Ofiste kadın var!
Hayat Rehberi

Ofiste kadın var!

Onlarsız bir iş hayatı çekilmez. Ancak kadınlarla aynı ofiste çalışmak da zaman zaman fazla karmaşık olabiliyor.

Komplimanlar

Etkileyici bir kıyafete ya da gülüşe iltifatta bulunmanın yanlış tarafı yok. Bir kadına güzel olduğunu söylemek de hiçbir zaman hata olmadı zaten. Ancak iltifatın dozunu iyi ayarlamakta fayda var.

Yanlış

Uzun bir ıslık çalıp “Bu ne güzellik!” demeyin.

Dozunda

Yüzünüze sevimli bir gülümseme yerleştirip içten bir ses tonuyla “Bugün iyi görünüyorsun” diyebilirsiniz.

Fazla kaba

Kadınlar ayarı iyi yapılmış ilgiden hoşlanır. Onları görmezden gelir, erkek arkadaşlarınıza olduğu gibi davranırsanız her zaman kaybedersiniz.

 

Gözyaşları

Kadınlar sık sık ağlama potansiyeline sahiptir. Kızgınken hatta yorgunken dahi olabilir bu. Peki ofiste ağlayan bir kadınla karşılaştığınızda ne yapmalısınız?

Yanlış

Bağırmamalı ya da şu anda ağlamasının ne kadar saçma olduğunu belirten bir cümle kurmamalısınız. PMS (âdet öncesi) döneminde olup olmadığını sormayı ise sakın denemeyin.

Dozunda

Neden ağladığını sormayın. Bu sizi ilgilendirmez. Sizi asıl ilgilendiren şey, iyi olup olmadığı. Bir mendil uzatarak yalnızca “İyi misin?” diye sormanız yeterli.

Fazla kaba

Gözyaşlarını tamamen görmezden gelip odanıza çekilmeyin.

 

Kapılar

Erkekler hiçbir şeyden kapılardan çektikleri kadar çekmedi. Bir kadına kapıyı tutmak aslında centilmenlik olsa da, günümüzde kadınlar bu durumdan farklı anlamlar çıkarmaya fazla meyilli. Diğer bir deyişle, önden buyurması için kapıyı tuttuğunuz kadınlar onlara kur yaptığınızı düşünebiliyor. Peki ama yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için bu ilişkiyi nasıl kurmak lazım?

Yanlış

Bir döner kapı önündeyseniz, yanınızdaki kadını önden buyur edip hemen arkasından aynı aralığa girmeyin. Bu esnada, o daracık alanda boğazınızda gıcık varmış gibi öksürmeniz de kabul edilemez.

Dozunda

Döner kapı aralığı yeterince genişse, aynı anda fakat yan yana girin. Ancak dar bir kapıyla karşı karşıyaysanız izin verin, o önden geçsin. Siz bir sonraki aralığı bekleyin.

Fazla kaba

İster sabit, ister döner olsun, kapıdan yanınızdaki kadınla aynı anda bodoslama geçmek ve onun elindeki ağır kutuları görmezden gelmek yapacağınız en yanlış hareket.

Öğle Yemeği

İnsanlar çalışma masalarında yemek yiyenlere takılmadan, bir-iki laf etmeden geçip gitmekte zorlanırlar. Özellikle de erkekler. Peki ama kadınlar bundan hoşlanıyor mu?

Yanlış

İş arkadaşınızın önündeki tabağa bakıp karbonhidrat, şeker ve alınan kalorilerle ilgili yorum yapmayın.

Dozunda

Hiçbir şey söylemeyin, kısa bir “Afiyet olsun” yeterlidir.

Fazla kaba

Nefsinize hakim olmanız gereken anlardan biri. “Mmm, nefis görünüyor. Tadına bakabilir miyim?” gibi bir cümle kurmayın.

Yazının tamamı ve çok daha fazlası GQ Türkiye Mayıs sayısında ve GQ Türkiye iPhone/iPad edisyonunda...

İZLE
Serenay Sarıkaya GQ Global Creativity Awards Gala Gecesine Hazırlanıyor
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası