“Siz erkekler neden böylesiniz?”
Hayat Rehberi

“Siz erkekler neden böylesiniz?”

Soruda “böyle” diye nitelendirdiğimiz o can sıkıcı durumu sadece erkeklere değil, tüm insanlığa mal edin.

ASIL HEDEF KİM?

Şunu en baştan belirteyim ki; başlıktaki soruya muhatap olan erkeklerin çoğu, soru içerisinde asıl merak edilen kişi değil, kadının yakın bir arkadaşı, bir barda sigara molasında yakalanmış bir yabancı ya da flört ihtimali olan ve baştan gözdağı verilmek istenen masum bir adamdır. Başına hafif bir açı vererek bize neden böyle olduğumuzu soran kadına “Ne bileyim, git canını yakan adama sor” diyemediğimiz için çeşitli yöntemler geliştirmek zorunda kalıyoruz zamanla. Romantik komedi filmlerinde böyle kilitleyici sorulardan sonra giren o müziği ve hemen ertesi güne geçmeyi istiyor insan ama olmuyor. Daha önce görmediğiniz boyutta açarak gözlerini, o sorunun cevabını hayatın tek sırrını bekler gibi bekliyor kadın.

ARKADAŞSA RAHAT OLUN

Soru sahibi eğer arkadaşımız veya yeni tanışıp ilgimizi çekmeyen biriyse zaten öyle çok büyük strese gerek yok. “Valla erkekleri siz böyle yapıyorsunuz” veya “Ya sen akıllanmayacaksın” tadında cümleler en azından birkaç yüzyıl daha bizi bu sıkıcı muhabbetten uzak tutacaktır.

BEN DE YAŞADIM...

Fakat işin ucunda bir flört varsa bu soru sizin için hayati bir cevaba sahip olabilir. Olayın flört olup olmadığını, kadının başına gelen olayı geçenlerde (burada yuvarlak bir zaman dilimi belirtmek önemli) başka bir kadınla yaşadığınızı söyleyerek anlayabilirsiniz. Bunu yeterince hızlı ve önemsiz gibi söylediğinizde ilgilenirse, bu muhtemelen bir flörttür.

AYNI GÜZELLİKTE BİR KURTARIŞ

Ama sizin yaşadığınızın önemli olmadığını, asıl onu konuşmanız gerektiğini söyleyin. Bu girişte çuvallamamak çok önemli. Bir spikerin “Aynı güzellikte bir kurtarış” nidasını duyabilmek için böyle durumlarda asla ters ayakta yakalanmamak lazım. Yoksa eve tek başınıza dönerken bariz hatalı gol yemiş bir kaleci gibi, suçsuz defans oyuncularına bağırmaktan başka şansınız yok.

LİMİT SİZSİNİZ

Sonuçta biz erkekler asla onun almak istediği elbiseyi alıp giymiyoruz. Ne kadar sinirlendirebiliriz ki?

Yazının tamamı ve çok daha fazlası GQ Türkiye Kasım sayısında ve GQ Türkiye iPad edisyonunda...

İZLE
Serenay Sarıkaya GQ Global Creativity Awards Gala Gecesine Hazırlanıyor
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası