Men of the Year 2021 Yenilikçilik Ödülü: Fatih Tutak

GQ Generation Yenilikçilik Ödülü’nün sahibi uluslararası başarıya sahip Fatih Tutak, Anadolu’nun geleneksel malzemelerine yaptığı inovatif dokunuşuyla Türk gastronomisi için hem lokal hem global çerçevede yepyeni bir kapı açıyor.

01 Mart 2022

fatih_tutak

- Eski yemek kitaplarını karıştırırken tariflerin de modasının geçtiğini görüyorum. Bir tarifin zamansız olması ne demek?

Bir tarifin zamansız olmasını sağlayan en önemli unsur yemeğin doğru tekniklerle yapılması, üzerinde oynanmaması ve hazırlanışında sadeliğin ön plana çıkmasıdır. Bu tarifler bize sıradan gelse de, klasik sayılan ve herkesin favorisi olan yemeklerin modası asla geçmez.

Konu zamansız tarifler olunca biraz felsefi düşünmek gerek. Bu iki anlama gelebilir. Çok eski dönemlerden beri bozulmadan ya da temel esasını koruyarak günümüze gelen tarifler çıkarmaya çalışmak ya da “Ben öyle bir tarif yaptım ki gelecekte de var olmaya devam edecek” diyerek bir reçete üzerinde çalışmak.

İlki tarihsel bir olgu. Günümüze kadar gelmesi “zamansız” olması anlamına gelebilir. Ama işin bir de geleceğe dair tahmin boyutu var. Eğer zamansızlık iddiası geleceği de kapsıyorsa, o biraz kehanete girer. Olgu olarak ortaya koymak imkansızlaşır, gelecekteki koşullardan kimse emin olamaz, bu durumda da olmayan bir tarife henüz zamansız denemez.

 

- Versiyonları olduğuna göre en zamansız tarifiniz, Annemin Mantısı mı? Yoksa mutfağınızın zamansızı farklı mı?

Annelerimizin mutfağı ve bize yaptıkları zamansız yemek kavramını en iyi şekilde anlatıyor. Herkesin annesinin mutfağında sınırlı sayıda tarif olsa da onları yemekten asla sıkılmayız. Bizi hatıralarımıza götüren her lezzet, tat reseptörlerimizi ve ruhumuzu harekete geçirip bizi mutlu eder. İşte asıl zamansızlık da budur.

 

- En sevdiğiniz yemeğiniz hangisi? Sizce neden?

Benim şahsen bir favorim yok, her yaptığım yemek ciddi emekle, belirli süreçlerden geçerek ortaya çıkıyor. Zaten bir yemek, menüye girip mükemmel hale ulaştıktan sonra onu menüden kaldırıyorum.

 

- Hayatınızla ilgili yeni bir karar alırken zorlanır mısınız?

Ben çok seçici ve garantici bir karaktere sahibim. Hayatımda vereceğim kararların beni mükemmele ulaştıramayacağını düşünürsem ya da en ufak bir şüphe duyarsam bunun üzerine asla gitmem. Zor karar vermem, yalnızca aklımı ve tecrübemi sonuna kadar kullanıp doğru karar vermeyi tercih ederim.

Devamı GQ Men of the Year 2021 Kış Sayısında

GQ Kış 2021


Men of the Year 2021 Yılın Girişimcisi: Oğuz Alper Öktem

MOTY | Men of the Year 2021 Yılın Girişimcisi: Oğuz Alper Öktem

Men of the Year 2021 Yılın Stil Sahibi: Dilan Gerede Erkaya

MOTY | Men of the Year 2021 Yılın Stil Sahibi: Dilan Gerede Erkaya

Men of the Year 2021 Yılın Yükselen Yıldızı: Onur Seyit Yaran

MOTY | Men of the Year 2021 Yılın Yükselen Yıldızı: Onur Seyit Yaran

Men of the Year 2021 Yılın Sporcusu: Mete Gazoz

MOTY | Men of the Year 2021 Yılın Sporcusu: Mete Gazoz

Men of the Year 2021: Ece Sükan

MOTY | Men of the Year 2021: Ece Sükan

Men of the Year 2021 Yılın Sanatçısı: Seçkin Pirim

MOTY | Men of the Year 2021 Yılın Sanatçısı: Seçkin Pirim

Daha Fazla Göster