Patronunuzu anlama ve onunla başa çıkma sanatı
Hayat Rehberi

Patronunuzu anlama ve onunla başa çıkma sanatı

Şirketinizde yetersiz pek çok insan terfi ve zam alma konusunda hâlâ sizden bir adım önde mi? O halde bilmeniz gereken bazı şeyler var demektir.

Muhtemelen fark etmişsinizdir; eğitim, zeka, kapasite ve yetenek konusunda sizden çok daha geride olduğunu düşündüğünüz insanlar, iş dünyasında bir adım önünüze geçebiliyor. Nedeni basit: Çünkü bu adamlar ofis politikasını kusursuz yönetiyor. Daha açık konuşalım; mesela patronunuz, gün içinde imza attığınız işlerin ne kadarını fark ediyor? Asıl önemli olan, şirkete gerçekten iş anlamında ne kadar katkıda bulunduğunuz değil, patronunuzun bu katkının ne kadarını fark ettiğidir. İşte sizden bir adım önde olanlar, bu ayrımın son derece farkında. Tüm bunlara ek olarak, aşağıdaki özelliklere de sahipler.

 

 1. Kurnazlık
 2. Etkili olmak
 3. Kimlerle bağlantı kurulacağını bilmek
 4. Kimlerle samimiyetin artırılması gerektiğinin farkında olmak

 

Bizden söylemesi; ofis ortamının gerektirdiği yeteneklere sahip olmadan “iş dünyası” denen vahşi ormanda hayatta kalamazsınız. Ortalıkta kurnaz çok, bu güçsüz görünümünüzden derhal kurtulun ve bir an önce işe koyulun.

 

1. PATRONUNUZLA İYİ GEÇİNİN

İstediğiniz zamma ulaşmak ya da terfi almak için çok çalışmaktansa patronunuzla iyi geçinmenin bir yolunu bulun. Performans hiçbir şeydir, ilişkiler her şey!

*** En etkili yol, patronunuz hakkında dizdiğiniz övgüleri ona yetiştirecek, ağzı pek sıkı olmayan bir iş arkadaşı bulmak ve onunla konuşmak, konuşmak, konuşmak...

*** Kurnazlığı öğrenin ve patronunuzun gözünde daha etkili bir adam olabilmek için bu özelliği kullanın. Bu yetenek, size doğru yerde doğru cümleler kurmayı öğretecek.

*** Patronunuz sizi herhangi bir organizasyona gönderdiğinde işinizi tamamlayıp ofise dönmek yerine, orada önemli bağlantılar kurmaya çalışın. Döndüğünüzde bu bağlantılardan ve şirketinize sağlayacağı faydalardan bahsedin.

*** İzin verin, patronunuz fikirlerinizin aslında kendine ait olduğunu hissetsin. Bu çok ince bir çizgi. Bazen yöneticiler yaratıcı adamlara değil de yalnızca kendisinin düşündüğünü uygulayan insanlara prim verir.

 

2. ÜÇ PATRON, ÜÇ FARKLI KARAKTER

Elbette performansınızı adilane değerlendiren patronlar da vardır. Ancak iş dünyasında bunların izine ne yazık ki pek sık rastlanmaz. İşte karşılaşabileceğiniz üç farklı patron karakteri. Ve merak etmeyin, her biriyle nasıl başa çıkacağınızdan da bahsedeceğiz.

 

*** PSİKOPAT

Böylesine ağır bir ithamla yargıladığımız bu patron türü kaba ve patlamaya hazır bir bomba gibidir. Tek “iyi” yanı, tarafsız olmasıdır. Yani huysuzluğu herkesedir, ayrım yapmaz. Yine de bu tür, iş dünyasında hayli etkilidir çünkü neye mal olursa olsun, istediği sonucu elde eder. Eğer kendisinin ve şirketinin bir çıkarı varsa çalışanlarını kurban etmekten de çekinmez.

Öne çıkan diğer özellikler

Kalpsizdir. Çalışanlarının duygusal ihtiyaçlarını umursamaz. Bir yakınınızı kaybedip de cenaze için izin istemeye gittiğinizde alacağınız muhtemel yanıt sıradan bir “tamam”dır. Acınızı paylaşmaz. Ayrıca bir anı, bir anını tutmaz. Bu kadar değişken birine de kendinizi sevdirmeniz zordur. 

Nasıl başa çıkılır?

 1. Bu türle başa çıkmanın en iyi yolu, aranıza mümkün olan en kısa sürede organizasyonel bir mesafe koymaktır. Sınırlarınızı belirlediğiniz sürece sizinle daha az muhatap olur, siz de daha az sıkıntı çekersiniz.
 2. Arkasını toplamak en iyi çözümlerdendir. Psikopat patronlar sürekli rahatsız ve tedirgindirler. Bu nedenle de fazlasıyla dikkatsiz ve dağınık olurlar. Unuttuğu işleri hatırlattığınız, kötü fikirlerini usulüne uygun şekilde faydalı bir hale soktuğunuz sürece iyi anlaşırsınız.
 3. Hakkınızda diğer çalışanlara ne söylediğine dikkat edin. Bu tür patronlar daha çok bir yalan dünyasında yaşarlar ve sizin hakkınızda iş arkadaşlarınıza sık sık yanlış şeyler anlatırlar. Bunları öğrenmeniz, kendinizi korumanız için önemlidir.

 

*** MAKYAVELİST

Hesap kitap yapmadan yaşar ve hayatı bir oyun olarak görürler. Çalışanlarını da piyon olarak kullanmaktan çekinmezler. Onlar için kendi çıkarları, her şey demektir. Makyavelist patronlar, eğer ilgi alanınız kendi çıkarına uyuyorsa size çok iyi davranır.

Öne çıkan diğer özellikler

Akıl oyunları oynamaya bayılırlar. Ayrıca çalışanlarının duygularıyla da oynamayı severler. Mesela bir buluşmanız olduğunu bildikleri halde, sırf nasıl tepki vereceğinizi görmek için, sizi o akşam mesaiye bırakırlar. 

Nasıl başa çıkılır?

 1. En azından psikopatlar kadar şeytan değiller. Gerçekten tehlikeli olup olmadığını anlamanın en iyi yolu, patronunuza üçüncü bir şahıs hakkında ne düşündüğünü sormanız olabilir. O kişi için söyledikleri size karakterine dair bir fikir edinmeniz konusunda yardımcı olacaktır.
 2. Aklı farklı çalışır. Dolayısıyla sizinle en ufak bir ilgisi yokmuş gibi görünen işleri hep size verir. İtiraz etmeyin. Kabul edip yapamamanız, karşı çıkmanızdan daha iyidir.

 

*** NARSİSİST

Kibirli, yetki verme konusunda güçlü hislere sahip patronlardır. Yine de sıkı bir işbirliği ve pozitif bir çalışma ortamı yaratma konusunda uzmandırlar. Havalı kişilikleri sayesinde edindikleri sayısız bağlantı, onlara başarı yolunu açar.

Öne çıkan diğer özellikler

Patronunuzun narsisist olduğunu anlamanız çok kolay. İlginin merkezinde olmamaya asla katlanamazlar. Sizi bazen çok sever, bazense sizden fazlasıyla nefret ederler.

Nasıl başa çıkılır?

 1. Şanslısınız çünkü bu, başa çıkılması en kolay türdür. En hızlı yoldan gözüne girmek için ona hayranmışsınız gibi davranın.
 2. Doğru zamanda doğru sözleri sarf etmeniz önemli. Bulduğunuz her fırsatta onu pohpohlayın. Ama bunu yaparken sakın sinirli ya da keyifsiz bir anını seçmeyin.
 3. Tüm patronlar biraz narsisisttir. O nedenle buradaki taktikler, diğer türler için de etkili olabilir.

 

3. EĞER SİZ PATRONSANIZ...

EN SIK YAPILAN ÜÇ HATA

Aşağıdaki üç hatanın üstesinden geldiğiniz takdirde ekibinizi etkili şekilde yönetebilir, aptalca durumlara düşmekten kurtulabilirsiniz.

*** Hata: Tüm işi tek başınıza yapabileceğinizi düşünmek

Güçlü erkekler, başkalarına iş verme konusunda zorluk çekerler. Çünkü onlar, her şeyi yalnızca kendilerinin en iyi şekilde yapabildiğini düşünür. Bu doğru olsa bile tehlikeli bir rota. Üstelik size pahalıya mal olabilir. Eğer takımınıza sorumluluk vermezseniz, yapacağınız en ufak hatada, yüzlerinde kocaman bir gülümsemeyle çöküşünüzü izleyeceklerdir.

Çözüm: Küçük işlerle başlayın. Farklı insanlara, onların yetenek ve güçlerini kullanabilecekleri projeler verin ve böylece neler yapabildiklerini görme fırsatı yakalayın. Yalnız verdiğiniz işlerin ölçülebilir olmasına ve teslim tarihi için bir zaman belirlemeye dikkat edin. Bu işin sonunda, takımınızdaki bireylerin çok daha istekli çalıştıklarını göreceksiniz.

*** Hata: Hatanızı kabul etmemek

Pek çok başarılı insan hatasını kabul etmekte zorlanır ve teslim bayrağı çekmenin zayıflık olduğunu düşünür. Oysa iş dünyasında en kötü kararlar, birilerinin hatasını kabul edip farklı bir yol denemek yerine kendi yanlışlıklarını örtbas etmeye çalışması sonucu alınır.

Çözüm: Düşünün: Güçlerini bilen fakat aynı zamanda geliştirmek istediği yönlerinin de farkında olan birini mi işe alırdınız? Yoksa her konuda iyi olduğunu savunan ve en son ne zaman hata yaptığını size söyleyemeyen birini mi?

*** Hata: Rolünüzün farkında olmamak

Özel ilişkilerini iş hayatına karıştıran şirket liderleri eninde sonunda çöküşe mahkumdur. Hoşlandığınız insanlarla çalışmak harika bir duygu olabilir ama unutmayın, bir gün onları kovmanız gerekebilir. Sir Alex Ferguson’ın da dediği gibi; oyuncuları nasıl yönetmeniz gerektiğini öğrenmeli, onların güvenini ve saygısını kazanmalısınız. Fakat onlarla asla arkadaş olmamalısınız.

Çözüm: Eğer tüm arkadaş çevreniz çalışanlarınızdan oluşuyorsa yenilerini edinme vakti gelmiş demektir. Bir spor salonuna yazılmaya, yeni birkaç etkinlik grubuna üye olmaya ne dersiniz? Ne yaparsanız yapın, kendinize ofis duvarlarınızın dışında başka bir hayat ve güzel kadınlar olduğunu hatırlatın.

İLGİLİ İÇERİKLER kariyer patron iş hayatı
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası