MOTY 2020 Centilmenlik Ödülü: Engin Öztürk
MOTY

MOTY 2020 Centilmenlik Ödülü: Engin Öztürk

Samsung Galaxy Z Fold 2 sponsorluğunda düzenlenen GQ Türkiye Men Of The Year 2020, ‘İyi Gelenler’ temasıyla 5 özel kategori kazananlarını açıkladı. Centilmenlik kategorisinde ödül sahibi Engin Öztürk, 15 Kasım’da, Genel Yayın Yönetmeni Ali Tufan Koç’un moderasyonundaki Webinar’a katıldı.
Bir plastikten duygulara, olması gereken yaşam şekillerine geçmek sizin derginizin ne kadar özverili olduğunuzu gösteriyor. Benim de bir ödülüm olsaydı size verirdim herhalde. 
 
İnsanlar kafalarında, konuşacaklarımızdan bir cevap bile bulsalar çok faydalı olacaktır. Okuyucularınıza da teşekkür ediyorum. 
 
Centilmenliği alışılagelmiş kavramlardan değil, totalde bir kavram olarak düşünürsek, bizi daha iyiye götürmemesi gibi bir ihtimal yok. İnsanların birbirini daha iyi anlama çabasında düşünmek istediğim yerler bunlar.
 
Nezaketi toplamda bir insan hayatında doğumundan itibaren aileden aldığı eğitimle başlayan, sonra öğretimi ile devam eden sonra aklına soru sormak gelmesi ile, zaman içinde öğrendim. Belki de erdem ile beraber…  Ve bunu öğrenmeye açık olduğum için zaman içinde öğrendiğimi düşünüyorum.
 
Belki ailemde çevremde olan nezaketsizlikleri de görerek nezaket kavramına ulaşabildim. 
 
Sette çok konuşulan bir kavram vardır ’çaycısından yönetmenine’. O kavramda yönetmeni mi yüceltiyorsun çaycıya mı ne diyorsun derken bana öğretilenden değil de, biraz insanın insanı anlama çabası ile ilgili olduğumu düşünüyorum. 
 
Bize öğretilen kalıpları bazen de yıkmakla başlıyor öğrenmek, bozulan bir radyonun içini açmadan kurcalamadan yerine yenisine koymadan o radyoyu tamir edemiyoruz günlük hayatta. Bize öğretilen kavramları biraz kurcalayıp sorgulayarak bunun doğruluğuna gidebiliriz gibi geliyor bana. Hepimizin hayatında bir sürü kalıp var mesela birine teşekkür etmek. Diyelim ki evimize bir şey sipariş ettik ve getiren apartman görevlisine ‘bile’ teşekkür ettik diyoruz ya o ‘bileyi’ oradan çıkarttığımızda başlıyor hikaye. Nezaketin sınıfı yok. 
 
Başarı kavramını, geçmişte yaşadığım, hayatta yapmış olduğum projeler üstünden değerlendiremeyeceğim bir hikaye olarak görüyorum. Oynamak istediğim karakterler, gerçekten bunu becerebileceğimi düşündüğüm karakterler. Yoluma devam etmeye çalıştım.  Belki arabesk gelir ama yaptığım projelerin hiçbirinde kimseye zarar vermeden o yastığa kafamı rahat koydum. 
 
Ben başarılı işlerde bulundum ama günün sonunda yastığa kafamı rahat koyduğum için başarıyı hissedebildim. Yoksa çok izlendi ama çalışırken saatlerden dolayı herhangi birine zarar verdim, öyle bir şey oldu ki başka birinin hakkını yedim durumunda muhtemelen  ‘başarılı’ hissetmezdim. 
 
 
Samsung GalaxyZ Fold2 Sponsorluğunda GQ Türkiye Men Of The Year Dijital Ödül Töreni 6 Aralık'ta!
İZLE
Burak Deniz'in Tamamen Elektrikli BMW iX İle Doğada Sürüş Keyfi
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası