MOTY 2020 İnovasyon Ödülü: Ahmet Onur
MOTY

MOTY 2020 İnovasyon Ödülü: Ahmet Onur

Samsung Galaxy Z Fold 2 sponsorluğunda düzenlenen GQ Türkiye Men Of The Year 2020, ‘İyi Gelenler’ temasıyla 5 özel kategori kazananlarını açıkladı. İnovasyon kategorisinde ödül sahibi Ahmet Onur, 15 Kasım’da, Genel Yayın Yönetmeni Ali Tufan Koç’un moderasyonundaki 'Bizi Ne Kurtaracak?' konulu Webinar’a katıldı.
Kurtuluş göreceli bir kavram. Benim için kurtulmak senin için kurtulmak olmayabilir. Toplumsal problemler ortaya çıkıyor, kolektif ilerlememiz gerekebilir. 
 
Problemler çıktıkça (ki problemler son dönemde çok hızlı değişiyor) kompleks problem setleri karşımıza geliyor. ‘Devamlı kurtulmayı’ hayatımıza getirmek gerekebilir. Çünkü hayat devamlı problemler çıkarıyor karşımıza. Bunun temelinde çözüm odaklı olabilmek yatıyor. Yaratıcı olup o problemi çözebilmek. Biz eğer daha çözüm odaklı olaiblirsek o zaman problemler ne olursa olsun çözülebilir.
İnovasyon işin içine burada giriyor
 
Girişmcilik birçok problemi hızlı çözmemi gerektiriyor ekibimle beraber. Bir yeniliği masaya getirebilmek yoktan var edebilmek kimsenin görmediği yerden öyle bir çözüm gerektiriyor ki; işte inovasyon bir ürün değil ürünün etrafındaki her şeyi değiştiriyor.
 
Alışkanlıklarımızı çok yüksek güçte getiren değişikliklere, Yıkıcı İnovasyon diyoruz.. 
 
Bugün inovasyonun kendisini de konuşmayacağız. İnovasyonun gerçek olması için bir özelliğe değinmek istiyorum. Belki de bizi kurtaracak bir özelliğimiz: Öz Liderlik!
 
Liderlik: çok soyutlaştırdığımız bir kavram olabilir. Hayat bizden liderlik sorumluluğunu benimsetmiyor olabilir. Belki de talep edilmeyen bir rol üstlenmişizdir hayatta. 
 
Öz liderlik kendinin lideri olmak anlamına geliyor. Duygularına düşüncelerine fikirlerine sözlerine liderlik edebilmek çok önemli bir temel. Çünkü burada bir öğrenim var. Tüm konuşmacıların değindiği üzere anlıyoruz ki bir sihirli değnek yok. İşin sihiri sürecin kendisinde saklı. İstediğimiz fikri masaya taşımazsak, istediğimiz kişi olmayı getirmezsek inovatif olma şansımızı kaybediyoruz. 
 
En temele indiğimizde benzer yerlerde dönen bireysel bazı kavramlar var. Ben bunu öz liderlik özelinde özetliyorum. Kendimizin lideri olmamızı tercih etmek ile başlıyor her şey. Bir seyirci koltuğundan, hayatımızın koltuğundan sorumluluklarını almaya başlayıp ipleri tutmuş oluyoruz. Peki buna nasıl geleceğiz?
 
Kavramları imgeden, hayatımıza indirgemeye çalışalım. Anlam bulma noktasına gelelim. Anlam işin özündeki enerji kaynağımız. İnovatif olmaya lider olmaya kendimiz olmaya yeteri kadar anlam yüklemediysek konu başlamadan bitiyor. İnovasyon rahatsız bir süreç. Olmayanı var etme süreci konfor alanından çok uzak bir süreç. Neyi neden yapacağınızı anlamaktan başlamalı. Bunun tersinde kaldığımda bir şekilde hep tökezledim. 
 
Kendi hayatının lideri olmayı tercih edenler diğer insanlara örnek ve ilham oluyor. Bu şekilde kendimizi ve dünyayı kurtarma şansımız çok daha yüksek.
 
 
Samsung GalaxyZ Fold2 Sponsorluğunda GQ Türkiye Men Of The Year Dijital Ödül Töreni 6 Aralık'ta!
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası