Harvard’ın Araştırmasına Göre Mutluluğun Anahtarı 9 Alışkanlık
Wellness

Harvard’ın Araştırmasına Göre Mutluluğun Anahtarı 9 Alışkanlık

Harvard Üniversitesi mutluluk üzerine her türlü çalışmayı yaptı ve çok ilginç şeyler buldu.

Harvard Üniversitesi mutluluk için hayatınızda edinmeniz gereken bazı alışkanlıklar olduğunu söylüyor.

Hepimiz mutlu olmak, hayatımızdan memnun olmak, yaptıklarımızdan ve sahip olduklarımızdan zevk almak isteriz, sorun şu ki bazen bunu yanlış yerlerde ararız ve bu da mutluluğu günümüz dünyasında ulaşılamaz bir şey haline getirir. 

Uzmanlara göre, mutluluk başarılı olmamız, daha uzun yaşamamız ve hatta beynimizi bozulmaktan korumamız için gerekli, bu nedenle meseleye odaklanmak, mutluluğu elde etmek ve sürdürmek için gerçekten çaba göstermemiz gereken bir şey.

Neyse ki, Harvard 80 yılı aşkın bir süredir yaptığı tüm çalışmalar arasında, sorunlarla veya stresli durumlarla karşılaştığımızda bile (çünkü mutluluk satın alınamaz, ancak beklenmedik yollarla elde edilebilir) gerçek mutluluğu elde etmeye ve kalıcı kılmaya yardımcı olan 9 alışkanlık olduğunu tespit etti.

Harvard'a Göre Üzerinde Çalışmanız Gereken 9 Mutluluk Alışkanlığı

Inc.com adresindeki bilgilere göre, üniversite 1930'larda başlayan ve günümüze kadar devam eden Harvard Yetişkin Gelişimi Çalışması adlı bir proje yürüttü. Bu çalışma kapsamında, üniversitenin uzmanları mutluluğun anahtarlarını ve mutluluğa sahip olmanın en iyi yolunu aradılar.

Yaklaşık 70 yıl süren bir başka çalışma, iyi arkadaşlara sahip olmanın (burada yakınlığın nicelikten daha önemli olduğunu söyleyelim) en önemli şey olduğunu söylüyor, ancak bu çalışma aynı zamanda daha iyi bir hayata sahip olmanıza yardımcı olabilecek bazı alışkanlıklar geliştirmeniz gerektiğini vurguluyor.

Inc.com: "Harvard Çalışması 84 yıl boyunca (hala devam ediyor) aynı insanları takip etti, binlerce soru sordu ve insanları gerçekten neyin sağlıklı ve mutlu tuttuğunu anlamak için yüzlerce ölçüm yaptı..."

İşte Harvard araştırmasına göre üzerinde çalışmanız gereken alışkanlıklar:

Gördüğünüz gibi, bu alışkanlıkların hiçbirinin daha fazla çalışmak, bir şeyler satın almak veya çok büyük harcamalar gerektiren eylemlerde bulunmakla ilgisi yok; bunlar bilime ve Harvard araştırmasının yanı sıra diğer araştırmalara göre daha gerçek, daha derin ve kalıcı bir mutluluk elde etmeye yardımcı olan küçük içsel şeyler.

Ve hepsini birden uygulamak zorunda değilsiniz, hayatınızla en alakalı olduğunu düşündüğünüz birkaç tanesiyle başlayabilir ve yavaş yavaş diğerlerine doğru ilerleyebilirsiniz. İster inanın ister inanmayın, tüm çalışmaların söylediği şey, en büyük farkı yaratanlın en küçük şeyler olduğu. 

GQ MEKSİKA ve LATİN AMERİKA

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası