesinlikle her gün yatak toplamaktı. Yatak odamı kimse görmüyor ve her aksam bozulacağını bile bile her sabah toplamak gerçekten çok anlamsız geliyordu. Dürüst olursak, olayların yatak düzenlemeye doğru gideceğini hiç beklemiyordum, amacım sadece iyi bir sabah rutini nasıl yapılır onunla alakalı birkaç makale okumaktı.

İlk olarak, uyanış anımızı düşünelim. Yaptığımız ilk aksiyon nedir? Sanırım buna ben de dahil olmak üzere %99’umuzun cevabı telefona bakmak olur. Telefona bakmak basit bir aksiyon gibi görünsede aslında beyine, daha yeni bir güne başlarken “uyurken neler kaçırdım” mesajını veriyor. Kısacası yeni bir sayfa açmak yerine o bir önceki derste neler kaçırmış diye bakıyoruz.

Ünlü bir Google tasarımcısı bu durumu aslında söyle açıklıyor: Sabah ilk uyandığınızda telefonumuzu ters çevirdiğimiz o ilk anda bildirimlerin bir listesini görmek için, dünden beri kaçırdığımız tüm şeylerin oluşturduğu bir menü ile uyanma deneyimini çerçeveler.

Bir düşünelim, sabah ilk kalktığında sosyal medyada kalp kırıcı bir yorum, kızgın bir iş maili ve beynine kan fışkırtacak kadar sinir edebilecek bir açıklama görebilirsin.

Güne o ilk başladığında anda bunları görmek senin yeni bir güne taze hissederek başlaman yerine tam zıttı tepkili bir halde başlamana sebep oluyor

Daha günün başındasın, rahatla.

Benjamin Hardy’nin ideal gelecek diye çok sevdiğim bir kitabi var ve kitapta ki en sevdiğim söz ise,

Hayatta daha hızlı yol almak daha fazla iş yapmak değildir, seni geriye çeken şeyleri durdurmaktır.

Güne ilk olarak pozitif momentumlardan, küçük başarılardan başla. Yani yatağını toplamaktan.

Amerikalı Donanma Amirali, dünyayı değiştirmek istiyorsan, önce yatağını toplamakla başla diyor.

Olay sadece yatağı toplamak değil. Güne başladığın o ilk anında yatağı topladığında beyine günün ilk görevini tamamladın mesajı gidiyor ve küçük ama bir hayli etkili olan övünme hissi geliyor. Bu başarmışlık hissi de sana o gün yapmak gereken diğer isler konusunda ilk cesareti veriyor. Ve bu bir domino taşı gibi devam edecek…

Küçük şeyleri başarmadan büyük şeylere ulaşamayız. Ayrıca o gün başına kötü bir şey geldiğinde bile eve dönüp toplanmış yatağını gördüğünde kendi başına yaptığın bir başarıyı göreceksin ve bu seni rahatlatacak. Ertesi günün daha iyi bir gün olacağını belirten bir mesaj verecek.

Yatağın öyle mükemmel olmasına da gerek yok, 6 saniye bir yatağa toplamak için yeterli.

Birkaç hafta kendini denemeye al ve yatağını her sabah topla. Sonucu hızlıca fark edeceksin.

Bu sabah rutinine sadece yatağı değil, gardırobunu ve kirli sepetini düzenlemeyi de dahil et.

Unutma şampiyonlar, kıyafetlerini yerden almazlar.

Sözün kısası, 6 saniyelik yatak toplamak aslında o günün nasıl olacağa karsı önemli sinyaller veriyor. Atalarımızın dediği gibi, bir şey nasıl baslarsa öyle devam eder.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası