WhatsApp’ta Hayatta Kalma Sanatı
Hayat Rehberi

WhatsApp’ta Hayatta Kalma Sanatı

O WhatsApp grubu artık size dert olmayacak…

Aile grupları bir yana, ofis arkadaşlarınınki diğer yana; cevap bekleyen bir dolu arkadaş, numaranızı nereden bulduğunu bilmediğiniz kişilerden gelen mesajlar, mavi tik hala açıksa artan stres… WhatsApp bugün, birincil ve kesinlikle en hızlı sonuç alabildiğimiz iletişim kanalımız. Ancak bazen ona haddinden fazla yükleniyoruz ve iş çığırından çıkabiliyor. Şimdi bu zorlu arenada işinizi kolaylaştıracak önerileri sıralayalım.

 

1. Fotoğrafları cevapsız bırakmayın

Genellikle gruplara gelen fotoğraflar, üstelik altında açıklayıcı bir metinden yoksunsa, tek bir soru anlamı taşır: “Ne düşünüyorsun?” O yüzden hem nezaketten hem de biraz iyi niyetle düşüncenizi yazın, sevdiklerinizi yanıtsız bırakmayın.

 

2. Konuyu dağıtmayın

Bazı WhatsApp gruplarının hacmi öyle seviyelere çıkabiliyor ki zaman zaman gelen mesajların kime ait olduğunu çıkaramayabiliyor, kendimizi “Bunun bu grupta işi ne..?” sorusunu sorarken bulabiliyoruz. Bu durumlarda en iyisi konudan sapmamak. Ekstra sorulara ihtiyacınız yok, eğer ortada doğrudan size yöneltilen bir soru ya da çağırıldığınız bir davet yoksa bir süre bekleyin, fırtına dindiğinde okuyun ve konuyla ilgili olduğu müddetçe cevabınızı yazın.

 

3. Emoji sevdanızını dizginleyin

Şöyle düşünün, yan yana sekiz tane gözünden yaş gelen emoji yollamanın sanal dünya dışındaki eşi, birkaç dakika kahkahalarla gülmek. Gerçekten de karşınızdaki sekiz emojiyi hak edecek bir mesaj mı? Emojileri tadında kullanmak en iyisi. Bir de söz konusu grupta onlarca kişi varsa, sizinle belki sadece birkaç kez yüz yüze görüşmüş kişiler üzerinde doğru izlenim bırakmanız önemli.

 

4. Usulca terk edin

WhatsApp dünyasında duyulabilecek en büyük hazlardan biri: Bir gruptan çıkmak. Ancak bunun da bir adabı, üslubu olmalı. Önerimiz, gündemin yoğun olmadığı, grubun sessizliğe gömüldüğü bir saatte çaktırmadan çıkmanız. Onlar fark ettiğinde siz çok uzaklarda olacaksınız…

İLGİLİ İÇERİKLER whatsapp
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası