Zihniniz sizi yanıltıyor olabilir
Hayat Rehberi

Zihniniz sizi yanıltıyor olabilir

Yolda yanınızdan geçen o güzel kadının bir dakika sonra yüzünü hatırlıyor musunuz?

 

Yolda yanınızdan geçen o güzel kadının bir dakika sonra yüzünü hatırlıyor musunuz? Ya ellerini veya kulağındaki küpeleri? Kendimize karşı dürüst olalım. Aslında tüm hatırladığınız dolgun göğüsleri, incecik beli ve sıkı kalçaları değil mi? Sizi suça teşvik eden aslında zihninizin ta kendisi.

Aslında aynı objeyi farklı perspektiflerden görmemizi sağlayan iki farklı zihinsel fonksiyon var. Yapılan son bilimsel çalışmalardan bir tanesi bahsi geçen fonksiyonların günlük hayatta karşımıza çıkan kadın ve erkekleri tanımlamada önemli rolü olduğunu kanıtlıyor. Daha da önemlisi kadınların neden cinselliği temsil eden bir figür olduğuna açıklık getiriyor.

Yapılan bir araştırmada kadınların ve erkeklerin beraber bulunduğu bir test topluluğuna önce erkek daha sonra kadın fotoğrafları gösteriliyor. Fotoğraflardaki insanların tümü giyinik, günlük hayatta sokakta karşınıza çıkabiliecek kişiler. Daha sonra bu fotoğraflar üzerlerinde ufak değişiklikler yapılarak gruba tekrar gösteriliyor. Araştırmanın sonunda erkek fotoğrafları bir bütün olarak algılanırken; kadın fotoğrafları beli, kalçaları, göğsü gibi belli bölgeleriyle anımsanıyor.

Araştırmacılar bu fenomeni şöyle açıklıyorlar: Günlük hayatta objeleri belli hatlarıyla hatırlıyoruz fakat insanları bir bütün olarak kabul ediyoruz; tabii kadınlar hariç. Bunun en kolay örneği; billboardlardaki parfüm reklamlarında, film afişlerinde gördüğümüz kadın ve erkek imajları. Cinsellik içersin ya da içermesin hem kadınlar hem erkekler bu imajları gördüklerinde erkekleri bir bütün olarak kadınları ise cinsel bir sembol olarak görmeye meyilliler. Bu aslında zihninizin size oynadığı bir oyun.

Peki bu derde bir deva var mı? Bilim insanları çözüm var diyor ama zihni şekillendirmek, yontmak ve kadınları bir seks sembolü olarak görmeyecek şekilde eğitmek kolay iş değil. Siz bugünden başlayın; sokakta yanlışlıkla çarptığınız birine daha dikkatli bakın, ya da barda yanınızda oturan kadının yüzü kalçalarından daha önemli hale gelsin sizin için.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası